آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33913
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1392 9:58
تعداد بازدید : 617

کارمندان غول جست‌وجو حتی بعد از مرگ هم مزایا می‌گیرند

کارمند گوگل باش و راحت بمیر!

کار کردن در گوگل آرزوی دست نیافتنی خیلی هاست. این شرکت به غیر از شهرت و امتیازاتی که در حوزه فناوری کسب کرده، به قول معروف کارمندانش را در پر قو نگه می دارد.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: فوربس

مطمئنا خیلی‌ها تصاویری که از فضای داخلی شرکت گوگل منتشر شده را دیده‌اند و خود را به جای کارمندان این غول اینترنتی تصور کرده‌اند و همیشه فکر می‌کنند که این شرکت جای از ما بهتران است! می‌توان گفت که این شرکت حتی برای آسایش کارمندانش هم نهایت نوآوری را به خرج می‌دهد: کپسول عایق صدا و نور یعنی محفظه‌ای که کارمندان درون آن می‌خوابند و صدا و تصویر دلخواه شان را درون آن می‌بینند و می‌شنوند، سالن استراحت شامل صندلی‌های مخصوص ماساژ و آکواریوم‌های بزرگ، سرسره‌ای که به کارمندان اجازه می‌دهد سریع به طبقه‌های مختلف بروند، پل‌هایی شبیه آنچه در ایستگاهای آتش‌نشانی وجود دارد، منوی کاملی از غذاها و نوشیدنی‌ها، مهدکودک، آرایشگاه رایگان، تخته‌های بزرگی که در همه جای شرکت وجود دارد - چون مدیران گوگل معتقدند که ایده‌ها همیشه وقتی در دفتر کارت نشسته‌ای نمی‌آیند- و خلاصه اینکه گوگل نخستین شرکتی است که یک پزشک درون آن فعالیت می‌کند تا به داد کارمندانی برسد که به طور مثال بر اثر کار زیاد با کامپیوتر و تایپ زیاد، دست درد دارند. همین نکات است که باعث می‌شود گوگل جزو چند شرکت برتر از نظر محیط و شرایط کاری است. به طور مثال، سال گذشته دومین شرکت برتر از این نظر شناخته شد.
تمامی‌ این امکانات به کنار، بهتر است بقیه مزایای کارمند بودن را از زبان لازلو باک (Laszlo Bock)، مدیر منابع انسانی این شرکت بشنوید. به گفته وی، کارمندان این شرکت نه تنها در زمان کار و بازنشستگی، بلکه حتی بعد از مرگ نیز از مزایای بی‌نظیر این شرکت استفاده می‌کنند. وی می‌گوید: شاید مسخره به نظر بیاید، ولی به تازگی مدیران گوگل تصمیم گرفته‌اند که یک سری مزایا برای بعد از مرگ کارمندان در نظر بگیرند.
ناگفته نماند که باک خودش مسن‌ترین عضو گوگل است و 83 سال سن دارد. وی در سال 2006 بعد از جدا شدن از شرکت جنرال الکتریک به گوگل پیوسته و خودش این طرح را در رابطه با مزایای پس از فوت کارمندان پیاده کرده است.
براساس این طرح، اگر یکی از کارمندان آمریکایی گوگل در حین کار برای این شرکت بزرگ فناوری که فقط ۱۴ سال از تاسیس آن می‌گذرد، به هر نحوی جان خود را از دست بدهد، شریک زندگی او برای یک دهه، هر سال چکی معادل 50 درصد حقوق سالانه آن فرد را دریافت خواهد کرد. حتی غافلگیرکننده‌تر از آن این است که لازم نیست کارمندان گوگل برای این مزیت، هیچ ویژگی یا امتیاز خاصی داشته باشند؛ بلکه با هر رده و هر جایگاهی از این طرح استفاده خواهند کرد. به گفته باک، 34 هزار کارمند گوگل شامل این طرح خواهند شد.
باک می‌گوید: یکی از واقعیت‌های تلخ، ولی اجتناب‌ناپذیر زندگی این است که در مقطعی از زمان شریک زندگی‌مان را از دست دهیم. این دوره از زندگی سخت‌ترین و وحشتناک‌ترین دوره زندگی خواهد بود. هر بار که در گوگل این اتفاق برای کارمندی می‌افتد، همه به دنبال راهی هستند که از بازماندگان همکارشان نهایت مراقبت را انجام دهند. پس این طرح واقعا خیال خیلی از ما را راحت خواهد کرد.
کمک مورد به مورد به بازماندگان کارمندان این شرکت در سال ۲۰۱۱ شروع شد. این طرح به این گونه است که زمانی که کارمندی فوت می‌کند، همسر وی علاوه بر دریافت بسته پرداختی سالانه برای 10 سال، بلافاصله بعد از فوت شریک زندگی‌اش تمامی‌ سهام متعلق به او را دریافت خواهد کرد. حتی فرزندان نیز شامل این طرح بزرگ می‌شوند. آنها هم بلافاصله بعد از از دست دادن پدرشان، تا سن ۱۹ سالگی ماهانه یکهزار دلار دریافت خواهند کرد. تازه اگر دانشجوی تمام وقت باشند تا ۲۳ سالگی این حقوق ماهانه را دریافت می‌کنند.
برخلاف تمام مزایایی که گوگل در محیط کار برای افزایش شادمانی و در نهایت بروز خلاقیت و بالا بردن کیفیت کار کارمندانش ارایه می‌دهد، این مزیت آخر یعنی مراقبت از بازماندگان کارمند متوفی، هیچ سود آشکاری برای گوگل ندارد. زیرا هیچ تاثیری بر کیفیت کار روزانه افراد ندارد، ولی به گفته باک، برای شرکت مهم است که در این دوره سخت و اجتناب‌ناگذیر زندگی به خانواده‌های کارمندان کمک کند.
درواقع، گوگل بخشی از رویدادهای زندگی کارمندانش را از همان روز اول پیش‌بینی کرده است. به گفته باک، سرگئی برین، یکی از بنیان‌گذاران گوگل و رییس هیات مدیره این شرکت، این طرح را زمانی در سر می‌پروراند که این شرکت کمتر از 100 کارمند داشت. برین حتی در آن زمان به این فکر می‌کرد که برای بچه‌های کارمندان خانم یا آقایی که در این شرکت کار می‌کردند، پرستار بچه بگیرد. در آن زمان، این ایده واقعا بعید و دور از ذهن بود.
باک درباره علت این کار می‌گوید: تحقیقاتی هست که نشان می‌دهد برنامه‌های کمک به کارمندان مانند آنچه ما داریم، باعث بهبود عملکرد و تمایل آنها به باقی ماندن در شرکت می‌شود. درواقع، این کارها هیچ کدام سودی برای کسب‌وکارمان ندارد، بلکه ما فقط می‌خواهیم کارمان را صحیح انجام دهیم و همان‌طور که بعضی مسایل را وارد فرهنگ گوگل کرده‌ایم، این طرح نیز بخشی از فرهنگ این شرکت شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :