آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36174
تاریخ انتشار : 29 مهر 1392 10:39
تعداد بازدید : 951

لزوم پرهیز از شتاب زدگی در حذف ایران کد

یکی از مسایل مهم در عرصه حقوق تجارت و تجارت بین المللی و همچنین تجارت الکترونیکی، شناسایی اصالت کالاست. وجود شماره ملی برای کالاها و خدمات باعث خواهد شد که اطلاعات دقیقی از نحوه ایجاد، عرضه و پشتیبانی در اختیار تصمیم گیرندگان قرار گیرد. از همین رو سیستم ایران‏کد در سال 1374 متولد شد. ایران‏کد درواقع یک نظام اطلاعاتی است که با سه هدف عمده تشکیل شده: نخست شناسایی، طبقه بندی و شماره گذاری کالاها و خدمات، دوم ایجاد بستر و زیرساخت اطلاعاتی برای نهادها و سوم ایجاد و توسعه زبان مشترک در سطح زنجیره تامین ملی برای ایجاد شبکه ای یکپارچه برای شناسایی اصالت کالا یا خدمات.

محمدجعفر نعناکار

راه‌اندازی ایران‏کد موجب شد که کالاهای بسیاری در سطح کشور شناسایی شود. همچنین این شناسایی باعث شد تا امر سفارش گذاری در سطح داخلی و تهیه کالا از بیرون از مرزهای جغرافیایی به صورت دقیق‌تری صورت پذیرفته و از ورود کالاهای بی‌کیفیت جلوگیری به عمل آید، همچنین زیرساخت دقیقی برای ایجاد کاتالوگ فنی کالاها ایجاد و به تبع آن توسعه تجارت الکترونیکی با شتاب بیشتری
میسر شد.
ایجاد بسترهای زیرساختی همواره ممکن است با برخی مشکلات مواجه شود، لذا حذف صورت مساله در برخورد با این‌گونه مسایل غیرمنطقی، غیراصولی و ضرررسان است. از این رو، بازنگری در اهداف، نوع عملکرد و اکوسیستم اجرایی می‌تواند گزینه‌هایی را پیش روی قرار دهد تا با عنایت به روند اجرایی، پیشرفت‌های حاصل شده و همچنین رصد نواقص کار، راه‌حل‌هایی را ارایه و یا ایجاد کنیم.
اصولا حذف تاسیسی که قانون موسس آن بوده است، باید به صورت قانونی انجام پذیرد. باید توجه داشت که سند راه‌اندازی خدمات شناسایی کالا و خدمات ایران که امروزه موسوم به ایران‏کد شده است، سندی راهبردی است و گزارش‌های رسمی حاکی از آن است که راه‌اندازی ایران‏کد، سبب بهبود زنجیره تامین و جلوگیری از قاچاق و همچنین عاملی برای بهبود کیفیت کالا و جلوگیری از ورود کالا‌های بی‌کیفیت بوده و اتصال و راهبری آن در امور گمرکی، دولتی، استاندارد و بهداشت نوید بخش توسعه‏ای فناورانه است که موجب پیشرفت روزافزون کشور می‌شود. لذا موکدااز دولت درخواست می‌شود که از هرگونه شتاب‌زدگی در تصمیم که موجب ضرر و زیان‌های بی‌شمار و غیرقابل جبران می‌شود، جلوگیری و شرایط بهبود وضعیت را برای حیات ایران‏کد ایجاد کند.
* مشاور حقوقی فناوری اطلاعات مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات (ایران کد)


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :