آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34866
تاریخ انتشار : 14 مهر 1392 10:46
تعداد بازدید : 692

عرضه عمومی سهام توییتر به زودی آغاز می‌شود

توییتر در سراشیبی کاهش سود

زمان کمی از ورود توییتر به بورس می گذرد و این شبکه اجتماعی روز پنج شنبه اعلام کرد که سهام خود را به شکل عمومی در بازار عرضه خواهد کرد و از این رو درخواست خود را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تحویل داد.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: رویترز و CNet

در کنار این درخواست نیز اسنادی درباره وضعیت مالی این شرکت وجود دارد که نشان می‌دهد این شبکه اجتماعی در جذب کاربر و افزایش درآمد، روند رو به رشدی داشته است، ولی با این‌حال هرسال بخشی از سوددهی خود را از دست می‌دهد.
درواقع، این نخستین بار است که این شبکه‌ اجتماعی محبوب بیلان مالی خود را به شکل عمومی منتشر کرده است؛ آن هم در آستانه ارایه عمومی سهامش. این شرکت در نخستین حضور خود در بازار سهام یک میلیارد دلار سهم برای عرضه ارایه می‌کند.
عرضه اولیه سهام توییتر به بازار سهام در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از سهامداران منتظر آن هستند و پس از عرضه اولیه سهام فیس‌بوک در ماه مه 2012 این عرضه با استقبال بسیار زیاد آنها مواجه شده است. براساس، پیش‌بینی‌های eMarketer، توییتر امسال بیش از ۵۸۰ میلیون دلار از طریق تبلیغات درآمد کسب می‌کند.
توییتر مدعی است که در حال حاضر بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر دارد. البته از میزان کاربران فعال یا اسپمرها رقمی در دسترس نیست و این شرکت در این‌باره اطلاعاتی منتشر نکرده است.
براساس این اسناد، تا پایان ماه ژوئن سال جاری، توییتر بیش از ۲۱۸ میلیون کاربر فعال داشته که این رقم نسبت به سال قبل رشدی ۴۴ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که شبکه اجتماعی فیس‌بوک یک میلیارد و 200 میلیون کاربر فعال و شبکه "لینکدین" نیز ۲۴۰ میلیون کاربر فعال دارد. توییتر در این اسناد مدعی شد که درآمدش در سال ۲۰۱۲ به نسبت سال پیش از آن، سه برابر افزایش داشته است.
بنا به این گزارش این شبکه اجتماعی در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ نیز بیش از ۲۵۳ میلیون دلار درآمد داشته است. با این‌حال اسناد رسمی توییتر حاکی از آن است که توییتر از سال ۲۰۱۰ تا الان در روندی مداوم بخشی از سود خود را از دست داده است.
اسناد می‌گوید که توییتر در سال ۲۰۱۲ دست‌کم ۸۰ میلیون دلار از سوددهی خود را از دست داده است و در شش ماه اول سال جاری میلادی نیز ۶۹ میلیون دلار کاهش در سوددهی داشته است.
با این‌حال به‌رغم کاهش سوددهی این شبکه اجتماعی، کارشناسان می‌گویند احتمالا ارایه سهام عمومی توییتر درآمد این شرکت را افزایش می‌دهد و سهام آن باارزش خواهد بود.
توییتر امیدوار است با ارایه عمومی سهامش، نزدیک به یک میلیارد دلار درآمد کسب کند. توییتر هنوز اعلام نکرده که دقیقا از چه تاریخی سهام خود را به شکل عمومی عرضه خواهد کرد و فقط به ذکر این‌ نکته بسنده کرده که «در سریع‌ترین زمان ممکن» خریدوفروش سهام توییتر آغاز خواهد شد.
سهامداران فعلی توییتر
سهام‌داران اصلی توییتر به ترتیب عبارتند از:
ایوان ویلیامز (از بنیان‌گذاران بلاگر، توییتر و مدیوم) ۱۲ درصد
جک دورسی (یکی از بنیان‌گذاران توییتر) 4/9 درصد
دیک کاستلو (مدیرعامل فعلی توییتر) 1/6 درصد
و مابقی به شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری تعلق دارد.
این در حالی است که کارشناسان بورس و شبکه‌های اجتماعی، ارزش سهام توییتر را بیش از ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده‌اند.
توییتر یک سرویس میکروبلاگ‌نویسی و شبکه اجتماعی آنلاین است. این سرویس به عنوان یک شبکه اجتماعی کوچک و آسان راه‌اندازی شد، شبکه‌ای که سرویس میکروبلاگ نویسی را تا ۱۴۰ کاراکتر برای کاربران فراهم می‌کند.
توییتر در مارس ۲۰۰۶ توسط ایوان ویلیامز، جک دورسی و بیز استون ایجاد شد و در ژوییه ۲۰۰۶ آغاز به کار کرد.
شبکه اجتماعی توییتر چندی پیش اعلام کرد که می‌خواهد وارد بازار بورس شود. این شرکت ضمن انتشار پروژه مربوط به ورود به بازار بورس ابراز امیدواری کرد این عملیات تا یک میلیارد دلار منفعت مالی در پی داشته باشد.
به این ترتیب آن زمان پیش‌بینی می‌شد تا پایان ماه اکتبر سال جاری، توییتر وارد بازار بورس نزدک شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :