آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34868
تاریخ انتشار : 14 مهر 1392 10:53
تعداد بازدید : 912

معاون وزیر صنعت:

باید از سیستم GS1 به جای شبنم استفاده کرد

رییس کل سازمان توسعه تجارت از تغییر قانون کارت بازرگانی خبر داد و گفت: گزارش هایی از اتاق بازرگانی دریافت کرده ایم در خصوص اینکه تمایل تجار برای استفاده از کارت دیگران افزایش یافته است لذا کمیته کارشناسی در این خصوص تشکیل شده است تا قانون کارت های بازرگانی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

کم‌اظهاری صادراتی تایید می‌شود
خبرگزاری فارس- حمید صافدل در خصوص اظهارنظر وزیر صنعت درباره کم‌اظهاری گمرکی صادر کنندگان گفت: تعهد ارزی یکی از دلایلی است که باعث شده است صادرکنندگان در برخی موارد کم‌اظهاری صادراتی داشته باشند که این موضوع نیاز به تحلیل دارد.
معاون وزیر صنعت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه صادرکنندگان به نام دیگران صادرات خود را انجام می‌دهند گفت: شرایط و اسناد تجاری توامان با نگرانی است و مواردی نظیر تعهد برگشت ارز، مالیات صادرات می‌تواند منجر به جابه‌جایی تجارت به افراد مختلف شود.
وی با تاکید بر اینکه قانون کارت‌های بازرگانی باید تغییر کند گفت: تغییر این کارت‌ها در اولویت رسیدگی قرار دارد و این موضوع یکی از مواردی است که باعث تسهیل تجارت می‌شود.
صافدل گفت: موضوع تسهیل تجارت و همچنین عوامل موثر بر آن در کمیته‌ای که در وزارت صنعت برای بررسی برنامه 100 روزه تشکیل شده است در حال بررسی است لذا حداکثر تا نیمه آبان ماه می‌توانیم خروجی این بررسی‌ها را اعلام کنیم.
وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در بسیاری از کشورها تجارت بر مبنای کارت بازرگانی صورت نمی‌گیرد و اصلا تجار کارت بازرگانی ندارند.
صافدل در خصوص لغو پیمان سپاری ارزی گفت: لغو پیمان‌سپاری ارزی همان‌طور که وزیر صنعت اعلام کرده است یکی از مواردی است که کار کارشناسی بر روی آنها آغاز شده است و در برنامه 100 روزه به آن رسیدگی می‌شود.

می‌توان ثبت سفارش را حذف کرد
وی در پاسخ به این سوال که در بسیاری از کشورها ثبت سفارش وجود ندارد گفت: تاریخچه ثبت سفارش به قبل از انقلاب برمی‌گردد اما آنچه امروز می‌بینیم مربوط به اوایل انقلاب و دوران دفاع مقدس است که درواقع ثبت سفارش با ضرورت مدیریت ارز، نرخ تمام شده برای کالا و همچنین مدیریت واردات و تجارت خارجه کشور در نظر گرفته شده است.
وی افزود: با رعایت الزامات مدیریت بازرگانی و همچنین انتقال این مدیریت به حوزه بانکی کشور و یا به گمرکات کشور می‌توان سیستم ثبت سفارش را حذف کرد چراکه در بسیاری از کشورها ثبت سفارش در گمرک و پس از ورود کالا انجام می‌شود.

موفقیت شبنم نیاز به تجزیه و تحلیل دارد
معاون وزیر صنعت در خصوص اهمیت طرح شبنم در حوزه تجارت خارجی گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دنبال طرح شبنم بوده است و اینکه این طرح موفق بوده یا خیر نیاز به تجزیه و تحلیل دارد اما من معتقدم باید از سیستم GS1 که یک سیستم بین‌المللی کدینگ است به جای کد رهگیری شبنم ایران کد و کد سلامت استفاده کرد چراکه این سیستم می‌تواند به تنهایی کار بقیه سیستم‌های کدینگ را انجام دهد.

بدهی 350 میلیارد تومانی جوایز صادراتی پرداخت می‌شود
وی در خصوص مطالبات گذشته جوایز صادراتی گفت: در سال 91، 60 میلیارد تومان از محل درآمد مازاد نفتی برای جوایز صادراتی پرداخت شده است.
معاون وزیر صنعت در خصوص مطالبات نقدی جوایز صادراتی گفت: رقمی در حدود 350 تا 360 میلیارد تومان است که ما این رقم را در بودجه سال 93 پیش‌بینی می‌کنیم تا پرداخت شود.
وی در خصوص مرکز مبادلات ارزی و نقش آن در حوزه تجارت خارجی گفت: این مرکز با هدف مدیریت ارز از عرضه‌کننده ارز به متقاضی ارز تشکیل شد و در شرایط خاص خودش نقش موثری داشت.
صافدل افزود: من معتقدم نرخ ارز باید به صورت مدیریت شده شناور باشد و منجر به ثبات ارز شود.
وی در خصوص دلایل کاهش صادرات غیرنفتی گفت: در آمارهای پنج ماهه نسبت به مدت مشابه با احتساب به میعانات هشت درصد کاهش و بدون احتساب میعانات شش درصد کاهش صادرات داشته‌ایم.
وی افزود: در این مدت به لحاظ وزنی با افزایش صادرات مواجه بودیم. رییس کل سازمان توسعه تجارت یکی از دلایل کاهش صادرات را تغییر ترکیب کالای صادراتی اعلام کرد و گفت: عمدتا صادرات ما در این مدت ماده اولیه و ماده خام معدنی بوده است که وزن زیاد داشته اما به لحاظ ارزشی کالای کم ارزشی به حساب می‌آید.
صافدل گفت: دلیل دوم نگرانی صادرکنندگان از موضوع سررسید تعهدات ارزی بوده است که در دولت گذشته بر این موضوع تاکید شده است.
رییس کل سازمان توسعه تجارت دلیل سوم را نیاز به تامین ماده اولیه و همچنین گروه‌های تولیدی اعلام کرد و گفت: خطوط اعتباری فروشنده در شرایط تحریم‌ها به راحتی قابل دسترس نبوده و همین موضوع نیز از دلایل کاهش صادرات غیرنفتی به شمار می‌آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :