آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33937
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1392 10:42
تعداد بازدید : 449

کاهش 8 درصدی صادرات در نیمه نخست امسال

در حالی که مجموع صادرات در نیمه نخست امسال نسبت به شش ماهه سال قبل هشت درصد کاهش داشته مجموع صادرات به 18 میلیارد دلار رسیده است.

ایسنا- اسدالله عسگراولادی، رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت:‌ این درحالی است که صادرات برخی کالاها بیش از هشت درصد کاهش و صادرات برخی دیگر کمتر از هشت درصد کاهش داشته است.
وی درباره دلایل کاهش صادرات در سال جاری گفت:‌ نخستین مشکل حمل و نقل است که به دلیل تحریم‌های انجام شده در این زمینه تاثیر آن را در کاهش صادرات شاهد بودیم.
رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه به دلیل مشکلات حمل و نقل کالاهای صادراتی را نمی‌توانیم به راحتی به کشورهای هدف صادر کنیم، گفت: برای صادرات کالا ابتدا باید کالای خود را به دوبی، عراق و یا افغانستان فرستاده و از آنجا به کشورهای هدف صادر کنیم که این موضوع خود در کاهش فعالیت‌های صادراتی تاثیرگذار است. وی درباره دومین مشکل صادراتی کشور گفت: عدم ثبات نرخ ارز دومین دلیل تاثیرگذار در کاهش نرخ صادرات است.
ارز ما در نوسان است و تغییرات آن بر صادرات تاثیر می‌گذارد. عسگراولادی با بیان اینکه اگر نرخ ارز کمتر از سه هزار و 200 تومان شود به شدت به صادرات لطمه وارد می‌کند، گفت: در حال حاضر قیمت‌های تمام شده کالا براساس نرخ دلار سه هزار و 200 تومان است و اگر ارز صادراتی را کمتر از سه هزار و 200 تومان محاسبه کنیم این موضوع را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه سومین مشکل در کاهش صادرات عدم امکان برنامه‌ریزی برای صادرات است، گفت: متاسفانه صادرکنندگان از شرایط درازمدت اقتصادی و مالی خود اطلاع ندارند لذا عدم امکان برنامه‌ریزی، صادرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وی افزود: مهم‌ترین رکن در صادرات امکان برنامه‌ریزی است و صادرکنندگان امکان برنامه‌ریزی بلندمدت را به دلیل مشکلات حمل و نقل و عدم ثبات مسایل مالی ندارند. به گفته عسگراولادی، میزان تقریبی صادرات در شش ماهه اول سال جاری در حدود 18 میلیارد دلار است ولی هنوز آمار ماه شهریور اعلام نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :