آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3512
تاریخ انتشار : 8 آذر 1390 9:4
تعداد بازدید : 580

رييس سازمان پدافند غيرعامل كشور:

قرارگاه های فرماندهي دفاع سايبري كشور به زودي راه اندازي مي شود

رييس سازمان پدافند غيرعامل كشور از برنامه ريزي اين سازمان براي راه اندازي قرارگاه هاي پدافند غيرعامل در حوزه هاي سايبري، بيولوژيك، هسته اي و شيميايي خبر داد و گفت: اولين قرارگاه، قرارگاه فرماندهي دفاع سايبري كشور است كه در سازمان پدافند غيرعامل سازماندهي شده و در حال فعاليت است.

ايسنا- سردار غلامرضا جلالي افزود: چهار مركز دفاع سايبري را در عسلويه، خارك، بندر امام و اهواز راه‌اندازي كرده‌ايم؛ زیرا معتقديم که يكي از تهديدات جدي ما در امسال و سال آينده تهديد سايبري است و بر همين اساس ما دستگاه‌هاي مختلف كشور را در اين حوزه به سه سطح حياتي، حساس و مهم تقسيم‌بندي كرده‌ايم.
رييس سازمان پدافند غيرعامل گفت: در ابتداي كار 10 استان كشور را براي راه‌اندازي مركز دفاع سايبري در نظر گرفته‌ايم و در همكاري مشتركي با وزارت دفاع، وزارت فناوري اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت مركز دفاع سايبري را راه‌اندازي كرده‌ايم. در اين مركز توليدات اصلي حوزه سايبري نظير نرم‌افزارها و آنتي‌ويروس‌ها بررسي مي‌شوند و همچنين آزمايشگاه مركزي ويروس‌شناسي در حوزه سايبري راه‌اندازي شده است.
جلالي همچنين از اولويت سازمان پدافند غيرعامل براي تهيه برنامه پنج‌ساله‌اي براي دستگاه‌هاي اجرايي خبر داد و گفت: برنامه پنج‌ساله پدافند غيرعامل دستگاه‌هاي مختلف كشور به صورت تفصيلي تدوين خواهد شد. رويكرد سازمان پدافند غيرعامل در برنامه پنج ساله توسعه، هدايتي، تشويقي، كمكي و مشاركتي است، ولي اگر دستگاه‌هايي نخواهند قوانين را در حوزه پدافند غيرعامل اجرا كنند يا بخواهند اين قوانين را دور بزنند ممكن است رويكرد تنبيه‌اي نيز در دستور كار ما قرار گيرد.
وي در ادامه با بيان اينكه سياست‌هاي كلي پدافند غيرعامل كه در اسفند 89 از سوي مقام معظم رهبري به اين سازمان ابلاغ شده بود، به زودي با امضاي سرلشكر فيروزآبادي به دستگاه‌هاي مختلف كشور ابلاغ مي‌شود، افزود: برنامه پدافند غيرعامل يك برنامه‌ عمومي و مشترك است و همه دستگاه‌هاي اجرايي در آن دخيل هستند. در ذيل اين سياست‌هاي كلي 10 برنامه عمومي براي همه دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است و طي آن همه دستگاه‌ها بايد به موضوع آموزش عمومي بپردازند و اين مساله را در دستور كار خود قرار دهند.
رييس سازمان پدافند غيرعامل، فرهنگ‌سازي در حوزه پدافند غيرعامل و توسعه مفهوم دفاع سايبري و طرح مديريت بحران در همه دستگاه‌هاي كشور را از جمله برنامه‌هاي عمومي پيش‌بيني شده براي دستگاه‌ها و بخش‌هاي مختلف كشور برشمرد و عنوان كرد: در طرح مديريت بحران كه براي همه دستگاه‌ها پيش‌بيني شده است، دستگاه‌ها و سازمان‌هاي كشور به سه سطح پرخطر، باخطر متوسط و كم‌خطر تقسيم‌بندي شده‌اند كه مراكز پرخطر مراكزي نظير هسته‌اي، پتروشيمي و نظامي را شامل مي‌شود.
جلالي برگزاري و اجراي رزمايش‌ها و مانورهاي پدافند غيرعامل در دستگاه‌هاي مختلف كشور را از جمله برنامه‌هاي سازمان پدافند غيرعامل عنوان كرد و افزود: تهيه يا بازبيني آيين‌نامه‌ها، استانداردها و نظام‌هاي فني از جمله اولويت‌هاي ماست به طوري كه ما امسال و سال آينده را به جهاد بازنگري در آيين‌نامه‌ها اختصاص داده‌ايم. وي گفت: آيين‌نامه‌ها بايد بر اساس تهديدات، شرايط اقليمي و شرايط خاص زيرساخت‌ها و به صورت بومي تدوين شوند؛ زیرا آمريكايي‌ها پروتكل‌ها و آيين‌نامه‌ها را براساس ملاحظات خودشان و به اصطلاح مبارزه با تروريسم نوشتند، ولي ما مي‌خواهيم با خود آنها مبارزه كنيم پس بايد در آيين‌نامه‌ها بازنگري و آنها را بومي كنيم.
جلالي اضافه كرد: ماده 215 برنامه پنجم تاكيد مي‌كند كه تمامي طرح‌هاي دستگاه‌هاي دولتي بايد در كنار طرح‌هاي توجيهي اقتصادي، سودآوري و غيره مطالعات پدافند غيرعامل را نيز در خود داشته باشند. يكي از برنامه‌ها اين است كه كميسيون ماده 215 در هر سازمان و دستگاهي تشكيل شود و همچنين اگر اين دستگاه‌ها در طرح‌هاي خود مسایل مربوط به پدافند غيرعامل را رعايت نكنند، بودجه طرح متوقف مي‌شود.
وي همچنين خبر داد: راهنماي طرح‌ريزي مديريت بحران به منظور آماده‌سازي سازمان‌ها و دستگاه‌ها در برابر تهديدات و نيز راهنماي طرح‌ريزي در برابر تهديد سايبري به زودي به دستگاه‌هاي مختلف كشور ابلاغ خواهد شد. وي گفت: مراقبت مضاعف از شبكه‌هاي سايبري دستگاه‌ها، ادارات و سازمان‌هاي كشور نيز از جمله ضرورت‌ها و اولويت‌هاي امروز است.
رييس سازمان پدافند غيرعامل به مشاركت حراست‌ها در بحث پدافند غيرعامل در سازمان‌ها و دستگاه‌هاي مختلف كشور به عنوان يكي ديگر از برنامه‌هاي اين سازمان اشاره كرد و افزود: تفاهم‌نامه‌اي امضا شده است كه طي آن نقش حراست‌ها در پشتيباني از پدافند غيرعامل مشخص شده و تاكيد بر اين است كه حراست‌ها با رويكرد حفاظت اطلاعات وظايف خود را انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :