آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36266
تاریخ انتشار : 30 مهر 1392 10:16
تعداد بازدید : 18636

خریداران تلفن همراه مراقب باشند

بازگشت گوشی های « رفرش» به بازار

گزارش های دریافت شده از بازار تلفن همراه از ورود تعداد زیادی افراد سودجو به عرضه گوشی های موسوم به «رفرش» حکایت دارد.

فناوران- بازار تلفن همراه ایران، یکی از پرخبرترین بازارهای کشور به حساب می‌آید. گاهی کسادی موضوع داغ بازار می‌شود، گاهی بالا رفتن قیمت‌ها باعث رونق و افزایش فروش می‌شود، اما این روزها با عرضه گوشی آیفون 5S به بازار کشورمان، شاهد عرضه گسترده نسخه‌های تقلبی گوشی‌های آیفون در بازار هستیم.
به گفته فعالان بازار، پس از عرضه جدیدترین گوشی اپل در بازار، نسخه‌های قدیمی تقریبا کمیاب‌تر شدند و این قضیه باعث شد تا بسیاری از سودجویان اقدام به بازسازی نسخه‌های دست دوم این گوشی‌ها کنند.
به این ترتیب بسیاری از فروشندگان، گوشی‌های کار کرده و تعمیری آیفون 5 و 4S را با قیمت بسیار کمی خریداری کرده، سپس آنها را با قاب نو به اصطلاح بازسازی (رفرش) کرده و تحت عنوان گوشی‌های نو و آکبند به خریداران می‌فروشند.
به گفته برخی فروشندگان، بیشترین آمار گوشی‌های رفرش مربوط به مدل‌های مختلف آیفون و سری 8800 ورتو است که عنوان گوشی‌های لوکس را در بازار دارند.
با این حال این روزها سایر گوشی‌ها از برندهای مختلف که قیمت بالایی دارند، مشمول این قضیه می‌شوند. این در حالی است که مشتریان نمی‌توانند گوشی‌های رفرش را از آکبند و نو تشخیص دهند، زیرا این کار با مهارت بالای افراد سودجو انجام می‌شود.
جالب آنکه در بازار اصطلاحی با نام «جنس آدم» وجود دارد به این معنی که گوشی‌های معیوب یا کارکرده توسط برخی از افراد جمع‌آوری و در نهایت از مجموع این گوشی‌ها نسخه‌ جدیدی تهیه می‌شود که با قاب نو عرضه می‌شود.
اگر فروشنده منصف باشد، به خریدار هشدار می‌دهد که گوشی ارایه شده رفرشی یا دست دوم است، اما معمولا هیچ اطلاعی به مشتری در این باره داده نمی‌شود.
علاوه بر نسخه‌های رفرش از گوشی‌های مختلف، نسخه‌های چینی گوشی‌ها از برندهای مختلف نیز این روزها افزایش یافته‌اند.
پیشتر به خریداران توصیه می‌شد که مراقب دست‌فروشان باشند و هرگز از آنها گوشی نخرند، اما این روزها گوشی‌های چینی و تقلبی به شدت در بازار موجود است و بارها اتفاق افتاده که این گوشی‌ها را مغازه‌داران با نام اصلی به خریداران فروخته‌اند.
در حالی که این گوشی‌های قیمتی کمتر از یک پنجم نسخه اصلی دارند، با قیمت بسیار بالایی در اختیار مشتریان ناآگاه قرار می‌گیرند. بر این اساس به خریداران هشدار داده می‌شود که هرگز گوشی‌های بدون گارانتی خریداری نکنند تا گوشی‌های رفرش یا دست دوم و چینی عایدشان نشود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :