آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35000
تاریخ انتشار : 15 مهر 1392 10:55
تعداد بازدید : 899

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشست خبری مدعی شد:

هیچ شرکت ایرانی حاضر به تولید نرم افزار طرح جامع مالیاتی نبود

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور دیروز در نشستی خبری ضمن تشریح عملکرد سازمان امور مالیاتی و میزان رشد درآمدهای مالیاتی گفت: امروز پانزدهم مهرماه آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره تابستان است. این مهلت به هیچ عنوان تمدید نمی شود و با توجه به این که روند پرداخت مالیات بر ارزش افزوده صد درصد الکترونیکی است، مردم باید در موعد مقرر نسبت به تسلیم اظهارنامه اقدام کنند.

فناوران-  علی عسکری در ادامه با اشاره به این‌که 97 درصد اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی و سه درصد به صورت دستی و پستی ارایه شده است، افزود: نظام پرداخت آنلاین اکنون وجود دارد اما با پیاده‌سازی طرح جامع مالیاتی کلیه پرداخت‌ها به صورت آنلاین خواهد بود.
وی با بیان این‌که 12 هزار نفر اظهارنامه خود را با امضای دیجیتال ارایه کرده‌اند، گفت: تا زمانی که اصلاح قانون مالیات‌ها انجام نشود مودیان باید پرینت اظهارنامه خود را به اداره کل مالیاتی ارسال کنند.

 طرح جامع مالیاتی، کاهش 15 درصد فرار مالیاتی
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با اشاره به آماده‌سازی زیرساخت طرح جامع مالیاتی طی یک سال و نیم گذشته گفت: مرحله بعد ایجاد مراکز داده بود که خوشبختانه مرکز داده تهران که اصلی‌ترین مرکز به شمار می‌رود آماده شده و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
وی با اشاره به اجرای طرح جامع به صورت آزمایشی در خرداد ماه گفت: امروز در مرحله سوم پیاده سازی طرح جامع هستیم.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این‌که برای اجرای طرح جامع مالیاتی به خویشتن‌داری و سعه صدر دست‌اندرکاران نیاز داریم، گفت: در راستای پیاده‌سازی طرح جامع گام‌های مختلفی را باید برداریم و بخشی از کارها بعد از نصب نرم افزار انجام می‌شود.
عسکری همچنین با اشاره به این که در پایان طرح جامع مالیاتی بخش اعظمی از درآمدهای مالیاتی ناشناخته شناسایی می‌شود، گفت: 25 درصد فرار مالیاتی داریم که با اجرای طرح به 10 درصد کاهش می‌یابد که گام بزرگی است. به گفته وی، فرار مالیاتی پروسه پیچیده‌ای است و روش برخورد فراریان از پرداخت مالیات با تغییر سیستم تغییر می‌کند اما باید توجه کرد که کشورهای پیشرفته نیز 10 درصد فرار مالیاتی دارند.معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این‌که تهیه نرم‌افزار توسط یک شرکت فرانسوی انجام می‌شود، افزود:‌ برای اجرای طرح جامع تاکنون 300 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم و مبلغ قرارداد با شرکت فرانسوی نیز 33 میلیون یورو است.
وی در ادامه درباره واگذاری تهیه نرم‌افزار طرح جامع به یک شرکت فرانسوی گفت: این شرکت از طریق مناقصه انتخاب شده و با توجه به این که برخی اعلام کردند در کشور امکان تهیه این نرم‌افزار وجود دارد چهار سال کار متوقف شد اما هیچ شرکت ایرانی حاضر به تولید این نرم‌افزار نشد بنابراین کار را به فرانسوی‌ها دادیم.به گفته عسکری، 360 نفر نیروی ایرانی و خارجی طی سه سال و نیم مشغول تهیه طرح جامع هستند.

 در سازمان امور مالیاتی ماندگارم
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور درباره ادامه فعالیتش در این سازمان، گفت: دلیل ندارد که با عوض شدن دولت‌ها همه مدیران عوض شوند و بنده همچنان در این سازمان مشغول به کار هستم.
عسکری همچنین در مورد ممنوع‌الخروجی اشخاص حقوقی و غیر دولتی  گفت: در واقع در سال‌جاری کسانی ممنوع الخروج شده‌اند که بدهی آن‌ها بیش از 500 میلیون تومان باشد که در واقع این سقف مربوط به اشخاص حقوقی و غیر دولتی است.

 استفاده 800  هزار مودی از صندوق مکانیزه فروش
معاون سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این نشست خبری درباره 10 صنف جدیدی که مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شده اند،گفت: براساس ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه، مقرر شده است، صاحبان مشاغل تا پایان سال دوم برنامه بر اساس اولویت ملزم به استفاده از سامانه‌های فروش شوند و 10 صنف برای سال آینده فراخوان شده‌اند که باید از ابتدای سال آینده برای نصب، راه اندازی و استفاده از صندوق مکانیزه فروش اقدام کنند.
طاری بخش افزود: صاحبان مشاغل مشمول استفاده از سامانه‌های فروشگاهی در صورت استفاده نکردن از این سامانه، ضمن محروم شدن از معافیت مالیاتی موضوع ماده 101 قانون مالیات‌های مستقیم، هزینه‌های آن در همان سال از درآمد مشمول مالیات آنان کسر خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه متولی انجام این کار وزارت صنعت ، معدن و تجارت است ، طبق اطلاعی که از آنها گرفته ایم حدود 800 هزار مودی در حال استفاده از صندوق مکانیزه فروش هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :