آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34905
تاریخ انتشار : 14 مهر 1392 11:43
تعداد بازدید : 861

جزییات بخشنامه جدید بانک مرکزی اعلام شد:

رفع ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی زیر 200 میلیون تومان

معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی گفت: براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی درخصوص رفع ممنوعیت بدهکاران بانکی حداقل مبلغ اعمال ممنوعیت خروج از ۵۰ میلیون تا۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

روابط عمومی بانک مرکزی- حبیبی با اشاره به بخشنامه جدید این بانک درخصوص بدهکاران بانکی، گفت اشخاصی که بدهی آنها به سیستم بانکی براساس سوابق مندرج در بانک‌های عامل بین 50 تا 200 میلیون تومان است، باید از سوی بانک عامل رفع ممنوعیت خروج شوند‌.
معاون حقوقی و امور مجلس درخصوص ابهام بانک‌ها پیرامون بخشنامه قبلی که در همین رابطه به بانک‌ها ابلاغ شده بود، گفت:‌ اشخاص حقوقی، تعهد اسناد تعهد‌آور و اوراق بهادار اشخاص حقوقی را برعهده گرفته و ظهر اوراق را به عنوان ضامن امضا می‌کردند، اما هنگامی که مدیر از شخص حقوقی منفک شده و مدیر جدید جایگزین وی می‌شود، مدیر قبلی صرفا نقش ضامن را داشته و متعهد محسوب نمی‌شود و بنابراین ضامن ممنوع‌الخروج نخواهد شد.
وی افزود: مدیران قبلی که به اعتبار امضای ظهر اسناد، ممنوع‌الخروج شده‌اند باید رفع ممنوعیت برای آنان اجرا شده و مدیران فعلی جایگزین آنها شوند.
حبیبی با بیان اینکه در بخشنامه جدید به بانک‌ها تاکید شده است که از ممنوع‌الخروج کردن بدهکاران به عنوان آخرین ابزار استفاده کنند، گفت: طی این بخشنامه ابلاغی، بانک‌ها تنها برای افرادی درخواست ممنوع‌الخروجی می‌کنند که وثیقه قابل قبول در بانک ندارند و قبل از انجام آن، بانک‌ها باید تمام تلاش خود را از طریق مراجع قضایی و اداری به کار گرفته و در نهایت و درصورت عدم حصول نتیجه مثبت، از این بخشنامه استفاده کنند.
معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی اعلام کرد: در صورت عدم قبول مستندات ارایه شده مربوط به بدهکاران توسط بانک‌ها، بانک مرکزی پنج روز به بانک عامل فرصت می‌دهد، اگر بانک مذکور مبادرت به رفع ممنوع‌الخروجی نکند، بانک مرکزی راسا در این زمینه اقدام می‌کند و این مساله امتیاز منفی برای آن بانک را در پی خواهد داشت.
وی پیرامون نحوه پیگیری اجرای نشدن بخشنامه جدید برای افراد از سوی بانک عامل گفت:‌ اداره دعاوی حقوقی بانک مرکزی همیشه آماده دریافت شکایات افراد با مدارک قابل قبول است؛ لیکن این گونه موارد را نمی‌توان به صورت تلفنی برطرف کرد و رسیدگی به آن نیازمند بررسی اسناد، مدارک و سوابق موضوع بوده و باید از طریق مکاتبه یا پیگیری حضوری حل و فصل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :