آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36267
تاریخ انتشار : 30 مهر 1392 10:17
تعداد بازدید : 1446

هم‌زمان با برگزاری اجلاس سالانه پارک فناوری پردیس

8 فناوری بومی رونمایی شد

محققان شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری پردیس موفق به تولید هشت فناوری شدند که عصر دیروز با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از این فناوری ها رونمایی شد.

فناوران- عصر دیروز هم‌زمان با برگزاری اجلاس سالانه پارک فناوری پردیس از 9 شرکت برتر مستقر در این پارک قدردانی شد و از هشت فناوری جدید هم رونمایی شد.
در حاشیه مراسم رونمایی از هشت فناوری تولید شده در پارک فناوری پردیس از 9 شرکت برتر نیز قدردانی شد که این تعداد شرکت از میان 137 شرکت دانش‌بنیان مستقر در علم و فناوری پردیس براساس شاخص‌هایی انتخاب شدند.
این شرکت‌ها عبارتند از شرکت آرین ماهواره، پویش دارو، بسامد آزما و رزفارمد.
همچنین در بخش فناور برتر از عبدالحمید صادق‌نژاد و در بخش نوآور برتر از شرکت مرکز رشد کارآفرین مانا قدردانی به عمل آمد.
در بخش رییس کارآفرین برتر، کامبیز موذنی از شرکت کانی کاران شرق و در بخش ارزش آفرین برتر مهندس شریفی از شرکت مبصا انتخاب شد. در بخش صادرکننده برتر نیز شبیری از شرکت آرین ماهواره مورد قدردانی قرار گرفت.
در این مراسم همچنین از دو همیار برتر پارک سازمان صنایع کوچک و دکتر صابری نماینده وزارت بهداشت تقدیر به عمل آمد.

ایجاد بازارهای جدید برای دستاوردهای علمی
معاون علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم با تاکید بر وجود اختلاف در میان عملکرد این معاونت با وزارت علوم گفت: علاوه بر این، برداشت‌های شخصی از قوانین حوزه فناوری وجود دارد که باید در این زمینه اقدام شود.
سورنا ستاری بیشترین مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان را مسایل غیرمادی است دانست و با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی ‌از شرکت‌های دانش‌بنیان یادآور شد: این حمایت‌ها در قالب صندوق نوآوری و شکوفایی میسر است. البته این صندوق راه‌اندازی نشده و معاونت علمی ‌به صورت جدی به دنبال راه‌اندازی این صندوق است.
معاون علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری، قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را یک قانون جامع توصیف کرد و گفت: این قانون یک قانون بسیار محکم و قوی است که نیاز به بازنگری هم ندارد و اگر بتوانیم از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم گام‌های موثری برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان بر می‌داریم.
ستاری گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان همچنین می‌توانند از ظرفیت نخبگان استفاده کنند که در این راستا بانک اطلاعاتی مناسبی از نخبگان در بنیاد ملی نخبگان ایجاد شده است.
رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه حمایت‌های نخبگان تنها در قالب اعطای وام نیست، توضیح داد: تسهیلاتی برای استخدام نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد که معاونت علمی ‌نیز حقوق این دسته از نخبگان را که جذب شرکت‌های دانش‌بنیان شده باشند، به مدت دو سال اعطا می‌کند.
معاون علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری همچنین با تاکید بر ایجاد بازارهای جدید برای دستاوردهای علمی ‌افزود: تعامل برای ورود به بازارهای داخلی و خارجی و کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در نمایشگاه های خارجی به صورت هدفمند مد نظر است.

ایجاد شورای حل اختلاف تخصصی در حوزه فناوری
رییس پارک علم و فناوری پردیس نیز در این مراسم از راه‌اندازی شورای حل اختلاف تخصصی در حوزه فناوری خبر داد و گفت: علاوه بر این پیشخوان تجاری سازی اختراعات در محل پارک راه‌اندازی می‌شود.
مهدی صفاری‌نیا که در مراسم اجلاس سالیانه این پارک سخن می‌گفت، با بیان اینکه 137 شرکت در پارک فناوری پردیس مستقر هستند، افزود: بیشترین فعالیت این شرکت‌ها در حوزه‌های الکترونیک، مکانیک، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، ICT و نفت و گاز است.
رییس پارک علم و فناوری پردیس با بیان اینکه این تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان 340 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: از این میزان 100 میلیارد تومان آن مربوط به سال 91 می‌شود.
وی با بیان اینکه در یک سال اخیر 40 میلیون دلار صادرات از این پارک انجام شده است، گفت: در یک سال اخیر 23 محصول از سوی 16 شرکت مستقر در پارک به 25 کشور دنیا صادر شده است.
صفاری‌نیا افزود: 16 شرکت مستقر در پارک با 18 کشور دنیا در بخش تحقیق و توسعه همکاری‌های مشترکی داشتند که حجم قرارداد تحقیق و توسعه آنها به 85 میلیارد دلار می‌رسد.
صفاری‌نیا همچنین از ثبت 19 پتنت از سوی شرکت‌های مستقر در پارک خبر داد و گفت: از این تعداد 40 طرح خارجی و 15 پتنت داخلی بوده است.
صفاری‌نیا با تاکید بر اینکه مسوولیت راه‌اندازی فن بازارها از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط معاونت علمی ‌ریاست جمهوری به این پارک واگذار شده است یادآور شد: در این راستا 12 فن بازار با همکاری صنایع کوچک در استان‌های کشور راه‌اندازی می‌شود.
رییس پارک علم و فناوری پردیس از اخذ مجوز برای راه‌اندازی دادرسی شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و در این باره توضیح داد: با تعاملی که با قوه قضاییه انجام گرفت مجوز شورای حل تخصصی فناوری به پارک پردیس ارایه شد.

8 فناوری بومی

دیروز، هم‌زمان با برگزاری اجلاس سالانه پارک فناوری پردیس از هشت فناوری جدید هم رونمایی شد. در ادامه با این هشت فناوری آشنا می‌شوید.
سامانه رادار تجاری باند اس
این سامانه که از سوی شرکت دانش‌بنیان مهندسی موج پژوه آزما عرضه شده، به منظور مراقبت از سواحل و بنادر کشور و همچنین ناوبری دریایی برای نصب روی کشتی‌ها، نفت کش‌ها و شناورهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانش فنی این سامانه در اختیار کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان بوده است.
سامانه رادار شناور باند X
این سامانه به منظور ناوبری دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تمامی ‌کشتی‌ها، شناورهای سنگین و سبک، قایق‌های تفریحی و ماهیگیری از آن می‌توانند استفاده کنند. این سامانه در حال حاضر از سوی سازمان‌های کشتی رانی، شرکت ملی نفت کش جمهوری اسلامی‌ ایران و نیروی انتظامی‌ و همچنین لنج‌های بزرگ ماهی‌گیری کاربردی شده است.
نشت یاب هوشمند تست هیدرواستاتیک شبکه انتقال گاز فشار قوی
پس از اجرای خطوط انتقال گاز برای اطمینان از نبود نشتی شبکه ابتدا لوله‌ها را با آب مورد تست قرار می‌دهند دستگاه نشت یاب هوشمند از سوی شرکت دانش‌بنیان صنعت کاران الکترونیک مراغه طراحی و تولید شده است.
دانش فنی این دستگاه در اختیار کشورهای آمریکا، انگلیس و ژاپن بوده که با تولید این دستگاه در کشور می‌توان یک سوم قیمت نمونه خارجی آن تهیه کرد.
گوشی‌های تلفن هوشمند مبتنی بر خطوط انتقال پرسرعت دیجیتال و فیبرنوری
شرکت دانش‌بنیان دیجیترون امکان تولید گوشی‌های تلفن هوشمند مبتنی بر خطوط انتقال پرسرعت را فراهم کرده است. پروتکل این گوشی مبتنی بر بستر انتقال است و اطلاعات روی یک زوج سیم تا فواصل پنج کیلومتری است که معمولا به صورت مودم در شبکه‌های مخابراتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این شرکت موفق شده است این محصول را در یک تلفن هوشمند طوری طراحی کند که تمام تلفن‌های هوشمند ضمن داشتن استقلال بتوانند در یک شبکه سی نودی ارتباطات صوت، دیتا، تصویر و اس ام اس را روی یک زوج سیم قرار دهد.
سامانه بایگانی چرخشی هوشمند
این محصول عمدتا به منظور بایگانی اسناد و مدارک از یک طرف و نگهداری قطعات و کالاهای حساس در شرایط خاص مانند داروهای خاص در دمای مورد نیاز به کار برده می‌شود. این محصول از سال‌ها پیش وارد کشور می‌شد که شرکت دانش‌بنیان دنیای مجازی کسب و کار اقدام به بومی‌سازی فناوری این نوع سامانه‌های بایگانی کرده است.
سامانه توربوفن
یکی از اصلی‌ترین سیستم‌های تهویه هواپیما سامانه توربوفن است. این سامانه در خنک کردن قطعات داخلی، کابین هواپیما و همچنین استفاده خلبان به منظور تهویه مطبوع داخل کابین مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانش فنی این سامانه در اختیار کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس بوده است.
سامانه اکسیژن ساز داخل کابین خلبان
این سامانه یک مجموعه دارای فناوری پیشرفته و دارای تکنولوژی روز است که در انواع هواپیماها مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد این محصول به گونه‌ای است که دیگر نیازی به تعبیه کپسول اکسیژن برای خلبان در داخل کابین نیست.
مجموعه میکروجت p200
کاربرد عمده این مجموعه در انواع هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای Hobbi (هبی) است. این محصول برای سازمان‌هایی که ماموریت آنها در حوزه‌های امدادی کمک در هنگام بحران و سوانح، شناسایی محل وقوع حریق و آتش و شناسایی محل تردد قاچاقچیان مواد مخدر و کار طراحی و ساخته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :