آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33704
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1392 11:47
تعداد بازدید : 493

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران:

سازمان جهانی تجارت تمایلی به پذیرش ایران ندارد

سازمان جهانی تجارت (WTO) تاکنون به دلیل روابط نه چندان مطلوب سیاسی که ایران در چند سال گذشته با دنیا داشته است تمایلی به الحاق ایران به این سازمان نداشته است. این درحالی است که کشور ما تنها کشوری است که پس از گذشت چهار سال هنوز گروه کاری الحاق برای آن تشکیل نشده است.

ایسنا- پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درباره پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی گفت: ایران در خواست عضویت خود به سازمان تجارت جهانی را در آبان سال 1388 به WTO اعلام کرد و قاعدتا هر کشوری که می‌خواهد به این سازمان بپیوندد دو هفته تا یک ماه پس از ارایه درخواست خود کارگروه الحاق برای آن کشور تشکیل می‌شود.
وی با بیان اینکه این کارگروه برای ایران از سال 1388 تاکنون تشکیل نشده است، گفت: البته در آن زمان 700 سوال از جانب اعضای سازمان جهانی تجارت برای ایران ارسال شد که این سوال‌ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت وقت تحویل و این وزارتخانه سوال‌ها را بین سازمان‌های ذی‌ربط توزیع کرد.
سلطانی گفت: سازمان‌های ذی‌ربط نیز پاسخ‌ها را تهیه و تمامی پاسخ‌ها برای سازمان جهانی تجارت ارسال شد.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه پروسه پاسخ‌دهی به 700 سوال سازمان جهانی تجارت در بهار 1389 به پایان رسید گفت:‌ ولی تاکنون خبری از تشکیل کارگروه الحاق نشده است.
وی افزود: ایران در این موضوع در دنیا برجسته شده و تنها کشوری است که پس از گذشت چهار سال هنوز گروه کاری الحاق برای آن تشکیل نشده است.
سلطانی با تاکید بر اینکه عضویت در سازمان جهانی تجارت پروسه‌ای زمان‌بر و طولانی است، گفت: پس از درخواست عضویت ابتدا گروه کاری الحاق تشکیل شده و پس از آن باید رییس این گروه کاری تعیین شود.
نایب رییس اتاق ایران افزود: تا زمانی که رییس گروه کاری الحاق تعیین نشده مذاکرات بین ایران و سازمان جهانی تجارت آغاز نمی‌شود. این درحالی است که خود روند مذاکرات حداقل دو سال به طول می‌انجامد.
وی درباره دلیل اصلی عدم تشکیل گروه کاری الحاق برای ایران در سازمان جهانی تجارت، گفت: روابط نامطلوب سیاسی که در چند سال گذشته ایران با دنیا داشته اصلی‌ترین دلیل برای عدم تشکیل گروه کاری الحاق ایران بوده است. سلطانی با تاکید بر اینکه آنها تمایلی به الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت ندارند، گفت:‌ دولت یازدهم باید این موضوع را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد و به طور قطع با تقویت و بهبود روابط بین‌المللی شرایط مذاکره در سازمان جهانی تجارت به‌وجود می‌آید.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در پایان ضمن اظهار امیدواری از اینکه در ماه‌های آینده خبرهای خوبی از مذاکره و الحاق ایران به این سازمان داشته باشیم گفت: حمایت سیاسی برای انجام مذاکرات و وصول به مطالبات در سازمان جهانی تجارت بسیار ضروری است و با تقویت روابط بین‌الملل می‌توان از حمایت‌های سیاسی برخوردار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :