آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36595
تاریخ انتشار : 5 آبان 1392 10:40
تعداد بازدید : 757

معاون مستعفی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

خداحافظی با شبنم یعنی سلام به قاچاق

مهدی ابویی معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که دیروز به طور ناگهانی از سمت رسمی خود در ستاد کناره گیری کرد، با تاکید بر اینکه استعفایش ربطی به توقف طرح شبنم ندارد، گفت: مخالفت با اصل طرح شبنم به معنای موافقت با عرضه کالای جعلی و تقلبی و عدم موافقت با تولید است.

خبرگزاری مهر- وی در مورد جابه‌جایی که در معاونت پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت گرفته است، گفت: دلیل خاصی در این تغییرات نیست، بلکه خود بهتر دیدم که از این سمت کناره‌گیری کنم، بنابراین استعفا دادم.
ابویی، نتیجه شفاف‌سازی در حوزه اقتصاد را جلوگیری از فعالیت‌های انحرافی به ویژه در حوزه قاچاق کالا و ارز ذکر کرد و گفت: طی یکی دو سال اخیر برنامه‌ریزی‌ها در همین راستا صورت گرفت. در این میان، آسیب‌شناسی‌های لازم و شناسایی چالش‌ها انجام شد.  وی گفت: ستاد بسته‌ای را به دولت وقت پیشنهاد کرد که تمامی بسته با عنوان "منشور پیشگیری مبارزه با قاچاق کالا و ارز" مصوب شد و هدف اصلی این شفاف‌سازی اقتصاد بود. بر این اساس، یکی از اقدامات در مورد شفاف‌سازی گردش کالای خارجی در داخل کشور است تا زمینه عرضه قاچاق کالا و کالای تقلبی به صفر برسد و محیط اقتصادی ایمن شود.  معاون سابق پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: اگر شفاف‌سازی در عرضه کالاها صورت گیرد، زمینه برای عرضه کالای قاچاق از بین می‌رود و خود به خود اصل فعالیت صورت نخواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه این مصوبه به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده بود، گفت: مدیریت، هدایت، هماهنگی و نحوه اجرا بر عهده این وزارتخانه قرار گرفته بود.
وی گفت: در کشورهای پیشرفته نحوه رهگیری کالای ساخته شده وجود دارد و قابل رهگیری است؛ به این ترتیب کالای جعلی و تقلبی ردیابی و با آن برخورد می‌شود و این کار در کشوری مانند ایتالیا صورت گرفته است و کالای مشابه جعلی و تقلبی در هر نقطه از دنیا شناخته می‌شود و این اصل از ملزومات کار در حوزه اقتصاد است.
وی یکی از اشکالات اساسی در حوزه کالای قاچاق را عدم شفاف سازی در سطح عرضه عنوان کرد و گفت: بر این اساس برای مردم، صنوف و ماموران دولتی تقلبی و اصل بودن کالا قابل شناسایی نیست.
معاون سابق پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه باید اصل طرح مورد پیگیری قرار گیرد، گفت: مخالفت با اصل طرح به معنای موافقت با عرضه کالای جعلی و تقلبی و عدم موافقت با تولید است. در عین حال از نتایج شفاف سازی، ایجاد رقابت صحیح در تولید، حمایت از تجارت قانونی، حمایت از سرمایه گذاری برای تولید و ارتقاء کیفیت تولید است. وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح بر عهده وزارت صنعت است و دو مرحله از طرح اجرا شده و نتایجی مثبت داشته است، گفت: هم اکنون به اجرای مرحله سوم رسیده بودیم. البته در دو مرحله اول اشکالاتی وجود داشت و این اشکالات مشخص شده و ستاد درخواست رفع آنها را کرد. مرحله سوم هم باید آغاز شود تا اشکالات طرح مشخص شود. ابویی گفت: متاسفانه اعلام شد که طرح شبنم در ثبت سفارش مانعی است و باعث به تاخیر انداختن ترخیص کالاها می شود، زیرا وارد کننده ملزم بود که سریال کد را بگیرد نه لیبل را. اما باید گفت که اخذ کدرهگیری مانعی در ثبت سفارش نبود و طرح این موضوع به بی راهه رفتن است. وی یادآور شد: طولانی شدن فرآیند تجارت دلایل مشخص دیگری دارد و عواملی زمان‌گیر در این زمینه وجود دارد که باید رفع شود، ستاد بارها عواملی را که قاچاق را بالا می‌برد و همچنین عوامل شیوع قاچاق را به وزارتخانه‌ها، گمرک، سازمان توسعه تجارت و غیره اعلام کرده است که باید اصلاح شود تا هزینه تولید کمتر و هزینه قاچاق افزایش یابد.
معاون سابق پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در اجرای طرح 17 سامانه طراحی شده بود که 10 سامانه جامع آن با استفاده از فناوری فعال شده و فرآیند رسیدگی را از حالت دستی خارج کرده است، زیرا اسناد دستی جعل و رانت را افزایش می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :