آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3498
تاریخ انتشار : 7 آذر 1390 15:42
تعداد بازدید : 738

تاسیس دوره هاي مهندسي فناوري ارشد در دانشگاه جامع علمي – کاربردي

فناوران

 

- رجبعلی برزویی با بیان اینکه دوره‌های فناوری ارشد برای نخستین‌بار در کشور در این دانشگاه برگزار می‌شود، افزود: در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری آزمون ورودی این دوره‌ها تا پایان سال هستیم. وی گفت: برنامه آموزشی دوره‌های مهندسی فناوری ارشد در تعامل میان دانشگاه جامع علمی- کاربردی و دستگاه‌ها و سازمان‌های متقاضی، طراحی و اجرا می‌شود. برزویی گفت: این دوره‌ها مبتنی بر نظام واحدی و در هر دوره 30 تا 32 واحد درسی است که در مدت پنج نیمسال تحصیلی ارايه می‌شود. وي افزود: مهندسی فناوری ارشد شامل دوره‌هايي همچون مدیریت شبکه برق، شبکه‌های توزیع نیروی برق، بهره‌برداری از نیروگاه‌های برق آبی، مخابرات سیار، شبكه‌هاي فيبرنوري، معمار ارشد سرويس در سيستم‌هاي جامع بانكي است كه با توجه به نياز كشور در اولويت قرار گرفته‌اند. برزويي گفت: اين دوره‌ها توسط مجتمع‌هاي آموزشي و دانشكده‌هاي علمي برگزار مي‌شود. وی افزود:‌ این دوره‌ها پایان‌نامه ندارد و دانشجویان پس از گذراندن دروس نظری و عملی باید در جلسه‌ای با حضور استاد، تخصص‌های آموزش‌دیده را به صورت عملی اجرا کنند. گفتني است روز گذشته هیات وزیران به منظور ارتقا و انتقال دانش کار و فناوری آيین‌نامه نظام آموزش مهارت و فناوری را تصویب کرد.

  

بر این اساس، متقاضیان آموزش مهارت و فناوری پس از طی کردن مراحل نظری و دانش پایه، ‌بخش مهارتی دوره را در محیط کار واقعی و یا شبیه‌سازی شده زیر نظر مدرسانی که از میان متخصصان و مدیران بخش کار انتخاب می‌شوند، طی می‌کند.

بر این اساس، سازمان ملی مهارت و فناوری مسوول اجرای مصوبات شورا، ‌یکپارچه‌سازی، هدایت و اعتلای آموزش‌های مهارتی و استقرار نظام جامع مهارت و فناوری از طریق سه زیر نظام آموزش مهارت و فناوری، صلاحیت حرفه‌ای و شرایط احراز اشتغال است.براساس این آيین‌نامه، ارکان آموزش عالی مهارت و فناوری دانشگاه جامع علمی-کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای، کارگروه هماهنگی برنامه‌ریزی درسی و آموزشی آموزش عالی مهارت و فناوری به عنوان مرجع تدوین برنامه‌های آموزشی و درسی، ‌تعیین شیوه‌ها و استاندارد‌های آموزشی برای نظام آموزشی برای نظام آموزش عالی مهارت و فناوری که زیر نظر شورای برنامه‌ریزی درسی و آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل می‌شود.

براساس این مصوبه، دوره‌های آموزش عالی مهارت و فناوری در دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای اجرا خواهد شد و مدارک تحصیلی این دوره‌ها توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری و از طریق دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای صادر می‌شود.

بر این اساس، دوره‌های آموزشی کارکنان دولت که در چارچوب نظام آموزش مربوط طراحی شده است در قالب ماده 10 این آيین‌نامه تدوین و در مراکز مجری آموزش‌های علمی ـ کاربردی وابسته به دستگاه ذی‌ربط تحت نظارت دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی اجرا می‌شود.

همچنین آموزش‌های دوره‌های مهارت و فناوری اعم از رسمی و تکمیلی بین سطوح تحصیلی می‌تواند به روش‌های حضوری، ‌نیمه‌حضوری، ‌الکترونیکی و یا ترکیبی اجرا شود و هر یک از این روش‌های شامل آموزش‌های ترمی، پودمانی، تک‌پودمان و دوره‌های تخصصی خواهد بود.

بر اساس این مصوبه، نظام آموزش مهارت و فناوری مبتنی بر جامعیت و انسجام در سیاستگذاری، برنامه‌ریزی،‌ گسترش، نظارت و پشتیبانی در تمام سطوح تحصیلی را برآورده کند و انعطاف و پویایی لازم متناسب با مقتضیات حوزه‌های شغلی، ‌شرایط محیطی، بومی و آمایش سرزمین، ‌استعداد و علایق متقاضیان، ‌فناوری و امکانات حال و آینده و تنوع روش‌های اجرای و نوآوری و همچنین هماهنگی کامل با سیاست‌های کلان، سند چشم انداز20‌ساله، ‌برنامه‌های پنج‌ساله توسعه، ‌نقش جامع علمی کشور و سایر نظام‌های آموزشی است.

هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی و در راستای اجرای ماده (21) قانون برنامه پنج‌ ساله پنجم توسعه- مصوب 1389- آيین‌نامه نظام آموزش مهارت و فناوری را تصویب کرد.

بر این اساس، نظام آموزش مهارت و فناوری شامل آموزش‌هایی است که با هدف ارتقا و انتقال دانش کار و فناوری بهنگام کردن مهارت‌های شغلی و افزایش مستمر و فزاینده بهره‌وری در تمامی سطوح تحصیلی مهارت و فناوری به صورت آموزش‌های رسمی و آموزش‌های تکمیلی بین سطوح طراحی و اجرا می‌شود و با استفاده از فناوری‌های آموزشی روز و ظرفیت‌های آموزشی محیط کار، افراد را براساس استانداردها و صلاحیت‌های شغلی و با تاکید بر اخلاق حرفه‌ای برای احراز شغل، حرفه و کسب‌وکار تا سطح مطلوب تربیت می‌کند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :