آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36520
تاریخ انتشار : 4 آبان 1392 11:15
تعداد بازدید : 1232

چرا رایتل شبکه GSM ندارد؟

یکی از موارد مهمی که در درباره فعالیت اپراتور سوم تلفن همراه از نظرها دور مانده، این است که چرا رایتل اقدام به ایجاد شبکه GSM نکرده است.

عبدالله افتاده

در پروانه اپراتور سوم تلفن همراه اشاره شده است که شبکه ارتباطات رادیویی سیار استاندارد جی اس ام / یو ام تی اس باید توسط دارنده پروانه با فناوری‌های مرتبط ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار گیرد که شامل مراکز سوییچینگ، ایستگاه‌ها و سایر تجهیزات لازم برای کارکرد صحیح آن به استثنای شبکه زیرساخت مادر است.
طبق پیوست شماره 4 پروانه فعالیت اپراتور سوم تلفن همراه که به تعهدات پوششی شبکه پرداخته است، رایتل باید در پایان سال اول قراردادی، هشت شهر اول پرجمعیت کشور را با فناوری GSM و 5 شهر اول پرجمعیت کشور را با فناوری UMTS تحت پوشش قرارد دهد. همچنین رایتل باید در پایان سال دوم قراردادی، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 250 هزار نفر را با فناوری GSM و شهرهای بالای 600 هزار نفر را با فناوری UMTS تحت پوشش شبکه قرار دهد.
البته براساس پیوست شماره 5 پروانه اپراتور سوم، دارنده پروانه باید در مناطقی که پوشش خدمات با فناوری GSM دارد، سرویس‌های دیتا با حداقل سرعت مبتنی بر استاندارد EDGE به مشترکان ارایه دهد و در مناطقی که پوشش خدمات با فناوری UMTS دارد، سرویس‌های دیتا باید با حداقل سرعت مبتنی بر استاندارد WCDMA R99 به مشترکان ارایه دهد.
هم‌اکنون در شهر تهران، به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر کشور، برای استفاده از خدمات سیم‌کارت‌های اپراتور سوم، اجبارا باید از شبکه UTMS استفاده کنید. در مورد شهرهای بزرگ دیگر هم وضعیت به همین گونه است. به این ترتیب، اگر کاربری قصد استفاده از شبکه رایتل داشته باشد، در گام اول باید گوشی یا دستگاه مورد استفاده شخص امکان پشتیبانی از خدمات نسل سوم تلفن همراه را داشته باشد. این در حالی است که مشترکان ایرانی برای خرید گوشی که قابلیت پشتیبانی از نسل سوم تلفن همراه را داشته باشد، حداقل باید بین 350 تا 400 هزار تومان هزینه کنند.
به گفته فعالان حوزه ارتباطات، در حدود 80 درصد مشترکان تلفن همراه در ایران از گوشی‌هایی استفاده می‌کنند که امکان استفاده از نسل سوم تلفن همراه را ندارد.
بنابراین باید پرسید که بندهای مورد اشاره در صدر این نوشته، آیا الزام‌آور است یا اپراتور می‌تواند به دلخواه در مورد توسعه شبکه‌اش تصمیم بگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :