آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33761
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1392 11:7
تعداد بازدید : 846

واعظی: دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی هرکسی که باشد، حمایت اش می کنیم

به گفته وزیر ارتباطات، وزارت ارتباطات و صنعت ICT از ابتدا از اولویت های دکتر روحانی بوده و همچنان نیز این موضوعات در اولویت کارهای دولت قرار دارند.

فناوران- محمود واعظی با بیان این مطلب گفت: ICT صنعتی است که در دهه‌های اخیر اوج گرفته و در حال حاضر همه کشورهای توسعه‌یافته و یا در حال توسعه توجه ویژه‌ای به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات دارند.
وی افزود: هم‌اکنون بسیاری از سیاست‌هایی که کشورها برای آینده خود ترسیم کرده‌اند چه در حوزه سخت‌افزار و چه در حوزه نرم‌افزار متکی بر صنعت ICT است.
وی با بیان اینکه کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست گفت: با اندکی توجه به چشم‌انداز 20 ساله کشور و اهداف ترسیم شده در آن می‌توان دریافت که این حوزه به چه میزان سرمایه‌گذاری و توجه نیاز دارد.

کیفیت تلفن همراه باید تقویت شود
واعظی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته تلفن همراه از نظر کمیت رشد خوبی داشته است، گفت: معتقدیم از نظر کیفیت باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.
وی استفاده از تلفن همراه در هر مکان را حق مردم دانست و افزود: جلسات متعددی که با اپراتورهای تلفن همراه برگزار شد مدیران این اپراتورها نیز معتقدند باید روی کیفیت کار کنند.
وی همچنین گفت: اپراتور سوم تلفن همراه نیز از زمان فعالیت خود روند کندی داشته که با ملاقات‌های انجام شده قول داده‌اند تا ادامه کار سرعت بیشتری پیدا کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از اصول مطرح در وزرات ارتباطات را توجه به بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم تا با ایجاد اپراتورهای جدید و حمایت از بخش خصوصی رقابت سالم میان آنها ایجاد شود.
وی افزود: این امر موجب خواهد شد تا این اپراتورها روی سرویس‌ها، تکنولوژی و کیفیت با هم رقابت کنند و از سوی دیگر مردم نیز قدرت انتخاب براساس معیارهای مدنظر خود خواهند داشت.

کمیسیون تنظیم مقررات آماده بررسی تعرفه‌ها
واعظی با بیان اینکه در ماه‌های پایانی دولت گذشته تصمیم به افزایش قیمت تعرفه‌های تلفن ثابت و همراه گرفته شده بود، گفت: در صورت اجرایی شدن این تصمیم مردم در قبوض شهریورماه خود شاهد رشد 60 تا 100 درصدی تعرفه‌ها در حوزه اپراتور اول از جمله تلفن ثابت، همراه اول و اپراتور دوم تلفن همراه بودند.
وی گفت: این موضوع موجب یاس و ناامیدی در مردم خصوصا در روزهای آغازین فعالیت دولت جدید می‌شد که طی مشورت با رییس‌جمهوری، جلوی این افزایش قیمت گرفته شد.
وی افزود: معتقدیم اپراتورها باید درخصوص سرویسی که به مردم می‌دهند علاوه بر اداره کردن صنعت خود به وضعیت زندگی مردم توجه و به موضوع نگاه ملی نیز داشته باشند.

زمینه استفاده سالم از فضای مجازی باید فراهم شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص سالم‌سازی فضای مجازی با بیان اینکه این موضوع از دو منظر قابل توجه است گفت: توسعه زیرساخت‌ها به منظور برطرف کردن نیازهای مردم از طریق افزایش پهنای باند داخلی و بین‌المللی یکی از موضوعات مورد توجه در این حوزه است.
وی افزود: از سوی دیگر، راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به منظور ارایه سرویسی که مردم بتوانند از طریق آن همه نیازهای خود را با سرعت بالا برطرف کنند از دیگر برنامه‌ها در این حوزه است.
وی گفت: تصمیم بر آن است تا با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و پهنای باند دو مگابایت بر ثانیه برای خانه‌ها تامین شود.
واعظی با اشاره به مباحث مد نظر مقام معظم رهبری در این حوزه افزود: اینترنت و فضای مجازی ابزار بسیار خوبی برای پیشرفت و ارتقا، آگاهی محسوب می‌شود اما در این میان برخی آسیب‌ها از طریق مشکلات غیراخلاقی و سایت‌های مجرمانه‌ای که به دنبال برخوردهای ضد دینی هستند نیز وجود دارد.
وی در خصوص نحوه برطرف کردن این مشکلات گفت: از طریق تولید محتوا می‌توان برخی از مسایلی که در حوزه‌های اقتصادی فرهنگی اجتماعی و سیاسی به وجود می‌آید را برطرف کرد.
وی افزود: اما در آن حوزه مانند سایت‌های غیراخلاقی که کانون‌های خانواده را هدف گرفته‌اند باید از لحاظ فنی زمینه‌ای را فراهم کنیم که این سایت‌ها از دسترسی خانواده‌ها به دور باشند.
واعظی گفت: البته این محدودیت نباید موجب کاهش سرعت دسترسی و یا محدودیت در دسترسی به سایت‌های مجاز علمی ‌و تجاری شود.
وی گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته و با تلاش‌های در دست انجام امیدواریم طی 18 ماه آینده فعالیت‌های خوبی در این حوزه عملیاتی شود.

شبکه اینترنت بین‌الملل قطع نمی‌شود
وزیر ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات را یکی از اولویت‌های وزرات ارتباطات عنوان کرد و گفت: با ایجاد این شبکه، یک شبکه جامع پر سرعت در سراسر کشور مستقر می‌شود که به واسطه آن بسیاری از نیازهای مردم در فضای مجازی تامین خواهد شد.
وی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت نخواهد شد افزود: این شبکه پرقدرت و با سرعت بالا در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و به واسطه آن می‌توانند به تمام امکانات سایت‌هایی که در داخل میزبانی می‌شوند یا از طریق این شبکه یا شبکه‌های بین‌المللی در ارتباط هستند دسترسی داشته باشند.
وی گفت: در عین حال در صورتی که اطلاعات مورد نیاز مخاطبان در این شبکه موجود نباشد. می‌توانند از طریق اینترنت به منابع دیگر جهانی دسترسی پیدا کنند.

حمایت قاطع از دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص چالش‌هایی که پیش از این میان وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای فضای مجازی بوده است گفت: وزارت ارتباطات از تشکیل شورای عالی فضای مجازی که توسط مقام معظم رهبری تشکیل شده استقبال می‌کند و معتقدیم جای این شورا در حوزه ICT به ویژه در حوزه محتوا خالی بوده است.
وی در خصوص اینکه آیا بهتر نیست دبیر این شورا وزیر ارتباطات باشد، گفت: حجم گسترده‌ای از فعالیت‌ها و وظایف برای وزیر ارتباطات وجود دارد که باید به همه اینها رسیدگی شود.
وی با بیان اینکه افراد شایسته در کشور بسیار زیاد هستند و نیازی نیست سمت‌های مختلف را به یک فرد بدهیم افزود: هر فردی که به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی از سوی رییس‌جمهوری انتخاب شود، مورد حمایت قطعی ما خواهد بود و مطمئن هستیم به نحو احسن می‌توانیم با هم همکاری داشته باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :