آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34686
تاریخ انتشار : 10 مهر 1392 11:47
تعداد بازدید : 894

معاون شرکت ارتباطات زیرساخت پیشنهاد کرد:

از گوگل بخواهیم در ایران سرور راه بیندازد

به گفته معاون شرکت ارتباطات زیرساخت، برای تامین اطلاعات درخواستی مردم در داخل، پیشنهاد شده که با گوگل و یاهو قرارداد بنویسیم تا یک کپی از سرور های شان را در ایران راه اندازی کنند.

خبرگزاری فارس- محمدعلی آریانیان، معاون نظارت راهبردی و برنامه‌ریزی شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: مفهوم اصلی شبکه ملی اطلاعات این است که یک‌سری مراکز داده در داخل کشور داشته باشیم تا برای دسترسی مردم به اطلاعات موجود نیاز به دسترسی به سرور های خارج نباشد.
وی افزود: زمانی که شبکه‌هایی مانند تبیان و رشد در داخل کشور داریم که همه اطلاعات داخلی را در خود دارند، این شبکه می‌توانند اطلاعات مورد نیاز مردم را در داخل کشور پاسخگو باشند.
آریانیان افزود: همچنین یکی از دیگر نیازهای مردم ویدیو است که صداوسیما می‌تواند این خدمت را ارایه کند. این خدمت می‌تواند به صورت cache (اطلاعات ذخیره شده) نگهداری شود و مردم به آنها مراجعه کنند که در حال حاضر این موارد متناسب با توسعه شبکه زیرساخت، رشد پیدا نکرده است.
معاون شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: کار دیگری که می‌توانیم انجام دهیم، این است که مانند کشورهای دیگر یک کپی از اطلاعات گوگل را در کشور خود بیاوریم و با گوگل هم قرارداد ببندیم که این اطلاعات را به روز کند. با این کار دیگر نیاز نیست که مردم با پهنای باند خارجی به کانادا بروند و برگردند.
وی افزود: کشورهای دیگر مانند دوبی و ترکیه نیز این کار را انجام دادند و ما نیز در یک برهه زمانی در آیکان (موسسه جهانی ثبت دامنه‌ها) این پیشنهاد را مطرح کردیم و قرار شد به ما هم یک نسخه بدهند که به دلیل تحریم‌ها نشد.
آریانیان گفت: می‌توانیم با سرویس‌ دهنده‌های بزرگ مثل گوگل و یاهو قرارداد بنویسیم که به صورت آنلاین یک سری از سرور‌های‌شان را در ایران راه‌اندازی (RUN) کنند. به این ترتیب مردم زمانی که اطلاعاتی از دیتابیس (مرکز داده) گوگل می‌خواهند این اطلاعات در داخل کشور موجود است. مگر برخی از اطلاعات که دسترسی آنها به ندرت انجام می‌شود از خارج آورده می‌شود.
معاون شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی نسبت میزان دسترسی با استفاده از شبکه داخل و دیتابیس‌های داخلی با منابع خارجی است. هم‌اکنون کشور کره 90 درصد اطلاعاتش را در داخل کشور تامین می‌کند و نیاز به دیتابیس‌های خارجی ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :