آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33755
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1392 10:58
تعداد بازدید : 525

با اقامه دعوای ورایزون

بی طرفی شبکه به چالش کشیده شد

بحث ها در واشنگتن درباره قوانین "بی طرفی شبکه"
(Net Neutrality) بالا گرفته است. دلیل اش هم اقامه دعوای شرکت ورایزون، یکی از بزرگ ترین ارایه دهندگان اینترنت در ایالات متحده، مطرح کرده و قانون اینترنت آزاد (Open Internet) را به چالش کشیده که در سال 2010 توسط کمیسیون ارتباطات فدرال
تصویب شد.

ترجمه: مهدی نادری فرید
منبع: خبرگزاری فرانسه

بی‌طرفی شبکه یا بی‌طرفی اینترنت، مجموعه اصولی است که براساس آن ارایه دهندگان خدمات اینترنت و دولت‌ها، باید با انواع داده‌ها روی اینترنت یکسان برخورد کنند و هیچ تبعیض یا هزینه نابرابری براساس کاربران، محتوا، سایت، پلات‌فورم، اپلیکیشن، تجهیزات یا نوع ارتباطات اعمال نکنند.
به عقیده کارشناسان، حکم به ظاهر محرمانه این دادگاه و یا اعمال تغییرات در قانون اینترنت آزاد، می‌تواند تاثیرات مهمی ‌داشته باشد: اینکه مشخص می‌کند که آیا ارایه دهندگان خدمات پهن باند ثابت خواهند توانست خدماتی را که روی شبکه‌شان جریان دارد کنترل کنند یا نه.
دیوید سان (David Sohn) کارشناس حقوقی مرکز دموکراسی و فناوری در تایید قوانین وضع شده از سوی کمیسیون فدرال ارتباطات می‌گوید: این قوانین ضامن تداوم خلاقیت و سرمایه‌گذاری در اینترنت است و اگر ورایزون در این پرونده پیروز شود، سایر اپراتورها از جمله کامکست و AT&T هم از این فرصت استفاده می‌کنند و می‌توانند مثلا سرویس‌هایی مثل YouTube یا Netflix را مسدود کنند یا استفاده از آنها را گران کنند و به جای آن سرویس مشابه خودشان یا همکاران تجاری‌شان را توسعه بدهند. سان می‌افزاید: هر کاربری هر روزه از مزایای قوانین بی‌طرفی شبکه منتفع می‌شود.
اما ورایزون و هم‌فکرانش مدعی هستند که کمیسیون فدرال ارتباطات این اختیار و اجازه را ندارد که با وضع قوانین، در کسب و کار آنها اختلال
ایجاد کند. هلگی واکر (Helgi Walker) وکیل ورایزون در جلسه دادگاه در این رابطه گفت: کمیسون فدرال ارتباطات اختیار قانونی برای تصمیم‌گیری در این زمینه ندارد و بسیار بعید است که کنگره، چنین اختیارات حساسی را به کمیسیون تفویض
مرده باشد.
کمیسیون فدرال ارتباطات در دسامبر سال 2010 اعلام کرد که قوانینی وضع کرده که دارندگان درگاه‌های اینترنت نتوانند نوآوری و ارتباطات را درون شبکه‌های خود محدود کنند. اما حاضران در جلسه دادگاه رسیدگی کننده به پرونده ورایزون می‌گویند که به نظر می‌رسد دو تن از سه قاضی به تغییر قوانین FCC تمایل دارند.
حالا نتیجه دادگاه هر چیزی که باشد، این بحث ادامه خواهد داشت و هر دو سوی دعوا حتما موضوع را به دادگاه عالی تجدید نظر خواهند کشاند و حتی موضوع ممکن است به کنگره نیز کشیده بشود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :