آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33759
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1392 11:6
تعداد بازدید : 803

دستورالعمل جدید رفع سوءاثر از چک منتشر شد

بانک مرکزی با انتشار نحوه سوءاثر از چک اعلام کرد: تبلیغات رفع سوءاثر چک در جراید و فضای سایبری مورد تایید بانک مرکزی نیست.

فناوران- در این اطلاعیه آمده است: اخیرا تبلیغات غیرقانونی گسترده‌ای در جراید و فضای سایبری در خصوص روش‌های مختلف رفع سوءاثر چک مشاهده می‌شود، بر این اساس به آگاهی هم‌وطنان گرامی ‌می‌رساند، این‌گونه فعالیت‌ها مورد تایید بانک مرکزی نیست و هم‌وطنان به منظور اجتناب از ‌سوء‌استفاده افراد متقلب و متخلف و نیز پیشگیری از ارتکاب جرایم احتمالی از جمله کلاهبرداری، می‌توانند با استفاده از «‌راهنمای رفع سوءاثر‌ از سوابق چک‌های برگشتی اشخاص» طبق ‌قوانین ‌‌‌و‌ مقررات‌ حاکم
اقدام کنند.
براساس بخشنامه‌هاي بانک مركزي جمهوري اسلامي ايران تمامی امور مربوط به رفع سوءاثر از چك‌هاي برگشتي اشخاص از طريق شعب و واحدهاي تابعه بانك‌ها و به صور ذيل امكان‌پذير است:
1- تامين موجودي: مشتري مبلغ كسري موجودي را به حساب جاري خود واريز كرده و پس از دريافت مبلغ مزبور توسط ذي‌نفع چک، بانک نسبت به رفع سوءاثر از سابقه چک برگشتي اقدام
مي‌نمايد.
2- ارایه لاشه چک برگشتي: مشتري لاشه چک برگشتي را به بانک ارایه نموده كه در قبال آن بانک مربوطه به مشتري رسيد ارایه مي‌دهد.
3- ارایه رضايت‌نامه محضري ذي‌نفع چک به بانک: در صورت عدم امكان ارایه لاشه چک برگشتي به بانک بنا به دلايلي نظير مفقود شدن، به سرقت رفتن و سوختن، ذي‌نفع چک (شخصي كه گواهينامه عدم پرداخت وجه چک به نام او صادر شده است) مي‌تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمي، رضايت خود را اعلام نموده و بانک با دريافت رضايت‌نامه مزبور، نسبت به رفع سوءاثر از چک مورد نظر و ابطال آن
اقدام نمايد.
تبصره: چنانچه ذي‌نفع چک شخص حقوقي دولتي و يا نهاد عمومي غيردولتي باشد، مي تواند با ارایه نامه رسمي رضايت خود را اعلام كرده و بانک با دريافت رضايت‌نامه مزبور، نسبت به رفع سوءاثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام مي‌نمايد.
4- واريز مبلغ چک به حساب جاري و مسدود کردن آن به مدت 24 ماه: چنانچه ارایه لاشه چک و يا رضايت‌نامه محضري ذي‌نفع به بانک امكان‌پذير نباشد، مشروط به اينكه حساب جاري مشتري نزد شعبه مفتوح و توسط مراجع قضايي مسدود نشده باشد، مشتري مي‌تواند با واريز معادل كسري موجودي به حساب جاري خود، درخواست مسدود شدن وجه مزبور را براي پرداخت چک برگشتي ذي‌ربط تا زمان تعيين تكليف قطعي چک برگشتي و يا حداكثر به مدت 24 ماه، به بانک ارایه و سپس بانک نسبت به رفع سوءاثر از سابقه چک برگشتي اقدام مي‌نمايد. در اين شرايط بانک موظف است ظرف پنج روز كاري، طي نامه‌اي تامين وجه چک را به اطلاع شخصي كه گواهينامه عدم پرداخت به نام وي صادر شده است، براي مراجعه به بانک و دريافت وجه چک، برساند.
5- ارایه حكم قضايي مبني بر رفع سوءاثر از سوابق چک برگشتي.
گفتنی است، در صورت عدم اقدام مشتري نسبت به رفع سوءاثر، سابقه هر چك برگشتي صرفا پس از انقضاي مدت هفت سال از تاريخ صدور گواهينامه عدم پرداخت آن به صورت خودكار از سامانه اطلاعاتي بانک مركزي رفع سوءاثر مي‌گردد.
توضیح: 1- در صورتي كه مشتري ظرف مدت 10 روز كاري پس از برگشت چک، اقدام به تامين كسري موجودي حساب جاري يا ارایه لاشه چک يا رضايت‌نامه محضري از ذي‌نفع ننمايد، بانک موظف است اطلاعات مربوط به گواهينامه عدم پرداخت را به سامانه اطلاعاتي بانک مركزي
ارسال نمايد.
توضیح: 2- بانک مكلف است بنا به درخواست مشتري و به منظور آگاهي وي از سوابق چک‌هاي برگشتي خود در سامانه اطلاعاتي بانک مركزي، اقدام به ارایه صورت كامل تعداد و مشخصات چک‌هاي برگشتي وي با درج تاريخ برگشت چک نمايد.
پاپی معاون اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی در این زمینه گفت: برای رفع سوءاثر از هر چک برگشتی در سامانه بانک مرکزی باید هفت سال از تاریخ برگشت چک بگذرد.
وی افزود:‌ در دستورالعمل قبلی، در صورت نداشتن شاکی و تعیین تکلیف نشدن چک، یک فقره چک برگشتی بعد از شش ماه رفع سوءاثر می‌شد، دو فقره بعد از یک سال، و سه فقره چک را بعد از دو سال رفع سوءاثر
می‌کردیم.
پاپی گفت: اگر شخصی حتی یک فقره چک برگشتی داشته باشد و برای رفع سو‌ءاثر آن از طریق روش‌های معمول اقدام نکند تا مدت هفت سال سوءسابقه در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی خواهد داشت و از خدماتی مانند گرفتن دسته چک جدید محروم است.
وی افزود: همچنین در دستورالعمل دیگری برای کاهش تعداد چک‌های برگشتی،‌ هر شخص حقیقی بیشتر از یک حساب جاری در یک بانک نمی‌تواند داشته باشد. بانک‌ها باید این حساب‌ها را شناسایی و برای بستن و تعیین تکلیف آنها اقدام کنند.
معاون اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه این دستورالعمل‌ها برای کاهش چک‌های برگشتی از آذر ماه سال گذشته اجرایی شده است، گفت: اقدامات دیگری نیز در این زمینه در دستور کار قرار دارد که هنوز نهایی نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :