آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36268
تاریخ انتشار : 30 مهر 1392 10:21
تعداد بازدید : 1025

وزیر صنعت در همایش روز ملی صادرات وعده داد

مالیات صادرات هفته آینده برچیده می شود

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابتدای همایش روز ملی صادرات وعده داد که دو مشکل صادرکنندگان، یعنی معافیت مالیاتی و مشکل اخذ تعهدات ارزی از صادرکنندگان تا پایان هفته آینده حل خواهد شد.

فناوران- مراسم روز ملی صادرات روز گذشته با حضور رییس کمیسیون صنایع مجلس، معاون اول رییس مجلس، وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران، رییس سازمان استاندارد و جمعی از فعالان بخش خصوصی برگزار شد.
در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال ارزش صادرات غیرنفتی و واردات کشور به ترتیب به 17 و 19 میلیارد دلار رسید، گفت: ایران در سال گذشته میلادی در بین 148 کشور دنیا از نظر شاخص رقابت پذیری با 16 پله سقوط نسبت به سال 2011 میلادی به رده 82 رسید. نعمت‌زاده افزود: تا پايان هفته آينده با توافق قطعي با سازمان امور مالياتي، دستورالعمل اخذ ماليات از صادرات كه مغاير نص قانون است، حدف خواهد شد.

آغاز مجدد فعالیت شوراي عالي صادرات
اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري نیز در این همایش اعلام کرد که به زودي شوراي عالي صادرات فعال مي‌شود.
وی با تاكيد بر اينكه دولت به دنبال آن نيست كه موانعي براي صادركنندگان ايجاد كند، افزود: در مقطع فعلي موضوع صادرات از اهميت بسيار بالايي براي كشور برخوردار است.
جهانگيري يادآور شد: با وجود تحريم‌ها بخش خصوصي كشورمان در عرصه صادرات و با استفاده از انديشه و تجربه خود توانست در اين عرصه فعاليت‌هاي موثري را در مسير توسعه و صنعتي شدن انجام دهد. به گفته معاون اول رييس جمهوري، بايد با اتخاذ تدابير و ايجاد يك راهبرد، مسير توسعه و صنعتي شدن را به گونه‌اي پيش برد تا كشور از شرايط كنوني خارج شود. جهانگيري خطاب به فعالان بخش خصوصي در حوزه صادرات گفت: امروز آينده ايران و وضعيت آن در جهان نيازمند آن است كه به توسعه به طور جدي بيش از پيش توجه شود و با شناسايي و رفع موانع، راهكاري را در راستاي توسعه در برابر صادركنندگان قرار دهد.

روز ملی صادرات، روز بخش خصوصی
محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور و رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در مراسم روز ملی صادرات با تاکید بر اینکه امروز در این مراسم کسی نباید توقع تشویق داشته باشد، شروع به گله‌گذاری و انتقاد از وضعیت صادرات کشور کرد و گفت: در مراسم‌ سال‌های گذشته چون نقد می‌کردم مرا حذف کردند.
وی ضمن گلایه از اینکه در سال‌های گذشته با دعوت به این مراسم تذکراتی را اعلام و دریافت می‌کردیم، گفت: در سال‌های بعد برگزاری مراسم روز ملی صادرات به من گفتند خواهشا انتقاد نکن در حالی که باید بگویم در این روز نباید ما توقع کف زدن و تشویق شدن داشته باشیم بلکه باید نقص حوزه صادرات کشور مورد ارزیابی قرار گیرد و به سیاست‌های موثری دست پیدا کنیم. ‌
وی همچنین با بیان اینکه باید وضعیت فعلی کشور را در حوزه صادرات به صورت واقع‌بینانه‌ای مورد بررسی قرار دهیم گفت: نمی‌شود به فعالان اقتصادی کشور و صادرکنندگان خلاف واقع گزارش‌هایی را اعلام کنیم.
نهاوندیان با ابراز خرسندی از اینکه در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به بخش خصوصی شده است، گفت: دولت سیاست‌گذار است نه متصدی بخش اقتصاد، بر همین اساس دولت باید با شناسایی و رفع موانع اقتصاد کشور فضای مناسبی را برای فعالان این بخش به وجود آورد.
رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: با نگاهی به روند رشد وضعیت حوزه صادرات کشور به این نتیجه می‌رسیم که در صادرات غیرنفتی رشد خوبی را تجربه نموده‌ایم البته در سال 91 به دلیل مشکلات پیش روی اقتصاد صادرات غیرنفتی کشور با افت قابل توجهی روبه‌رو بوده است.
وی روز ملی صادرات را روز بخش خصوصی دانست و گفت: نباید با خود تعارف کنیم در این روز در کنار تقدیر از فعالیت مسوولان مختلف باید بگوییم در چه مرحله‌ایی قرار داریم. آیا توانسته‌ایم از پتانسیل‌های کشور به نحوه مناسبی استفاده کنیم یا خیر؟
وی با اشاره به اینکه صادرات صنعتی کشور در سال 2000 از دو میلیارد دلار در سال 2012 به 15 میلیارد دلار رسیده است گفت: این رقم نشان از رشد هفت برابری صادرات صنعتی کشور دارد اما باید بگویم در این بازه زمانی صادرات ترکیه 102 میلیارد دلار بوده است. عربستان با وجود آنکه به عنوان کشوری نفت‌خیز و وابسته به درآمدهای نفتی به شمار می‌رود صادرات صنعتی خود را در سال 2012 به 65 میلیارد دلار رسانده است که این امر باید به عنوان یک نقطه کلیدی برای فعالان اقتصادی کشور به شمار آید.
رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه نسبت پوشش صادرات به واردات صنعتی در کشور ایران 37 درصد، در ترکیه 70 درصد و در عربستان 65 درصد است، گفت: این ارقام نشان از آن دارند که کشور برای پیشرفت در حوزه صادرات غیرنفتی باید تلاش ویژه‌ای را کند و با شناسایی اشکالات پیش روی خود با تدوین سیاست‌های کلان و مدیریت‌های خود اقدامات موثری را در دستور کار خود قرار دهد.
وی ضمن گلایه از سیاست‌های کلان کشور که هنوز تصمیم مناسبی برای جوایز صادراتی نگرفته است، گفت: باید از خود بپرسیم در طول این سال‌ها تا چه میزان سیاست‌های ارزی مشوق صادرات و واردات کشور بوده است. البته به اعتقاد بنده عمده سیاست‌های ارزی کشور مشوق واردات بوده است تا رشد صادرات در کشور که این امر باید با نگاه کلی از سوی دولت مورد بازبینی قرار گیرد.
وی افزود: دولت باید با ابتکار عمل و سیاست‌های اثرگذار با اتخاذ سیاست‌های مناسب بتواند شرایط مناسب را برای فعالیت صادرکنندگان کشور به وجود آورده تا آنان بتوانند در عرصه رقابت بین‌المللی با کشورهای دیگر قدرت رقابت داشته باشند.

اعلام اسامی تشکل‌های نمونه
امسال پنج شرکت به عنوان صادرکننده ممتاز و 45 شرکت دیگر نیز به عنوان صادرکنندگان نمونه ملی معرفی شدند.
صادرکنندگان ممتاز آن دسته از صادرکنندگانی هستند که پنج سال موفق به دریافت عنوان صادرکننده نمونه ملی شدند. بر این اساس شرکت‌های بازرگانی اکبر حاج کاظمیان، گروه صنعتی زرماکارون، شرکت ایرانی تولید اتومبیل (سایپا)، شرکت صادراتی فرآورده‌های خاورمیانه و شرکت کیسون به عنوان صادرکنندگان ممتاز سال 1392 معرفی شدند. همچنین انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران، اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران، انجمن پسته ایران و سندیکای صنعت برق ایران نیز به عنوان اتحادیه و تشکل‌های صادراتی نمونه سال 1392 انتخاب شدند.

در حاشیه همایش روز ملی صادرات

در این همایش نایب رییس اتاق ایران خواستار آزادسازی صادرات شد و گفت: دو خواسته اصلی صادرکنندگان مسایل مربوط به مالیات و تعهدنامه است که سال گذشته امضا شد و خواسته همه صادرکنندگان لغو این بخشنامه و آزادسازی صادرات است. محمد نهاوندیان مسوول دفتر رییس‌جمهور نیز در حاشیه این همایش تاکید کرد که بانک مرکزی موظف به پیگیری مصوبه‌ گشایش ال.سی 30 درصدی شده است و بانک‌هایی که حضور مصوبه را اجرایی نکرده‌اند مکلف به ابلاغ این مصوبه به شعب خود شده‌اند. وی همچنین با بیان اینکه باید امکاناتی را در کشور فراهم کنیم تا بخش خصوصی بتواند ایجاد اشتغال کند، گفت: این اشتغالزایی توسط بخش خصوصی باید به خصوص در بخش‌های پیشرو و اقتصاد دانش‌بنیان فراهم شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :