آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35024
تاریخ انتشار : 15 مهر 1392 11:35
تعداد بازدید : 953

انتقاد رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران از رییس کل بانک مرکزی

میرمهدی: آقای رییس کل مانع کاهش قیمت ها شد

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: صنف فناوری اطلاعات با کاهش نرخ ارز، واقعا کاهش در قیمت ها را داشت ولی صبحانه کاری آقای رییس کل، وضعیت را راکد کرد تا جایی که واحدهای صنفی شاید در روز بیش از یک فاکتور نزنند.

تسنیم- سیدمهدی میرمهدی با اشاره به صحبت‌های اخیر رییس بانک مرکزی در ارتباط با نرخ ارز، گفت: نرخ‌ها در حال کاهش بود و ارز تا مرز دو هزار و 800 تومان هم رسیده بود و در واقع شاید بتوان گفت که این کاهش، هزینه‌های ارز برای وارد کننده را که در حدود 300 تومان است، پوشش می داد. اما متاسفانه رییس کل بانک مرکزی در یک صبحانه کاری و در یک چشم بر هم زدن نرخ‌ها را به بالای سه هزار تومان رساند.
 رییس هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: آقای سیف مسوول بانکداری کشور است و باید با راهکارهایی توسعه سرمایه‌گذاری‌ها را به ارمغان آورد که از جمله راهکارها  توزان بین نرخ سود بانکی و جذب سرمایه از طریق اوراق مشارکت باشد، نمی‌دانم این وظایف چه ارتباطی به نرخ ارز دارد.
 او با بیان اینکه رییس بانک مرکزی باید یک اقتصاددان باشد نه یک بانکدار، گفت: دیدگاه یک اقتصاددان جامع‌تر است و حرفی که می‌زند تمامی جنبه‌های آن را در نظر می‌گیرد.
 وی افزود: زمانی که نرخ ارز بی‌رویه بالا می‌رود و مرز سه هزار تومان را پشت سر می‌گذارد، هیچ‌کس در این باره اظهارنظری نمی‌کند؛ اما به محض اینکه 200-300 تومان کاهش می‌یابد، همه کارشناس می‌شوند و بازار ایران را که متکی به حرف و حدیث‌هاست، به هم می‌زنند.  وی در پاسخ به این سوال که کاهش نرخ ارز، به چه میزان در بازار IT تاثیرگذار بوده است، گفت: صنف فناوری اطلاعات تنها صنفی بود که به کاهش نرخ ارز روی خوش نشان داد و سریعا این رویه را به بدنه خود منتقل کرد و بر اساس آن، بین 10 تا 15 درصد قیمت تمامی کالاها کاهش یافت.
 رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران معتقد است که این صنف واقعا با کاهش در قیمت‌ها مواجه بود ولی صبحانه کاری آقای رییس کل، وضعیت را راکد کرد تا جایی که واحدهای صنفی شاید در روز بیش از یک فاکتور نمی زنند. در حالی که هزینه‌های برق و آب و پرسنل و غیره را مشخص نیست از کجا می‌خواهند بپردازند.
 وی افزود: بازار ایران، یک بازار انتظاری است و وقتی مصرف کنندگان با چنین اظهارنظراتی روبه‌رو می‌شوند، در تصمیم‌گیری‌های خود تعلل می‌کنند به گونه‌ای که امروز بعد از رونق نسبی یکی دو هفته گذشته که با کاهش نرخ ارز به وجود آمده بود، مصرف کننده‌ای در بازار این صنف نداریم.
 میرمهدی با اشاره به اینکه ما دنبال این هستیم که هزینه کالاها در کشور کاهش پیدا کند، گفت: پیش از این موضوع باید مسوولان و دولتمردان توجیه شوند تا اظهارنظرات غیرکارشناسانه‌ای در ارتباط با موضوعاتی که شاید از حیطه کاری آنها نیز خارج باشد، نداشته باشند و بعد از آن به سراغ تثبیت نرخ ارز در کشور رفت و در انتها به فکر کاهش قیمت‌ها بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :