آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36552
تاریخ انتشار : 4 آبان 1392 12:36
تعداد بازدید : 717

راه جدید محمدعلی نجفی

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در هشت سال گذشته پرحاشیه ترین ارگان دولتی بود. سازمانی که رییسش، معاون رییس جمهور بود و با نظر و تشخیص مستقیم شخص رییس جمهور انتخاب می شد. این موضوع به این معنی بود که نماینده های مجلس شورای اسلامی نمی توانستند نظری درباره فرد انتخاب شده از سوی رییس جمهور داده و نظر خودشان را در این موضوع دخالت بدهند. سمت معاونت رییس جمهور برای رییس سازمان میراث فرهنگی اگرچه باعث می شد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در تعامل با دیگر دستگاه های دولتی قدرت چانه زنی بیشتری داشته باشد، اما از دیگر سو برخی روسای سازمان میراث فرهنگی حاضر به پاسخ گویی به مجلس و تعامل با نمایندگان مجلس نبودند. این موضوع در هشت سال گذشته گلایه های بسیاری را از ساختمان بهارستان متوجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کرد.

بهنام صابر نعمتی

این گلایه‌ها وقتی بیشتر شد که اسفندیار رحیم مشایی به عنوان نخستین رییس سازمان میراث فرهنگی در دولت نهم اظهاراتی را در برخی مراسم عنوان کرد که به نظر تابو می‌آمد. این گفته‌ها اگرچه چنان که برخی وانمود می‌کردند صحبت‌های ممنوعه‌ای نبود، اما نقطه آغاز حواشی در سازمان میراث فرهنگی بود، حاشیه‌هایی که تا آخرین روزهای محمود احمدی‌نژاد به عنوان رییس دولت دهم ادامه داشت.
وقتی روحانی بر صندلی ریاست دولت یازدهم نشست، محمدعلی نجفی را به سازمان میراث فرهنگی فرستاد. بسیاری حضور فردی از اصلاح طلبان در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را حاشیه‌ای جدید برای این سازمان دانستند. اگرچه در مقابل عده‌ای نجفی را از اعتدالگرایان می‌دانستند. با این حال برخی تاکید بر حاشیه‌دار کردن سازمان میراث فرهنگی دارند.
به نظر می‌رسد رییس جدید سازمان میراث فرهنگی راهی غیر از گذشته را در دستور کار خود قرار داده است و قصد دارد با تعامل بیشتر با نمایندگان مردم، حساسیت‌های بهارستان را کنترل کند. از دیگر سو سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت جدید توجه بیشتری به میراث فرهنگی دارد، موضوعی که در دو دولت گذشته مورد بی‌توجهی قرار گرفته شده بود. گویی نجفی پای به راهی جدید نهاده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :