آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34582
تاریخ انتشار : 8 مهر 1392 12:33
تعداد بازدید : 911

همنشینی مسالمت‌آمیز والدین و فرزندان در فیس‌بوک

نوجوانان آنلاین، سانسورچی های حرفه ای

شبکه های اجتماعی در میان گروه های سنی مختلف آنقدر محبوبیت پیدا کرده اند که نوجوانان و پدر و مادرهای شان (و حتی پدر و مادربزرگ های شان) به طور هم زمان در حال استفاده از این سایت ها هستند. این در حالی است که هر دوی این نسل ها در حال کشمکش با مسایلی چون حریم خصوصی، امنیت و آزادی بیان در فضای آنلاین هستند. به طور کلی به نظر می رسد که والدین و نوجوانان که اطلاعات روزمره شان را در آنها به اشتراک می گذارند، هر دو به دنبال راهی هستند که در شبکه های اجتماعی به یک همزیستی مسالمت آمیز برسند.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: CNN

گفت‌وگو با تعدادی از نوجوان و بزرگسالان نشان می‌دهد که برخی نوجوانان به دنبال گوشه‌هایی دنج در رسانه‌های اجتماعی هستند تا در آن به دور از چشم‌های ناظر یا اظهارنظرهای سرزنش‌کننده والدین‌شان با دوستان‌شان ارتباط برقرار کنند. به طور مثال، کارلی و مادرش در فیس‌بوک با هم دوست هستند، ولی این دلیل نمی‌شود که هر محتوایی را برای همدیگر به اشتراک بگذارند. مارین کانتی 17 ساله از کالیفرنیا تنظیمات فیس‌بوکش را طوری تعریف کرده که مادرش نتواند هیچ کدام از پست‌هایش را در صفحه‌اش ببیند. البته این کار را در مورد پدرش انجام نداده است، چون پدرش هیچ وقت شبکه اجتماعی او را چک نمی‌کند. کارلی در این مورد می‌گوید: مادرم فقط می‌تواند چیزهایی را که در صفحه‌ام پست می‌کنم، ببیند. ولی نمی‌تواند عکس‌هایی که من تگ شده‌ام و اظهارنظرهای دوستانم را در پروفایلم ببیند. وی می‌افزاید: مادرم نمی‌داند که من تنظیمات فیس‌بوکم را این‌گونه تنظیم کرده‌ام که بعضی چیزها را نبیند. وی همچنین می‌گوید: فکر می‌کنم که 80 درصد نوجوانان دقیقا همین کار را انجام می‌دهند تا والدین‌شان نتوانند فعالیت‌های‌شان را ببینند. به هر حال، والدین همیشه به دنبال راهی هستند که بر فعالیت آنلاین فرزندان‌شان نظارت داشته باشند و بدون اینکه در کارشان فضولی کنند، آنها را در هر محیطی ایمن نگه دارند. با این حال به نظر می‌رسد که هر دوی این نسل‌ها در پی راهی هستند که همزیستی مسالمت‌آمیزی در شبکه‌های اجتماعی با هم داشته باشند.

شهرت همه چیز است!
نوجوانان امروزی بومی‌های شبکه‌های اجتماعی هستند. آنها با به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی‌شان در محیط‌های آنلاین بزرگ شده‌اند و هم‌اکنون به اشتراک گذاشتن عکس و ویدیو، به روز کردن وضعیت ارتباطات دوستی و اعلام مکانی که هم‌اکنون در آنجا به سر می‌برند، کاری پیش پا افتاده برای‌شان به حساب می‌آید. ولی آنچه باعث می‌شود آنها اطلاعات‌شان را از چشم والدین‌شان دور نگه دارند، نگرانی بیش از حد والدین درباره حریم خصوصی و نگرانی‌ آنها درباره شرکت‌ها یا دولت است که از اطلاعات کاربران سوءاستفاده می‌کنند. این در حالی است که براساس گزارش اخیر مرکز تحقیقاتی Pew، فقط 9 درصد از نوجوانان اعلام کرده‌اند که درباره سوءاستفاده شرکت‌ها یا دولت‌ها از اطلاعات‌شان خیلی نگرانند. البته به گزارش مرکز Pew، این به آن معنا نیست که آنها نسبت به اطلاعات شخصی‌شان بی‌اعتنا هستند. اتفاقا بیشتر نوجوانان در مورد کنترل اطلاعات‌شان دقت کافی را به کار می‌برند. به گزارش Pew، نوجوانان روش‌های متفاوتی را برای کنترل حریم خصوصی‌شان توسعه داده‌اند. آنها به راحتی می‌توانند تنظیمات حریم خصوصی‌شان را که کار پیچیده‌ای است، برای حمایت از حریم خصوصی‌شان تعریف کنند و فقط 14 درصد نوجوانان هستند که پروفایل فیس‌بوک‌شان را برای تمامی اعضای این شبکه اجتماعی باز می‌گذارند. درواقع، نوجوانان امروزی همه می‌دانند که چگونه پروفایل‌شان را تغییر بدهند، پست‌های‌شان را حدف کنند، اظهارنظر کنند و عکس‌های‌شان را تگ کنند. نوجوانانی که فعالیت‌های‌شان را در شبکه‌های اجتماعی از پدر و مادرشان مخفی نگه می‌دارند، استادانه تنظیمات حریم خصوصی‌شان را تعریف می‌کنند. 58 درصد از نوجوانان معمولا پست‌هایی در فیس‌بوک یا توییتر می‌گذارند که یا مطالب خنده‌دار و جوک است یا پیام‌های رمزآلودی است که فقط دوستان مورد نظرش یا «مخاطبان خاص» آن را می‌فهمند.

در پی خانه‌های آنلاین جدید
بسیاری از نوجوانان واقعا می‌دانند که چگونه بخش‌های مختلف زندگی آنلاین خود را از هم تفکیک کنند. به گزارش Pew، فیس‌بوک محبوب‌ترین سایت هم برای نوجوانان و هم والدین است، اما نوجوانان «هواخواه دو آتشه» هستند.
برخی نوجوانان از فیس‌بوک استفاده می‌کنند تا محتوایی را برای عموم کاربران پست کنند، اما اگر بخواهند پیام‌هایی را فقط برای دوستان‌شان بفرستند، از شبکه‌های اجتماعی دیگر استفاده می‌کنند. بسیاری از نوجوانان در عین استفاده از فیس‌بوک، عضو شبکه‌های اجتماعی توییتر، اینستاگرام، تامبلر، واین و پینترست نیز هستند. اینها معمولا سایت‌هایی هستند که آزادی بیان در آنها بیشتر است و نوجوانانی که دوست دارند فقط پست‌های مربوط به دوستان‌شان را بگذارند، از این سایت‌ها استفاده می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :