آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34619
تاریخ انتشار : 9 مهر 1392 10:58
تعداد بازدید : 855

معاون سازمان رگولاتوری:

اضافه دریافت میلیاردی همراه اول و ایرانسل باید به مشترکان برگشت داده شود

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: اپراتور اول هشت میلیارد تومان و اپراتور دوم شش میلیارد تومان از طریق تاخیر در کاهش قیمت آوای انتظار و پیشواز از مشترکان اضافه دریافت کرده اند که باید بازگردانند.

خبرگزاری فارس- حسن رضوانی با بیان این مطلب گفت: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه 147 روز پنج شهریور ماه 1391 تعرفه آهنگ پیشواز و آوای انتظار را از 500 تومان به 300 تومان کاهش داده و این مصوبه از مهرماه سال 91 به اپراتورها برای اجرا ابلاغ شده است.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: در حالی که این مصوبه بلافاصله پس از ابلاغ از سوی اپراتور لازم‌الاجرا بوده است، ایرانسل این مصوبه را چهار ماه پس از ابلاغ و همراه اول 9 ماه بعد اجرا کرده است.
وی گفت: در این مدت این دو اپراتور به جای اینکه بابت آهنگ پیشواز و آوای انتظار 300 تومان اخذ کنند 500 تومان از مشترکان دریافت کرده‌اند. رضوانی گفت: رگولاتوری به هر دو اپراتور اعلام کرده که باید این مبالغ اضافه دریافت شده را به مشترکان خود بازگردانند.
معاون رگولاتوری افزود: در این مدت همراه اول هشت میلیارد تومان و ایرانسل حدود شش میلیارد تومان از مشترکان بابت این سرویس اضافه دریافت کرده‌اند.
وی افزود: پس از انجام مذاکرات بین رگولاتوری و اپراتورها، ایرانسل اعلام کرده‌ که این مبلغ را به مشترکان بازمی‌گرداند، اما همراه اول هنوز نظر اعلام نکرده چه خواهد کرد.
گفتنی است، به تازگی مدیرعامل همراه در یک نشست خبری اعلام کرده که قصد بازگرداندن این اضافه دریافت به مشترکان را دارند.
صدوقی با اعلام توضیحاتی در خصوص اینکه معتقد است قضیه اضافه دریافت نبوده است، گفت: همراه ول پس از ابلاغ رگولاتوری تعرفه را به 300 تومان کاهش داد و برای بازپرداخت مابه‌التفاوت تعرفه 500 و 300 تومانی مقرر شده که کسانی که در طول یک سال گذشته از آوای انتظار همراه اول استفاده کرده‌اند این مبلغ را بستانکار شوند و بتوانند در یک سال آینده از این سرویس استفاده کنند. اما رضوانی در خصوص این گفته صدوقی، تاکید کرد که حتی این نحوه بازپرداخت مورد پذیرش نخواهد بود. شاید برخی مشترکان فعلا نخواهند آوای انتظار را فعال کند، در این صورت تا چه زمانی این مبالغ باید دست اپراتور بماند.
کاربران در انتخاب اپراتور به نتایج ارزیابی رگولاتوری توجه کنند
به گفته معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری، پس از آخرین مکاتبه با شرکت مخابرات ایران خبر «اختلال در ارایه اینترنت برطرف می‌شود» منتشر شد که به دلیل تعلل این شرکت برای آگاهی‌رسانی به مشترکان و برطرف شدن سریع اختلالات در فرصت معین شده، این موضوع رسانه‌ای شد.
رضوانی گفت: رتبه‌بندی اپراتورهای سرویس‌های فناوری اطلاعات به منظور شفاف‌ کردن عرصه رقابت بین اپراتورها و کمک به مردم در انتخاب سرویس‌دهنده بهتر و برتر است.
به گفته او ارزیابی و رتبه‌بندی دارندگان پروانه در حوزه سرویس‌های فناوری اطلاعات براساس شاخص‌هایی مانند تعهدات پروانه‌ای، مشتری‌مداری، پایبندی به قوانین و مقررات، نحوه رسیدگی به شکایات و همچنین سیستم‌های نظارتی و شاخص‌های فنی کیفیت و سطح سرویس مطابق با تعهدات پروانه انجام می‌شود.
وی با اشاره به استقرار سامانه‌های نظارتی و کنترلی در رگولاتوری و ارایه مشاوره به دارندگان پروانه در خصوص ارایه سرویس مطلوب در چند سال اخیر گفت: دارندگان پروانه در طول این مدت، زمان کافی برای ارتقای سیستم‌ها و ایجاد فرآیندها و مکانیزم‌های نظارت بر کیفیت سرویس خود را داشته‌اند. بر همین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از این پس، برای آگاهی مردم گزارش رتبه‌بندی و جایگاه اپراتورها در این حوزه را در مقایسه با رقبای خود، به صورت ماهانه و شفاف اطلاع‌رسانی می‌کند.
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری درباره انعکاس گزارش مربوط به اختلال در اینترنت و عکس‌العمل شرکت مخابرات ایران گفت: رگولاتوری، به طور مستمر نقاط ضعف و نارسایی‌های دارندگان پروانه را در حوزه ارایه سرویس به منظور برطرف شدن آن، به اپراتورها گوشزد کرده و درصورت برطرف نشدن به موقع نارسایی‌ها و مشکلات مربوط، با صدور اخطاریه، موارد را از طریق قانونی پیگیری می‌کند.
رضوانی با اشاره به اینکه نظارت بر فعالیت اپراتورها به منظور دریافت سرویس مطلوب از سوی تک‌تک مشترکان از وظایف رگولاتوری است، گفت: مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران در برخورد با این موضوع سعی در کوچک جلوه‌دادن موضوع داشته و در اقدامی غیرحرفه‌ای به جای عذرخواهی از مشترکان، اختلال در سرویس هفت هزار تا هشت هزار مشترک را در مقایسه با کل مشترکان خود رقم بالایی به حساب نیاورد.
وی افزود: اپراتورها به این نکته توجه کنند که رگولاتوری تا احصای حقوق مشتریان موارد را پیگیری می‌کند و فراخواندن رگولاتوری از طرف یک اپراتور برای هماهنگ‌بودن در اطلاع‌رسانی علاوه بر نمایش انحصارطلبی آن اپراتور در تمامی حوزه‌ها مانند این است که به نیروی انتظامی به عنوان حافظ حقوق مردم گفته شود قبل از انتشار خبر وقوع تخلف، متن خبر را با متخلف هماهنگ کند.
رضوانی در خصوص اینکه آیا این روند اطلاع‌رسانی ادامه خواهد داشت، گفت: مشتری‌مداری، رقابت سالم، شفاف‌سازی امور و ارایه سرویس با کیفیت از طرف دارندگان پروانه از اصول رگولاتوری بوده و در صورت تعلل دارندگان پروانه درباره رفع نارسایی‌های ارایه سرویس و یا اطلاع‌رسانی به موقع به مشتریان خود، رگولاتوری با پیگیری، رسالت خود را در این حوزه مطابق قوانین و مقررات انجام خواهد داد.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: مدیران شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات نیز به جای توجیه مسایل و سرپوش گذاشتن بر مشکلات و نارسایی‌های حوزه خود و ارایه گزارش‌ها و آمار و ارقام غیرواقع و بزرگنمایی کاذب سرویس‌ها، با احترام به مشتریان، باید با افزایش منابع و سایر تمهیدات لازم، کیفیت سرویس‌های خود را ارتقا
دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :