آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34787
تاریخ انتشار : 13 مهر 1392 11:20
تعداد بازدید : 1225

طراحی دانشنامه آزاد فناوری اطلاعات توسط دانشجوی ایرانی

King IT ، میزبان پرسش و پاسخ فارسی زبانان

به همت یک دانشجوی 18 ساله ایرانی دانشنامه آزاد «کینگ آی تی» که یک شبکه جامع و امن با رویکرد میزبانی پرسش و پاسخ های کاربران فارسی زبانان در حوزه فناوری اطلاعات است، ایجاد شد.

خبرگزاری مهر- مهدی حسنخانی، مدیر و طراح جوان این سامانه با بیان اینکه سامانه پرسش و پاسخ فناوری اطلاعات «کینگ آی تی» یک دانشنامه آزاد با محوریت موضوعات مرتبط با فناوری اطلاعات و مباحث مربوط به آن است گفت: این سامانه بستری بهینه شده با محوریت پرسش و پاسخ در حوزه فناوری اطلاعات برای فارسی زبانان است و کمک می‌کند که پرسش‌هایی را که کاربران مدت‌ها به دنبال پاسخ آنها بوده‌اند مطرح و پاسخ آنها را به کمک سایر کاربران بیابند.
وی گفت: این شبکه جامع پرسش و پاسخ فناوری اطلاعات، روشی جدید برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات است که محیط پرسش و پاسخ را برای مختصصان فناوری اطلاعات و امکان به اشتراک‌گذاری دانش و انتقال تجربیات آنها را به سایر کاربران فراهم می‌کند.
حسنخانی با بیان اینکه در این سامانه، به ازای هر فعالیت و مشارکت در پرسش و پاسخ‌ها امتیازی از سوی سایر کاربران به کاربر پاسخ‌دهنده تعلق می‌گیرد افزود: کینگ آی تی به عنوان یک سامانه اینترنتی مبتنی بر مشارکت کاربران، به ازای فعالیت و مشارکت کاربران در پرسش و پاسخ‌ها به آنها امتیاز و عنوان اعطا می‌کند که این امتیاز معیاری برای اعتماد کاربران به یکدیگر محسوب می‌شود. در این دانشنامه آزاد، کاربران باید برای کسب امتیاز پرسش و پاسخ‌های مفید ارسال کند تا با افزایش امتیاز و رسیدن به حد نصاب مشخصی، بعضی امکانات مدیریتی برای کاربران فعال شود.
طراح کینگ آی تی با تاکید بر اینکه در این سامانه کاربر در مدیریت سایت نقش مستقیم ایفا می‌کند افزود: به این معنی که کاربر هر چه بیشتر تلاش کند امکانات مدیریتی بیشتری به وی تعلق می‌گیرد؛ و به واسطه این قابلیت‌ها، مانند سایر دانشنامه‌های آزاد از جمله ویکی پدیا، پرسش و پاسخ‌ها و محتوا سایت می‌توانند توسط سایر اعضا ویرایش شوند که این کار باعث می‌شود مطالب موجود در سایت همیشه به روز نگهداشته شود حتی زمانی که نویسنده اصلی آن حاضر نباشد.
نکات قابل توجه این شبکه جامع می‌توان به سرعت بالای بارگذاری و همچنین قابلیت استفاده از تگ‌ها به عنوان کلمات کلیدی که به جست‌وجوپذیری بهتر سوالات و بی‌نیاز کردن کاربران از موتورهای جست‌وجو و دانشنامه‌های غیربومی کمک می‌کند، اشاره کرد.
از مهم‌ترین ویژگی‌های کینگ آی تی، دسترسی به پاسخ مورد نظر بدون سردرگمی کاربر و گم شدن در تبلیغات و نکته‌های بی‌ربط و نیز امتیازدهی به پاسخ‌ها و درجه‌بندی پاسخ‌ها برحسب امتیاز برای دسترسی به بهترین پاسخ است؛ همچنین دسترسی به جذاب‌ترین و پربازدیدترین پرسش‌ها برای افزایش اطلاعات و ارایه دستورالعمل گام به گام برای رسیدن به پاسخ سوال مورد نظر از دیگر ویژگی‌های این دانشنامه آزاد در حوزه فناوری اطلاعات است.
این سامانه به آدرس http://kingit.ir هم‌اکنون در نسخه آزمایشی قرار دارد و قرار است در نسخه اصلی زمینه کارآفرینی و ایجاد درآمد برای متخصصان این حوزه فراهم شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :