آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36298
تاریخ انتشار : 30 مهر 1392 11:16
تعداد بازدید : 777

شیوه جدید ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی ابلاغ شد

رییس بانک مرکزی در بخشنامه ای به تمامی مدیران عامل بانک ها جزییات چگونگی ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی را منتشر و اعلام کرد: در مورد اشخاص حقوقی فقط مدیران اصلی کنونی شرکت ممنوع الخروج می شوند.

ایسنا- بر این اساس طبق بخشنامه جدید ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی تقاضای خروج ممنوعیت صرفا برای بدهکاران اصلی صادر و از پذیرش درخواست ممنوعیت خروج ضامنان خودداری می‌شود.
ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی در این بخشنامه خطاب به تمامی مدیران عامل بانک‌ها اعلام کرد: درخواست‌های ممنوعیت خروج از کشور صرفا با امضای مدیرعامل و خطاب به رییس کل بانک مرکزی باشد. همچنین هم‌زمان با درخواست ممنوعیت خروج افراد نسبت به آگاه کردن آنان از موضوع برای جلوگیری از بروز مشکلات هنگام خروج از کشور اقدام شود.
براساس این بخشنامه صرفا باید ممنوعیت خروج بدهکارانی تقاضا شود که میزان بدهی آنها معادل دو میلیارد ریال یا بالاتر بوده و فاقد وثایق ارزنده و کافی از جمله اموال غیرمنقول و اموال منقول باشند.
همچنین لازم است هنگام اعطای تسهیلات نسبت به اخذ وثایق معتبر کافی و سهل‌الوصول اقدام شود و در خواست ممنوعیت خروج بدهکاران پس از انجام لازم تمامی اقدامات قانونی و اجرایی در مورد انواع وثایق ماخذوه و قراردادهای لازم‌الاجرا و صرفا در صورت عدم وصول نتیجه مطلوب و بلاوصول ماندن مطالبات با وجود اقدامات انجام شده ارایه شود.
در ادامه این بخشنامه آمده است: هنگام ارسال تقاضا برای ممنوع‌الخروجی مشخصات کامل شناسنامه‌ای افراد بدهکار شامل نام و نام خانوادگی به طور کامل، شماره شناسنامه، محل صدور، نام پدر، سال تولد و کد ملی قید شود. همچنین میزان دقیق بدهی شعبه اعطاکننده، تسهیلات، نوع و ارزش وثایق اخذ شده و اموال توفیق شده به تفکیک و شرح کامل اقدامات قانونی و اجرایی صورت پذیرفته در راستای وصول مطالبات به همراه نتایج حاصل اعلام و اسناد مدارک مربوطه دال بر انجام اقدامات قانونی و اجرایی ارسال شود.
همچنین با توجه به اهمیت اعلام و ارسال مشخصات دقیق بدهکاران و اطلاعات، اسناد، مدارک مذکور در صورت وجود هرگونه نقص یا ابهام در موارد توصیف شده درخواست‌های واصله به هیچ وجه مورد بررسی واقدام قرار نخواهد گرفت. در ضمن در مورد اشخاص حقوقی فقط مدیران اصلی کنونی شرکت می‌توانند ممنوع‌الخروج شوند.
براساس این بخشنامه ممنوعیت خروج مدیران سابق شرکت‌ها حتی مدیرانی که هنگام اخذ تسهیلات اقدام به امضای اسناد و قراردادهای کرده‌اند امکان‌پذیر نبوده و در صورت خروج آنان از مدیریت شرکت و عدم سمت در شخصیت حقوقی لازم است از مدیران سابق رفع ممنوعیت به عمل آمده و مدیران جدید فعلی جایگزین آنها شوند. در ضمن صرفا ممنوعیت خروج بدهکاران اصلی تقاضا و از درخواست ممنوعیت خروج ضامنان خودداری شود.
همچنین در مورد ضامنان اعمال ممنوعیت خروج فقط در صورتی ممکن است که بدهکار حقیقی فوت کرده و یا بدهکار حقوقی ورشکسته شده باشد در این موارد ارسال مدارک واسناد لازم مبنی بر ضمانت افراد فوت شخصی حقیقی و ورشکستگی شخص حقوقی الزامی است.
به منظور مساعدت با بدهکاران در مواردی نظیر تشرف به خانه خدا و مسافرت‌های اضطراری از قبیل انجام امور درمانی و پیگیری مسایل تجاری برای تسویه بدهی ضمن پیش‌بینی تمیهدات لازم (در مقابل تامین وثیقه لازم) رفع ممنوعیت خروج حداکثر تا سه مرتبه قابل اقدام است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :