آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36370
تاریخ انتشار : 1 آبان 1392 10:18
تعداد بازدید : 865

فناوری اطلاعات و ارتباطات به کدام سو می‌رود

5 جاده به سمت آینده

موارد متعددی بوده است که ابزارها، خود عامل تحول شده اند. به طور مثال، نسخه اول آیفون یک ابزار تحول بود؛ چون بعد از آن خیلی از گوشی های هوشمند به شکل و شمایل آن تولید شد و حتی برخی شرکت ها از این گوشی تقلید کردند و همین امر هم باعث به وجود آمدن جنگ بزرگی در میان شرکت های فناوری شد. به هر حال، ما در دورانی به سر می بریم که قابلیت ها و سطح هوش مصنوعی ابزارها، شکل گیری روندها را موجب می شود و این روندها شکل آینده زندگی ما را ترسیم می کنند.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: ABCNews

در ادامه می‌خواهیم به روندهایی که فناوری‌ها در آینده طی خواهند کرد، بپردازیم:

1- رابط کاربری غیرلمسی
عادت کرده‌ایم که ماشین‌ها را، وسایلی بدانیم که با دست کنترل می‌شوند؛ ولی گویا این نگاه را باید به فراموشی بسپاریم.
در هر نسل فناوری، برای اینکه بتوانیم از ابزارها به صورت کارا استفاده کنیم، نیاز به مهارت‌های متفاوتی داریم و زوند فناوری نشان می‌دهد که نسل آینده، نسل رابط‌های کاربری غیرلمسی خواهد بود.
ابزارهای امروزی از کینکت مایکروسافت گرفته تا سیری اپل و پروژه عینک گوگل همگی حاکی از این هستند که در آینده کامپیوترها با رابط کاربری غیرلمسی، خود را بیشتر و بیشتر با شیوه زندگی ما همراه و منطبق می‌کنند.
2- محتوای بومی
در سال‌های اخیر، فناوری‌ روزبه‌روز بومی‌تر، اجتماعی‌تر و همراه‌تر شده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که میدان رقابت آینده دنیای دیجیتال، اتاق نشیمن خانه‌های ما خواهد بود.
نت‌فلیکس، آماوزن، مایکروسافت، گوگل، اپل و شرکت‌های کابلی رقابت شدیدی را برای تسخیر اتاق‌های ما با سرگرمی‌های متنوع‌شان آغاز کرده‌اند. یکی از استراتژی‌های نوظهور در این زمینه برنامه‌سازی و ارایه "محتوای اختصاصی" شبکه‌های کابلی و شرکت‌های ارایه محتواست. نت‌فلیکس اخیرا با ساخت سری تلویزیونی «خانه ورق‌‌ها» (House of Cards) که در آن کوین اسپیسی و رابین رایت ایفای نقش می‌کنند، به موفقیت بزرگی دست یافته است. آمازون و مایکروسافت نیز خیلی زود دست به کار شدند و تصمیم به ارایه محتوای اختصاصی گرفته‌اند. جالب‌تر اینجاست که HBO، پیشگام در این استراتژی روی این روند به صورت معکوس کار می‌کرد. اپلیکیشن HBO GO این شرکت به گونه‌ای طراحی شده که نیاز به یک اشتراک کابلی دارد. HBO با این کارش می‌خواهد مستقیما با نت‌فلیکس وارد رقابت شود.
4- همه چیز آنلاین
در دهه گذشته، بازی‌های چندبازیگره آنلاین مثل World of Warcraft بسیار موفق بوده است. زیرا می‌تواند به صورت بی‌درنگ با هزاران بازی‌کننده از سرتاسر جهان به رقابت بپردازید. حالا جنبه‌های دیگری از زندگی ما هم دارد آنلاین می‌شود. آکادمی‌ خان (Khan) درس‌ها را آنلاین به دانش‌آموزان ارایه می‌کند، Code Academy زبان‌های برنامه‌نویسی را آموزش می‌دهد و دیگر گروه‌های بزرگ مردم، بدون محدودیت به درس‌های باز آنلاین یا MOOCها دسترسی دارند. این روند را Massively Online می‌گویند که همه چیز، از سیاست تا آموزش را تحت تاثیر قرار داده است.
3- وب اشیا
مطمئنا یکی از روندهای موثر و مهم «وب اشیا» یا Web of things (Internet of Things)است. به این معنا که هر چیزی که ما با آن سروکار داریم، قابلیت اتصال به شبکه را داشته باشد. خانه، خودرو، تمامی‌ وسایل داخل خانه و حتی خیابان‌هایی که در آنها تردد می‌کنیم، می‌توانند نه تنها با ما (گوشی هوشمند ما)، بلکه با خودشان هم تعامل داشته باشند. در حالی که هم‌اکنون وب اشیا شروع به رشد و پیشرفت کرده است، دانستن اینکه در آینده به کدام سمت و سو خواهد رفت، کار دشواری است. برخی اپلیکیشن‌ها نظیر پرداخت‌های موبایلی و ابتکار جدید IBM با نامSmarter Planet در آینده همه‌گیرتر خواهد شد.
5- ابررایانش مشتری‌مدار
برای همه ما پیش آمده که گاهی موفق به برقراری تماس با فرد مورد نظرمان نیستیم و از این وضعیت به شدت عصبانی شده‌ایم. گاهی تمام وقت‌مان را صرف این می‌کنیم که مرتبا آن شماره را بگیریم تا بالاخره بوق آزادی که دلخواه‌مان است را بشنویم. اما زمانی که این اتفاق نمی‌افتد به این فکر می‌کنیم که ای کاش می‌توانستیم با کسی که در این مراکز نشسته و درواقع مسوول این کار است، حرف بزنیم و دلیل این نقص را بپرسیم. این امر یکی از روندهایی است که فناوری در آینده طی خواهد کرد. زمانی که ما منتظر نشسته‌ایم تا کامپیوترمان بوت شود و بالا بیاید تا زمانی که دستوری را به کامپیوتر داده‌ایم و منتظر اجرا شدن آن هستیم، یا وارد سایتی شده‌ایم و لود شدن آن طولانی شده است، با زبان مادری‌مان شروع به حرف زدن می‌کنیم و از این وضعیت تا دلمان می‌خواهد شکوه می‌کنیم. جای امیدواری است که به نظر می‌رسد این روند در آینده وجود نخواهد داشت. زیرا شرکت‌های چون IBM، گوگل و مایکروسافت به این فکر افتاده‌اند که با ترکیب پردازش زبان مادری با سیستم‌های عظیم داده کلان در رایانش ابری که ما از هر جایی می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم، این مشکل را رفع کنند. این سیستم‌ها حتی بهتر از دوستان‌مان ما را خواهند شناخت و علاوه بر این، ما را به وب اشیا وصل خواهند کرد تا هر مشکلی که با وسایل و کامپیوترمان از نظر فنی داریم، شناسایی کرده و حل کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :