آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34815
تاریخ انتشار : 13 مهر 1392 12:26
تعداد بازدید : 876

آغاز راه

گروگان های آمریکایی آزاد شدند و رابطه دیپلماتیک بین تهران و واشنگتن به طور رسمی قطع شد. سفارت ایران در واشنگتن و سفارت آمریکا در تهران تعطیل شدند.

بهنام صابر نعمتی

موضع‌گیری‌های مقامات دو کشور وضعیت را بدتر کرد. در این بین برخی کشورهای دیگر که از اختلاف‌های میان تهران و واشنگتن سود می‌بردند با کارشکنی‌های خصمانه‌شان به اختلاف‌های دو کشور دامن زدند. رابطه بین تهران و واشنگتن با گذشت سال‌ها تیره‌تر می‌شد. اگرچه در دوران اصلاحات و ارایه تئوری گفت‌وگوی تمدن‌ها انتظار می‌رفت تا رابطه ایران آمریکا پس از سال‌ها شاید از سر گرفته شود، اما این چنین نشد.
برخی از تندروی‌های داخلی در دو کشور و همچنین ادامه موضع‌گیری‌های خصمانه از سوی مقامات آمریکایی اجازه عملی شدن این ممکن داده نشد. با تکیه زدن محمود احمدی‌نژاد بر صندلی ریاست جمهوری اوضاع بهتر نشد. اگرچه او همیشه اوباما را به مذاکره و گفت‌وگو در مقابل رسانه‌های دنیا دعوت می‌کرد، اما هیچ گاه چنین گفت‌وگویی صورت نگرفت.
چه آنکه با توجه به سخت‌تر شدن روز به روز تحریم‌های آمریکا در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، از سرگیری ارتباط بین دو کشور موضوعی نا ممکن می‌شد. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و تکیه حسن روحانی بر صندلی ریاست جمهوری ایران موضوع رابطه دو کشور ایران و آمریکا بار دیگر مطرح شد. اما این بار با توجه به رویکرد اعتدالی دولت اوضاع با گذشته فرق داشت. وقتی روحانی تصمیم گرفت برای شرکت در مجمع عمومی ‌سازمان ملل به نیویورک برود، رسانه‌های آمریکایی گمانه‌زنی‌ها درباره دیدار باراک اوباما و حسن روحانی را آغاز کردند، گمانه‌زنی‌هایی که خبر از تصمیم مقام‌های آمریکایی برای محقق شدن این دیدار داشت.
روحانی به آمریکا رفت و مقامات آمریکایی این بار به صورت رسمی ‌درخواست دیدار اوباما با روحانی را مطرح کردند. دیداری که اگرچه به دلایلی محقق نشد، اما به گفت‌وگوی تلفنی انجامید و روسای جمهوری ایران و آمریکا پس از بیش از سه دهه با یکدیگر گفت‌وگو کردند. راهی که روحانی آغازگر آن بود و به نظر می‌رسد پای در راه سختی گذاشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :