آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34621
تاریخ انتشار : 9 مهر 1392 11:1
تعداد بازدید : 940

درباره GPU آیوی بریج

اگرچه دوره دوره پردازنده های Ivy Bridge است؛ اما برخی ویژگی های بسیار مهم این نسل جدید پردازنده ها همچنان مغفول و در سایه ابهام می ماند.

البته که پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی دو مشخصه اصلی برای انتخاب لپ‌تاپ هستند؛ اما برخی از متخصصان در رابطه با جزییات مهم این دو مشخصه، راهنمایی‌های لازم را ارایه نمی‌کنند؛ راهنمایی‌هایی که می‌تواند منجر به خرید آگاهانه برای مصرف کننده شود.
به عنوان مثال مدل‌های مختلفی از پردازنده‌های Core i3 و Core i5 تا به‌حال تولید شده‌ که برخی از مدل‌های i3 از i5ها قوی‌تر است یا توان پردازشی یکسانی دارند. پس نباید تنها به نام Core i5 اکتفا کرد؛ بلکه بررسی مدل و سری پردازنده نیز
لازم است.
در سال‌های اخیر اینتل اقدام به ارایه پردازنده‌های گرافیکی (GPU) روی پردازنده‌های مرکزی کرده است تا نیاز به کارت گرافیک مجزا در نوت‌بوک‌ها نباشد. در نسل Sandy Bridge پردازنده گرافیکی ارایه شده روی CPU تا نسخه Intel HD3000 پیش رفت. حال در خانواده Ivy Bridge از پردازنده گرافیکی HD 4000 بهره گرفته شده که بسیار پیشرفته‌تر از HD3000 و نسخه‌های قبلی است. این پردازنده گرافیکی حتی از برخی از کارت‌های گرافیکی مجزای ساخته شده توسط Nvidia و AMD قوی‌تر است. ولی همچنان برخی از فروشندگان با تاکید بر «مقدار حافظه کارت گرافیک» لپ‌تاپ‌های ضعیف را به اسم متوسط و متوسط‌ها را به اسم قوی می‌فروشند، در حالی که مهم‌تر از مقدار حافظه گرافیکی، نوع پردازنده گرافیکی است.
برای مثال اگر نوت‌بوکی با پردازنده مرکزی Ivy Bridge (CPU) تهیه کرده اید، پردازنده گرافیکی HD 4000 هم روی آن قرار دارد، بنابراین لازم نیست مثلا برای کارت گرافیکی GT610M که از HD4000 ضعیف‌تر است، هزینه اضافی پرداخت کنید. در نتیجه برای انجام خریدی آگاهانه در نوت‌بوک‌های دارای پردازنده Ivy Bridge باید دقت کرد که کارت گرافیک مجزای تعبیه شده در آن، قوی‌تر از پردازنده گرافیکی روی CPU یعنی HD4000 باشد.
منبع: روابط عمومی‌شرکت ماتریس

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :