آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34673
تاریخ انتشار : 10 مهر 1392 11:12
تعداد بازدید : 774

نسل سوم روبات‌ انسان‌نمای ایرانی متولد می‌شود

سورنای سوم، سخن می گوید

نسخه سوم روبات انسان نمای ایرانی «سورنا» با قابلیت های توسعه یافته توسط پژوهشگران دانشگاه تهران در حال ساخت است و تا کمتر از دو سال دیگر رونمایی می شود.

ایسنا- این روبات پیشرفته ایرانی علاوه بر توانایی بالا رفتن از پله و سطح شیب‌دار، قابلیت چرخش در جا و تکلم را نیز داراست.

رقابت بر سر ظاهر روبات ایرانی
قرار است در طراحی بدنه این روبات، شاخص‌های ایرانی لحاظ شود؛ به همین دلیل برای
داشتن روباتی زیبا و قابل افتخار در جامعه جهانی، طراحان صنعتی متخصص گردهم آمده‌اند تا در یک رقابت، پوششی شکیل برای
این روبات طراحی کنند. همچنین نام‌گذاری اسم روبات نیز به مسابقه گذاشته
شده است.
دکتر عقیل یوسفی کما، مجری طرح کلان روبات انسان‌نما با بیان اینکه طرح ملی توسعه کاربردی روباتیک الهام یافته از طبیعت (روبات انسان‌نما) از ابتدای دی ماه سال 90 آغاز شد، گفت: این طرح ادامه پروژه‌ای بوده است که در دانشکده فنی دانشگاه تهران تحت عنوان سورنا 1 و سورنا 2 انجام شده و فاز بعدی آن با حمایت سازمان گسترش در حال انجام است.
وی افزود: سورنا 1 نخستین روبات انسان‌نمای ایرانی ساخت دانشگاه تهران در سال 87 و سورنا 2 در سال 89 رونمایی شدند و نسخه سوم روبات انسان‌نمای دانشگاه تهران در حال ساخت است که تا پایان سال 93 یا ابتدای سال 94 رونمایی خواهد شد.

تغییرات روبات انسان‌نما نسبت به نسل گذشته
یوسفی کما در خصوص تغییرات این روبات انسان‌نما نسبت به نسل گذشته، گفت: ارتقای سرعت تا حدود هفت برابر، افزایش درجات آزادی از 22 به 35، بالا رفتن از سطح شیب‌دار، بالا رفتن از پله، توانایی چرخش درجا، افزایش سطح هوشمندی، قابلیت تشخیص و پاسخگویی به صورت فارسی و قابلیت تشخیص و پاسخگویی به تصاویر از جمله این تغییرات به شمار
می‌رود.
مجری طرح کلان روبات انسان‌نما افزود: به کارگیری افراد علاقه‌مند، مستعد و متخصص رشته‌های مختلف از دانشگاه‌ها و مراکز مستقل کشور اعم از نرم‌افزار، هوش مصنوعی، الکترونیک، مکانیک طراحی، ساخت دینامیک و کنترل، مهندسی پزشکی، طراحی صنعتی، صنایع و غیره از دیگر تغییرات این روبات انسان‌نما در ساخت آن نسبت به نسل گذشته است.
وی درخصوص قابلیت تکلم نسل سوم روبات انسان‌نما، گفت: در این زمینه برای تکلم روبات ما از ماژول اسپیچ که در داخل کشور در حال توسعه است، استفاده خواهیم
کرد.
یوسفی کما در ادامه توجه به ظاهر روبات به عنوان نماد روبات ملی را موضوع مهمی‌ دانست و گفت: اسم و ظاهر سورنای 1 و سورنای 2 جایگاهش را به عنوان روبات ایرانی در جامعه روباتیک جهانی پیدا کرده است. در فاز سوم نیز به دنبال این هستیم تا این موضوع رعایت
شود.

مسابقات ملی طراحی بدنه روبات
وی درباره برگزاری مسابقات ملی برای طراحی بدنه روبات انسان‌نما، گفت: در نخستین مرحله طی فراخوانی از طراحان صنعتی دعوت به عمل آمد و شاخص‌ها و ویژگی‌های مورد توجه را به آنها انتقال دادیم تا بر اساس آن روباتی که در نهایت رونمایی می‌شود به عنوان روبات ملی مشخصه‌های مد نظر را داشته باشد.

روباتی با شاخص های ایرانی
یوسفی کما در خصوص ویژگی روبات گفت: روبات باید شاخصه‌های ایرانی را داشته باشد و مولفه‌های مربوط به معماری و طراحی ایرانی در آن مشاهده شود.
به گفته وی، مسابقات ملی طراحی بدنه روبات انسان‌نما در آبان ماه جمع‌بندی و طرح نهایی انتخاب می‌شود.
وی در خصوص انتخاب نام نسخه سوم روبات‌های انسان‌نمای ایرانی گفت: ملاحظاتی نیز در زمینه اسم روبات مطرح شده که ممکن است روبات با عنوان سورنا 3 رونمایی شود و یا اینکه ممکن است کارفرمای پروژه بخواهد اسم جدیدی را انتخاب کند؛ بنابراین انتخاب اسم روبات در حال حاضر در بحث و نظر است.
معاون پژوهشی پردیس فنی دانشگاه تهران فاز سه پروژه روبات (طرح ملی روبات الهام یافته از طبیعت یا روبات انسان‌نما) را با هزینه‌ای حدود دو میلیارد تومان با همکاری سازمان گسترش
دانست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :