آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34882
تاریخ انتشار : 14 مهر 1392 11:18
تعداد بازدید : 556

ماهواره «تدبیر» امسال آماده پرتاب می شود

رییس پژوهشکده سامانه های ماهواره ای سازمان فضایی ایران در مورد پرتاب نخستین ماهواره دولت تدبیر و امید به فضا گفت: این ماهواره که با همکاری دانشگاه علم و صنعت در دستور کار قرار دارد تا قبل از پایان امسال، آماده تست فضایی خواهد بود.

خبرگزاری مهر- محمدحسن انتظاری با بیان اینکه هم‌اکنون تست‌های این ماهواره با موفقیت در حال انجام است، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا قبل از پایان امسال، این ماهواره آماده تست فضایی و پرتاب شود.
وی افزود: از اینکه پرتاب‌کننده ماهواره آماده است یا نه، اطلاعی ندارم؛ ولی ما ماهواره را تا قبل از پایان سال آماده ارسال می‌کنیم. انتظاری با بیان اینکه این ماهواره در مدار 300 کیلومتری زمین ارسال خواهد شد، در مورد قابلیت‌های ماهواره تدبیر گفت: از آنجا که پرتاب‌کننده‌های ما عمدتا ماهواره‌ها را در مدار پایین 300 کیلومتری پرتاب می‌کنند، این ماهواره‌ها عمدتا ماهواره‌هایی محسوب می‌شوند که یک تکنولوژی به خصوصی را تست می‌کنند و کاربردهای آن کاربردهای عام برای جامعه به حساب نمی‌آیند درواقع زمانی که یک تکنولوژی تست فضایی می‌شود برای توسعه تکنولوژی ماهواره مهم است.
رییس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه در ماهواره تدبیر آنچه که مهم است تست تکنولوژی تصویربرداری آن و دوربینی که برای آن ساخته شده است خواهد بود افزود: قابلیت تصویربرداری در این ماهواره دیده شده است و حتی می‌تواند سیگنال مخابراتی بفرستد اما طول عمر آن آنقدر نیست که توقع کاربرد مشخصی از آن داشته باشیم.
وی گفت: این ماهواره که از سوی مسوولان نام تدبیر روی آن گذاشته شده است با همکاری دانشگاه علم و صنعت فاز پایانی خود را می‌گذراند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :