آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34784
تاریخ انتشار : 13 مهر 1392 11:16
تعداد بازدید : 671

وزارت ICT و ضعف فرهنگ سازی

به جرات می توان گفت که تمامی طرح های کلان و ملی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فاقد پیوست فرهنگی است و این وزارتخانه مملو از مدیران، متخصصان و کارشناسان فنی است که در نبود کارشناسان اطلاع رسانی و فرهنگ سازی زبده، مجال عرضه صحیح دستاوردهای خود را در سطح جامعه و افکار عمومی نمی یابند.

علی شمیرانی

فارغ از انواع طرح‌هایی که در این وزارتخانه واژه ملی را یدک می‌کشند و بر سر ملی بودن برخی از آنها بحث است، وزارت ارتباطات سال‌هاست که از نبود یک تیم سیاست‌گذار فرهنگی دچار صدماتی شده است.
برخی از مدیران این وزارتخانه زمانی که حرف از فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی هدفمند می‌شود، تصور می‌کنند که با پایان یافتن یک پروژه و برگزاری یک نشست خبری یا یک مصاحبه، کار تمام است. این‌گونه می‌شود که از سیستم‌عامل ملی و جست‌وجوگر ملی و چندین و چند ملی دیگر گرفته تا پروژه بزرگ شبکه ملی اطلاعات، شاهد سردرگمی افکار عمومی، انتشار اطلاعات ناقص و گاه حتی غلط هستیم و این پروژه‌ها نه تنها با استقبال عمومی مواجه نمی‌شود، بلکه نگرانی و مخالفت‌ هم بر می‌انگیزد. علت این امر نداشتن سیاست‌های حساب شده فرهنگی و سپردن الف تا یای اجرای پروژه به مهندسان فنی باز است. در نتیجه این خلای رسانه‌های تخصصی حوزه نیز به درستی توجیه نمی‌شوند و با طرح پرسش‌هایی که پاسخ به هنگام و متناسب با نیاز افکار عمومی را نمی‌یابد، زمینه ابهامات بیشتر را فراهم می‌آورند. به این ترتیب برخی مدیران نیز ترجیح می‌دهند قید اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های خود را به علت تسلط نداشتن بر نحوه ارایه اخبار بزنند و در نتیجه گره جدیدی روی گره‌های قبلی می‌خورد.
در یک نمونه جدید، رسانه‌ها اظهاراتی از وزیر ارتباطات مبنی بر افزایش سرعت و توان برای اجرای شبکه ملی اطلاعات منتشر کرده‌اند؛ اما به همان دلایلی که ذکر شد، هنوز مشخص نیست پروژه شبکه ملی اطلاعات چند فاز دارد و این پروژه در کدام فاز است و با چه مشکلات و چالش‌هایی مواجه است.
بنابراین توصیه می‌شود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نه تنها در خصوص پروژه مذکور و سازمان فناوری اطلاعات که در خصوص تمامی زیرمجموعه‌های این وزارتخانه اقدام به تشکیل هسته یا تیم‌های سیاست‌گذار فرهنگی کند.
بدیهی است که تشکیل این تیم‌ها به تسهیل اجرای طرح‌ها و پیشبرد سایر اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کمک شایانی خواهد کرد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :