آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36194
تاریخ انتشار : 29 مهر 1392 11:15
تعداد بازدید : 833

به مناسبت روز ملی صادرات اعلام شد:

صادرکنندگان نمونه کشور تخفیف 50 درصدی بیمه نامه می گیرند

امروز 29 مهرماه روز ملی صادرات است و طبق روال سال های گذشته با برگزاری مراسمی با حضور مسوولان سیاسی، اقتصادی و توسعه بازرگانی خارجی در محل سالن اجلاس سران، از صادرکنندگان نمونه کشور تقدیر می شود.

فناوران- امسال نیز شرکت‌های بسیاری متقاضی حضور در فرآیند انتخاب صادرکننده نمونه بودند که در نهایت50 صادرکننده نمونه و ممتاز به همراه پنج تشکل صادراتی نمونه انتخاب شدند.مهم‌ترین معیارهای انتخاب صادرکننده نمونه علاوه بر حجم صادرات، مواردی مانند تعداد بازارهای هدف، کسب گواهینامه‌های بین‌المللی و استانداردهای کیفی شرکت‌های صادرکننده، بازاریابی شرکت‌ها و ثبت برند کالای صادرکننده در دیگر کشورهاست. شرکت‌هایی که بیشترین امتیاز را در گروه کالایی کسب می‌کنند به عنوان صادرکننده نمونه معرفی می‌شوند و شرکت‌هایی که در پنج سال گذشته توانسته باشند عنوان صادرکننده نمونه را کسب کنند، در دوره ششم اگر امتیاز لازم را کسب کنند به عنوان صادرکننده ممتاز معرفی می‌شود.

تخفیف‌های ویژه برای صادرکنندگان
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با فرارسیدن روز ملی صادرات از تدوین دستورالعمل اعمال تخفیف‌های ویژه این صندوق برای صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوری خبر داد و گفت: براساس این دستورالعمل، صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوری از تخفیف 10 تا 50 درصدی در بیمه‌نامه‌های صادره برخوردار خواهند شد.
طاهر شه‌حامد در این‌باره گفت: در راستای اجرای تصویب‌نامه هیات وزیران موضوع اجرای اصل 138 قانون اساسی در خصوص اجرای آیین‌نامه جدید تشویق صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوری، صندوق ضمانت صادرات ایران دستورالعمل‌های اعمال تخفیف‌های ویژه برای این دسته از صادرکنندگان را تدوین کرده است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: با تصویب نهایی این دستورالعمل در جلسه اخیر هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران، این حمایت‌ها به مرحله اجرا درآمده است.
وی گفت: در بهره‌مندی صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوری دو شاخص سقف- ارزش بیمه‌نامه‌های صادره و تعداد یا تکرار بیمه‌نامه‌های درخواستی یا نامه مشمولیت آنها در میزان تخفیف‌های در نظر گرفته شده تاثیرگذار است.
به گفته شه‌حامد، در چارچوب دستورالعمل تدوین شده صادرکنندگان ممتاز ملی با درخواست‌های صدور بیمه‌نامه با ارزش کمتر از 500 هزار یورو می‌توانند برای نخستین بیمه‌نامه خود از تخفیف 20 درصدی برای دومین بیمه‌نامه خود از تخفیف 35 درصدی و از بیمه‌نامه سوم به بعد از تخفیفات 50 درصدی بهره‌مند شوند.

شش چالش پیش روی صادرات
در همین حال رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران نیز در بیست‌وهفتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق ضمن تبریک به مناسبت روز ملی صادرات، گفت: مهم‌ترین چالش‌های صادرات کشور مربوط به شش حوزه است که نخستین مورد آن تحریم‌هاست که شلاق کشنده خود را بر پیکر برخی از عوامل صادراتی کشور وارد کرد.
اسدالله عسگراولادی با اشاره به دومین چالش صادرکنندگان افزود: دومین چالش پیش رو مشکلات حمل و نقل است که قیمت حمل و نقل در داخل نرخ گزافی است و امیدواریم با توجه به حذف کشتیرانی ایران برخی از مشکلات حمل و نقل صادراتی کشور حل شود. وی افزود: سومین چالش پیش رو مطالبه غیرقانونی سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات بر صادرکنندگان است.
رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران با اشاره به اینکه اخیرا به برخی از صادرکنندگان برای این منظور فشارهایی وارد کرده‌اند و از افرادی که ارز خود را به مرکز مبادلات نیاورده‌اند درخواست مطالبه غیرقانونی مالیاتی می‌کنند گفت: سازمان امور مالیاتی حق چنین اظهارهایی و همچنین ممنوع‌الخروج کردن‌هایی را ندارد. لذا از اتاق بازرگانی و هیات رییسه درخواست می‌کنم که حل این موضوع را در اولویت کاری خود قرار داده و معافیت مالیاتی صادرکنندگان اجرا کند.
عسگراولادی در مورد سه چالش دیگر پیش روی صادرات گفت: نرخ ارز یکی از چالش‌های پیش روی صادرات است و در اینجا تاکید می‌کنم که صادرکنندگان به دنبال افزایش نرخ ارز نیستند بلکه خواهان ثبات آن هستند.
وی افزود: هر نرخی که به دست آید اگر در راستای ثبات حرکت کند خواسته صادرکنندگان است. همچنین تورم لجام گسیخته و افزایش قیمت برخی از کالاهای صادراتی یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صادرات کشور است.
وی آخرین چالش برای صادرات کشور را پرداخت ارزش افزوده شش درصدی دانست و گفت: صادرکنندگان از مالیات معاف هستند ولی باید ابتدا این شش درصد را به اتاق بازرگانی پرداخت کنند و بعد از انجام صادرات اتاق بازرگانی این مبلغ را به آنها باز می‌گرداند اما نکته اینجاست که پرداخت این رقم به اتاق بازرگانی به آسانی انجام می‌شود ولی استرداد آن از سمت اتاق به صادرکنندگان به سختی انجام می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :