آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34780
تاریخ انتشار : 13 مهر 1392 11:10
تعداد بازدید : 1217

هاشمی : سد کردن راه فاوا غیر منطقی و نشدنی است

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام پنج شنبه گذشته در دیدار اعضای شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و اعضای هیات مدیره های استانی نصر 25 استان کشور و جمعی از پیشکسوتان صنعت انفورماتیک با تاکید بر توصیه اکید اسلام به آموزش علوم و دانش روز گفت: به همین دلیل ابزار و تجهیزات ارتقا و توسعه علم و آگاهی انسان ها نیز مهم و ارزشمند است و اگر در تاریخ شاهد غلبه تمدن اسلامی بر سایر تمدن ها و فرهنگ ها هستیم به دلیل جایگاه رفیع علم و دانش در اسلام است.

فناوران - آیت الله‌هاشمی ‌رفسنجانی افزود: هیچ جریان و ایده‌ای، حق ندارد راه دانش و آگاهی انسان‌ها را سد کند و البته این امر شدنی هم نیست.
آیت‌الله ‌هاشمی ‌رفسنجانی بر اهمیت صنعت انفورماتیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات در حال حاضر تاکید کرد و گفت: عصر انفجار اطلاعات به برکت ابزار و تجهیزات اطلاعاتی و صنعت دیجیتال، روزبه‌روز رو به گسترش است و تحول عظیم فکری، علمی ‌و صنعتی ایجاد کرده است و نباید و نمی‌توان در مقابل آن ایستاد. زیرا سرعت، دقت، شفافیت و صرفه‌جویی‌ها، از مزایای مهم این فناوری است.
عضو مجلس خبرگان رهبری، در خصوص برخی مقاومت‌ها در مقابل صنعت دیجیتال در دوره دولت سازندگی و حتی استفاده از تکنولوژی تلفن همراه در آن زمان گفت: اکنون که این‌گونه تکنولوژی‌ها همه‌گیر شده و به عنوان یکی از ابزارهای ضروری زندگی مورد استفاده عموم جامعه قرار می‌گیرد، مقاومت‌های آن دوره بی‌ارزش بودن خود را نشان می‌دهد و بسیاری از تکنولوژی‌های روز که امروز مورد اعتراض و مقاومت و مقابله برخی قرار می‌گیرند در آینده همین شرایط و موقعیت را خواهد داشت.
وی گفت: از لحاظ دینی، آموزش و آگاهی مردم بر علما و دانشمندان یک فریضه دینی و ملی است که باید به جد در این راه از امکانات و تجهیزات روز نیز استفاده شود.
آیت‌الله‌ هاشمی ‌رفسنجانی گفت: سد کردن راه فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت دیجیتال و حذف دستاوردهای علمی ‌به بهانه‌های امنیتی و سوءاستفاده و موارد دیگر غیرمنطقی و ناشدنی است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بدیهی است از هر صنعت و تکنولوژی از جمله صنایع نظامی، ممکن است سوءاستفاده‌هایی شود ولی نمی‌توان به دلیل سوءاستفاده‌های احتمالی از تکنولوژی‌هایی که کاربرد‌های علمی‌ و آموزشی دارند از تولید و نشر و توسعه آنان جلوگیری کرد بلکه کاربرد و استفاده از علوم مهم است.

اشتباه است اگر تصور شود می‌توان راه‌های دریافت اطلاعات را به مردم سد کرد
آیت‌الله ‌هاشمی ‌رفسنجانی با بیان اینکه مردم اکنون در اقصی نقاط کشور حتی روستاها آگاهند و راه خود را انتخاب می‌کنند گفت: در حال حاضر مردم اطلاعات و اخبار خود را از کانال‌های خبری انحصاری دریافت نمی‌کنند و اشتباه است اگر تصور شود می‌توان راه‌های دریافت اطلاعاتی و اخبار صحیح را به مردم سد کرد. ایشان درباره جایگاه و نقش بخش خصوصی در حل مشکلات گفت: در هر زمان که به بخش خصوصی مجال و فرصت صحیح داده شده، کارها به صورت جهشی پیشرفت داشته است.
وی با ابزار تاسف از بی‌توجهی به سند چشم‌انداز 20 ساله کشور و اصل 44 قانون اساسی در دولت قبل گفت: خصوصی‌سازی در کشور درجا زده است و متاسفانه به دلیل سیاست‌های غلط، شبه دولتی‌ها به جای بخش خصوصی فعال شدند که امیدورایم این مسیر اصلاح شود.
در ابتدای این دیدار کاظم آیت‌الهی، رییس سازمان صنفی رایانه‌ای، پرویز رحمتی، رییس سابق و امیرحسین سعیدی، رییس اسبق این سازمان به صورت جداگانه طی سخنانی به مشکلات و محدودیت‌های بخش خصوصی در ورود و مشارکت به صنعت انفورماتیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداختند و ابراز امیدواری کردند در دوره دولت جدید نگرش به این بخش عوض شود و مرکز تصمیم‌گیری واحدی برای مشارکت بخش خصوصی در این زمینه ایجاد شود.

فناوری اطلاعات و ارتباطات تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است
آیت‌اللهی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این دیدار به نمایندگی از صنف ضمن اعلام تشکر از آقای‌ هاشمی‌ رفسنجانی گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از تیرماه سال 1384 فعالیت خود را آغاز کرد و هم‌اکنون نیز ضمن استقرار در 25 استان کشور بیش از 10 هزار عضو مشتمل بر شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، مشاوران و اعضای حقیقی را تحت پوشش قرار داده است.
وی افزود: امروزه صنف انفورماتیک کشور به واسطه‌ فعالان سازمان نظام صنفی دارای پایگاه صنفی بسیار رفیعی شده است که پل ارتباطی میان پایین‌ترین رده‌های صنفی را با بالاترین رده‌های مدیریتی کشور فراهم ساخته است. و این یک گام بلند در راه تحقق شعار واگذاری امور مردم به خود مردم است.
وی همچنین گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات و توجه به آن تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است. رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با ارایه برخی آمار و تحلیل‌های کارشناسی گفت: فاصله بسیار زیادی با اهداف برنامه‌های مدون کشور داریم. یکی از عوامل و ریشه‌های نرسیدن به اهداف برنامه‌ها، بی‌توجهی به فناوری اطلاعات و ارتباطات و زیرساخت است. که حتی در کشورهای توسعه یافته، دولت سهم بسزایی در سرمایه‌گذاری در زیرساخت دارد. رییس سازمان نظام صنفی کشور در پایان درخواست کرد که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان نماینده بخش خصوصی در انعکاس نظرات کارشناسی و تخصیصی و تنظیم اسناد بالادستی مورد توجه قرار گیرد.

گام نخست، حذف محدودیت پهنای باند
سعیدی نایینی، رییس اسبق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در این نشست گفت: رکن اساسی پیشرفت در کشورهای مترقی به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات است زیرا بدینوسیله کارها سریع‌تر، دقیق‌تر و شفاف‌تر انجام می‌شود و این رابطه مستقیمی ‌به پهنای باند دارد. درخواست ما این است که اولا محدودیت پهنای باند را بردارند که اگر برداشته شود پیشرفت بزرگی حاصل می‌شود. دوم اینکه: مراکز تصمیم‌گیری برای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات زیاد شده است. شاید این مساله به راحتی حل نشود ولی حداقل اگر سازمان بتواند در نهادهایی نظیر شورای عالی فضای مجازی و سازمان تنظیم مقررات نماینده داشته باشد می‌تواند تا حدی راه‌گشای مشکلات این صنف باشد.

حرکت جهشی مستلزم تغییر نگاه‌ها در سطح دولت و حاکمیت است
رحمتی، رییس سابق سازمان نیز در این دیدار اظهار امیدواری کرد که در سایه توجهات و رهنمود‌ها و توصیه‌های معظم له مشکلات این حوزه برطرف شود. وی گفت: ما به لحاظ سهم بازار رتبه 18 در دنیا هستیم از لحاظ تولید ناخالص داخلی رتبه نوزدهم در دنیا هستیم. ولی متاسفانه از نظر شاخص فناوری اطلاعات و ارتباطات بیستمین رتبه از آخر هستیم. به شدت نیازمند تولید ملی هستیم. متاسفانه طرز تلقی و نگاه به آی سی تی خیلی پیش پا افتاده است. حرکت جهشی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مستلزم تغییر نگاه‌ها در سطح دولت و حاکمیت است. وی گفت: میان امنیت ملی و توسعه ملی باید توازن برقرار شود و حرکت غیرمتوازن به سمت هر یک عوارض و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. وی تغییر نگاه به بخش خصوصی، تغییر در فضای کسب و کار، برقراری ارتباط با کشورهای جهان و منطقه و ایجاد وحدت فرماندهی به لحاظ ساختاری در حوزه فاوای کشور را لازمه حرکت در مسیر توسعه ملی و امنیت ملی متوازن دانست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :