آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34608
تاریخ انتشار : 9 مهر 1392 10:24
تعداد بازدید : 1455

رییس شورای انتظامی نصر تهران اعلام کرد:

فعالان حقیقی و حقوقی فناوری اطلاعات اگر عضو نظام صنفی رایانه ای نباشند، تخلف کرده اند

رییس شورای انتظامی و دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دیروز در نشستی خبری از فعالان حقیقی و حقوقی حوزه ICT خواستند که با عضویت در سازمان زیر چتر حمایتی نظام صنفی رایانه ای قرار گیرند تا هنگام تخلفات صنفی، از خدمات شورای انتظامی برخوردار شوند.

فناوران- حمید فروزنده، رییس شورای انتظامی «نصر» تهران درباره نحوه فعالیت شورای انتظامی گفت: هم اکنون شورای انتظامی در 15 استان کشور تشکیل شده و حکم اعضای آن به امضای رییس سازمان رسیده است.
به گفته وی، براساس آمار تا 30 آذرماه سال 89 بیشتر جهت‌گیری شورا هدایت طرفین به مصالحه بوده و برخی نیز منجر به صدور رای شده است.
وی افزود: آرای صادر شده از سوی شورای انتظامی لازم‌الاجراست و با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه، اجرای احکام تحقق یافته است.
فروزنده با بیان اینکه شورای انتظامی استان‌ها دارای پنج عضو است، گفت: اعضای شورا عبارتند از یک نفر حقوقدان با 15 سال سابقه کار به معرفی وزیر دادگستری و دو نفر حقوقدان و کارشناس رسمی دادگستری به انتخاب شورای عالی انفورماتیک و دو نفر نمایندگان شورای
انتظامی.

صد شکایت در سال
رییس شورای انتظامی همچنین با اشاره به تعداد شکایت‌های مطرح شده و نحوه رسیدگی به آنها گفت: به طور متوسط در هر سال 100 پرونده شکایت به ثبت می‌رسد. البته تعداد مراجعات بسیار بیشتر است اما شورا قبل از ارایه شکایت، موضوعات را حل می‌کند.
فروزنده افزود: در شورای انتظامی به تخلفات صنفی رسیدگی می‌شود نه محاکمه افراد. به گونه‌ای که بیشتر جلسات با سازش جلو می‌رود تا اینکه جرمی ثابت شود.
وی گفت: شکایات می‌تواند توسط افراد حقیقی یا حقوقی به شورای انتظامی ارایه شود. البته بهتر است در این بین به این قضیه اشاره کنیم که بسیاری از موضوعات قبل از ارایه شکایت به صورت تلفنی برطرف می‌شود و شکایتی صورت
نمی‌گیرد.
در همین حال، محمد یوسفیان دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران نیز با بیان اینکه شورای انتظامی سعی بر سازش دارد، گفت:‌ شورا نه به عنوان یک دادگاه بلکه به عنوان شورای حل اختلاف و بیشتر در این زمینه تمرکز خود را روی تخلفات صنفی قرار داده است. بیشتر جلساتی که در این شورا برگزار می‌شود، سعی بر سازش داشته و به همین دلیل تخلفات در سال آمار کمی را به خود اختصاص داده‌اند.
وی گفت: تصمیم شورای انتظامی قطعی و لازم‌الاجراست و در صورت اعتراض هر یک از طرفین نسبت به تصمیمات شورا، مواد قانونی آیین دادرسی مدنی حاکم خواهد بود.

60 درصد شکایت ها نرم‌افزاری‌ است
فروزنده در ادامه به بیشترین شکایات در حوزه ICT اشاره کرد و گفت: در حوزه فناوری اطلاعات بیشترین شکایات در رتبه اول به نرم‌افزار اختصاص داده می‌شود و در جایگاه دوم و سوم طراحی سایت و میزبانی فضا و ثبت دامنه
به چشم می‌خورند.
وی افزود: شرکت‌های نرم‌افزاری اغلب حین عقد قرارداد، آنچه که باید رعایت نمی‌کنند و خواسته‌های یکدیگر را درست متوجه نمی‌شوند به همین دلیل 60 درصد شکایات مطرح شده در شورای انتظامی مربوط به شرکت‌های نرم‌افزاری است.
فروزنده در مورد مجازات‌های شورای انتظامی گفت: این مجازات‌ها عبارتند از اخطار شفاهی، توبیخ کتبی، محرومیت موقت از فعالیت صنفی به مدت یک روز، سه ماه، یک سال و
یا پنج سال.

شورای شبه قضایی
فروزنده در بخشی دیگر از سخنان خود در مورد ماهیت شورای انتظامی گفت: شورای انتظامی، شورای حل اختلاف مشورتی است و ماهیت قضایی ندارد.
وی گفت: شورای انتظامی شبه قضایی است زیرا رای صادره آن موجب یک اتفاق
می‌شود.
وی در ادامه گفت: هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند از شرکت‌های عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای شکایت کند. در این رابطه خیلی از شرکت‌ها در حوزه IT فعالیت می‌کنند ولی عضو سازمان نیستند که این موضوع خود یک تخلف به حساب می‌آید و پیگیری
می‌شود.
وی با اشاره به تعداد اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: تعداد اعضای سازمان یکهزار و 600 عضو است که در این حوزه فعالیت می‌کنند و 500 نفر آنها را افراد حقیقی و فروشگاه‌ها تشکیل می‌دهند.
یوسفیان نیز در پایان نشست در رابطه با شکایات تخلفات گمرکی و قاچاق کالا گفت:‌ در این رابطه هیچ موضوعی به سازمان نظام صنفی استان تهران ارجاع داده نشده و این شورا عملکردی کاملا مستقل دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :