آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3499
تاریخ انتشار : 7 آذر 1390 15:45
تعداد بازدید : 736

در همایش معرفی محصولات و خدمات حوزه پایانه‌های خودکار بانکی مطرح شد

قصور بانک ها در مهاجرت از کارت های مغناطیسی به هوشمند

ايسنا- جواد مرتضي زاده افزود: سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در حال آماده سازي و تدوين بخشنامه اي است تا بر اساس آن از اخذ هرگونه وجوه نقدي از خانواده ها به منظور هوشمندسازي و يا خريد تجهيزات براي مدارس جلوگيري كند.
وي گفت: اين بخشنامه به زودي به تمامي مناطق و مدارس ابلاغ مي شود تا علاوه بر پشتوانه قانوني اين ابلاغيه در صورت مشاهده چنين تخلفي با مديران و مدارس متخلف برخورد شود.
مرتضي زاده افزود: هوشمندسازي و خريد تجهيزات مدارس، اعتبار ويژه اي در رديف هاي اعتباري آموزش و پرورش دارد و پس از تعيين نياز مناطق و مدارس اين اعتبار برای هوشمندسازي و تجهيز مدارس در اختيار آنها قرار خواهد گرفت لذا مدارس حق دريافت وجه اجباري از خانواده ها را تحت عنوان كمك به هوشمندسازي و يا خريد تجهيزات ندارند.
وي گفت: براساس بخشنامه آموزش و پرورش دريافت هرگونه وجه اجباري از والدين و خانواده هاي دانش آموزان تحت عنوان كمك به هوشمندسازي مدارس و يا خريد تجهيزات ممنوع بوده و با مدارس متخلف برابر قانون برخورد مي شود.
مديركل ارزيابي و عملكرد سازمان آموزش وپرورش شهر تهران افزود: چنانچه مدارسي اقدام به اخذ وجهي در چن

وي گفت: اين بخشنامه به زودي به تمامي مناطق و مدارس ابلاغ مي‌شود تا علاوه بر پشتوانه قانوني اين ابلاغيه در صورت مشاهده چنين تخلفي با مديران و مدارس متخلف برخورد شود.

مرتضي‌زاده افزود: هوشمندسازي و خريد تجهيزات مدارس، اعتبار ويژه‌اي در رديف‌هاي اعتباري آموزش و پرورش دارد و پس از تعيين نياز مناطق و مدارس اين اعتبار برای هوشمندسازي و تجهيز مدارس در اختيار آنها قرار خواهد گرفت لذا مدارس حق دريافت وجه اجباري از خانواده‌ها را تحت عنوان كمك به هوشمندسازي و يا خريد تجهيزات ندارند.

وي گفت: براساس بخشنامه آموزش و پرورش دريافت هرگونه وجه اجباري از والدين و خانواده‌هاي دانش‌آموزان تحت عنوان كمك به هوشمندسازي مدارس و يا خريد تجهيزات ممنوع بوده و با مدارس متخلف برابر قانون برخورد مي‌شود.

مديركل ارزيابي و عملكرد سازمان آموزش‌وپرورش شهر تهران افزود: چنانچه مدارسي اقدام به اخذ وجهي در چنين قالبي كرده باشند، آموزش و پرورش شهر تهران تا زمان استرداد وجوه به خانواده‌ها و خارج شدن مبالغ اخذ شده از حساب مدرسه اين موضوع را پيگيري خواهد كرد.

وي همچنين با اشاره به گزارش سامانه 1820 سازمان آموزش و پرورش شهر تهران كه سامانه ثبت و رسيدگي به شكايات مردمي است، گفت: در آبان‌ماه سال90 يكهزار و 800 تماس در اين سامانه ثبت شده كه از اين تعداد 350 مورد در زمینه شكايت‌هاي مربوط به اخذ وجه بوده است.

فناوران- روند رشد بازار و فناوری، امنیت در دستگاه‌های خودپرداز کارت هوشمند،راهکارها و چالش‌ها و خدمات پشتیباتی خودپرداز از جمله موضوعات مطروحه در نخستین همایش معرفی محصولات و خدمات حوزه پایانه‌های خودکار بانکی بود که توسط شرکت خدمات انفورماتیک، با حضور مدیرعامل و معاونان این شرکت و همچنین فعالان و کارشناسان حوزه بانکداری الکترونیکی برگزار شد.

حرکت به سمت استفاده از کارت‌های هوشمند

در این همایش مدیر سیستم‌های کارت شرکت خدمات انفورماتیک، تحت عنوان «کارت هوشمند راهکارها و چالش‌ها» با اشاره به برخی تخلفات صورت گرفته در سیستم کارت پیشنهاد استفاده از کارت هوشمند را ارایه کرد و در توجیه ارایه این پیشنهاد به امنیت بالای کارت هوشمند،انعطاف در تولید برنامه‌های کاربردی متنوع، ظهور تکنولوژی موبایل و استفاده از آن به عنوان ابزار پرداخت و تبعیت از روند رشد تکنولوژی اشاره کرد.نسترن اسماعیلی در توضیح ضرورت تبعیت از روند رشد تکنولوژی گفت: تقریبا اکثر کشورهای جهان ظرف یک دهه اخیر مهاجرت به سمت استفاده از کارت هوشمند و جایگزینی کارت‌های مغناطیسی را شروع کرده و برخی از آنها به پایان رسانده‌اند. در اروپای غربی از سال ۲۰۰۰ کار شروع شده است؛ به طوری که از سال ۲۰۰۶ در فرانسه، از سال ۲۰۰۷ در انگستان و فنلاند نیز صددرصد کارت‌ها EMV بوده‌اند اما در سایر کشورها به طور میانگین 70درصد کارت‌ها ارتقا یافته‌اند.

مدیر سیستم‌های کارت شرکت خدمات انفورماتیک به رویکرد نحوه استفاده از کارت هوشمند در راستای مهاجرت سیستم‌ها از کارت‌های مغناطیسی به کارت‌های هوشمند پرداخت و افزود: ‌می‌توان یکی از دو رویکرد برنامه‌های کاربردی با رویکرد استاندارد بومی( Local) و برنامه‌های کاربردی با تبعیت از استاندارد جهانی (EMV) را در دستور کار قرار داد.وی به راهکارهای امنیت در استاندارد EMV و گام‌های راه‌اندازی و پیاده‌سازی کارت هوشمند اشاره و خاطر نشان کرد: تغییر و ارتقای سیستم‌ها برای پشتیبانی از کارت هوشمند امری ضروری است. استفاده از کارت هوشمند یک پروژه ملی است و اجرای آن در یک یا چند بانک، نتیجه مطلوب نخواهد داشت به همین منظور راه‌اندازی زیر ساخت‌های مورد نیاز برای اجرای این پروژه، تعریف استاندارد ملی و مقررات مربوط به تفویض مسوولیت پیش‌نیاز‌های مهم آن است و نباید فراموش کرد پروژه ظرف زمانی مورد نیاز را می‌طلبد و نمی‌تواند به صورت یک پروژه کوتاه مدت نگریسته شود.اسماعیلی افزود: در حال حاضر سیستم‌های کارت بانک‌ها از طریق یک سوییچ بین بانکی قدرتمند به نام شتاب با پوشش صددرصدی به یکدیگر متصل هستند که در مقایسه با سایر کشورها، خوشبختانه در سطح قابل قبولی از امنیت قرار دارد.

پیش از این حکیمی، رییس اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی عنوان کرده بود: باید به جای رمزدار بودن کارت‌ها به سمت استفاده از کارت‌هایی برویم که کامپیوتری هستند. این فناوری امکان کپی کردن کارت یا استفاده از اطلاعات آن را تقریبا به صفر می‌رساند. این فناوری ظرف پنج سال آینده باید


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :