آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35025
تاریخ انتشار : 15 مهر 1392 11:37
تعداد بازدید : 826

رییس سازمان توسعه تجارت:

تعرفه نباید با هدف درآمدزایی برای دولت وضع شود

رییس سازمان توسعه تجارت معتقد است، تعرفه ها باید در شرایط منطقی وضع شود و نباید به آنها صرفا نگاه درآمدزایی برای دولت یا حمایت از تولید کننده و مصرف کننده داشت.

ایسنا- حمید صافدل درباره‌ رابطه علت و معلولی ممنوعیت ثبت سفارش کالا و افزایش قاچاق در مرز‌های کشور به‌ویژه بانه گفت: هرگونه ایجاد ممنوعیت، محدودیت در فعالیت‌های صادراتی و وارداتی می‌تواند منجر به ایجاد یکسری انحرافات در مسیر تجارت شود. لذا بنای کلی دولت یازدهم این است که همه محدودیت‌ها را شناسایی کرده و در راستای برطرف‌کردن آنها گام بردارد.
وی با بیان اینکه ممکن است برخی از این محدودیت‌ها مثل محدودیت‌های موجود در صادرات با اعمال یکسری تصمیم‌های جدید کاهش یابد، گفت: به‌طور مثال حذف ممنوعیت صادرات پنج قلم کالا از جمله قدم‌هایی است که برای جلوگیری از ایجاد مسیر‌های انحرافی برداشته شده است.
رییس سازمان توسعه تجارت گفت: هدف ما این است که به تدریج در مسیری حرکت کنیم که تمامی ‌این محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها را برداریم.
وی در پاسخ به این سوال که در صورت رفع ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها تجارت بین‌المللی در کشور با چه ابزاری رصد می‌شود گفت: یکی از ابزار‌ها برای رصد فرآیند‌های تجاری تعرفه‌هاست.
صافدل در این باره با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی‌های ما ایجاد تعرفه‌های منطقی در برنامه‌ کار قرار گرفته است، گفت: همواره نگاه به تامین نیاز‌های اساسی بازار داخلی و تامین مواد اولیه برای تولید مطرح بوده است.
به گفته رییس سازمان توسعه تجارت، باید با یک نگاه منطقی به دنبال وضع تعرفه‌ها باشیم.
 صافدل با تاکید بر اینکه اثر وضع تعرفه‌های بالا نظیر تاثیرات ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هاست، گفت: این موضوع می‌تواند در نهایت باعث انحراف در تجارت و گسترش قاچاق شود. در نهایت هم ممنوعیت و هم مجوز می‌تواند باعث انحراف تجارت جهانی شود و هم وضع تعرفه‌های بالا.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :