آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34331
تاریخ انتشار : 2 مهر 1392 11:18
تعداد بازدید : 1034

جای خالی تهران در میان پایتخت های شبکه ای

شرکت اریکسون نتایج یک بررسی جدید در مورد برترین جوامع شبکه ای جهان را منتشر کرده که هیچ یک از شهرهای ایران در آن جایی ندارند.

خبرگزاری فارس- به گزارش اریکسون، برترین شهر شبکه‌ای جهان در این فهرست نیویورک با کسب امتیاز 52/1است و پس از آن شهرهای استکهلم، لندن، سنگاپور، سئول، پاریس، توکیو، لس آنجلس، سیدنی، پکن، شانگهای، مسکو، سائوپولو، استانبول، مکزیکوسیتی، دهلی، قاهره، بوینس آیرس، بمبئی، ژوهانسبورگ، جاکارتا، مانیل، لاگوس و کراچی قرار گرفته‌اند.
در میان کشورهای خاورمیانه دوبی، ابوظبی و دوحه از بقیه شهرها پیشی گرفته‌اند و البته هیچ یک از شهرهای ایران و از جمله تهران در گزارش یاد شده جایی ندارند. در این گزارش میزان به کارگیری دستاوردهای مرتبط با فناوری اطلاعات در کشورهای مختلف جهان به تفکیک مناطق مختلف و از جمله خاورمیانه و شمال آفریقا مورد توجه قرار گرفته است.
گزارش یاد شده نشان‌گر توسعه گسترده زیرساخت‌ها در شهرهای مورد مطالعه و ایجاد فرصت‌های شغلی و خدماتی گسترده در ارتباط با فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
تهیه‌کنندگان این گزارش 28 شاخص را برای اندازه‌گیری مزایای استفاده از ICT در هر کشور مورد توجه قرار داده‌اند که در دو بعد کلی قابل دسته‌بندی است. اول میزان بلوغ در حوزه آی سی تی در هر شهر و دیگری میزان استفاده از مزایای سرمایه‌گذاری در حوزه ICT در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و در گزارش مذکور تصریح شده امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به جز لاینفک محیط‌های کاری مبدل شده و این رشد به خصوص در عرصه تجاری ادامه خواهد یافت. به عنوان مثال 79 درصد از شهروندان امان پایتخت اردن در محل کار خود از اینترنت استفاده می‌کنند و این رقم در مورد شهرهای مسقط در عمان و دوحه در قطر به ترتیب به 77 و 62 درصد رسیده است.
همچنین ضریب نفوذ تلفن همراه در ابوظبی، دوبی و دوحه از مرز صددرصد گذشته است و در هیچ از شهرهای دیگر مورد بررسی نیز این رقم کمتر از 83 درصد نبوده است. در بخش دیگری از این گزارش پیش‌بینی شده تا سال 2030 بیش از 60 درصد مردم خاورمیانه شهرنشین شوند. همچنین در آینده پیشرفت در فناوری و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، زندگی مردم خاورمیانه را متحول خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :