آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33702
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1392 11:44
تعداد بازدید : 525

چهار چالش فراروي صادرات بررسی شد

ریيس كل سازمان توسعه تجارت ايران از بررسي چالش ها و مشكلات حوزه صادرات، همراه با ارایه راهكارها و پيشنهادات به وزيرصنعت، معدن و تجارت خبر داد.

شاتا- حميد صافدل در خصوص برگزاري سلسه جلساتي با هيات ریيسه كنفدراسيون صادرات، تشكل‌هاي صادراتي، دستگاه‌ها و سازمان‌هاي دولتي ذي‌ربط گفت: در پي دستور مهندس نعمت‌زاده سلسه جلسات متعدي طي هفته اخير با هيات ریيسه كنفدراسيون صادرات، تشكل‌هاي صادراتي، دستگاه‌ها و سازمان‌هاي دولتي ذي‌ربط به منظور بررسي مشكلات برگزار شد.
وي افزود: موارد بررسي شده در زمينه احصای قوانين و مقررات ناظر بر بهبود فضاي كسب و كار، تامين مالي، هدفمند كردن حمايت‌ها و مشوق‌هاي صادراتي و توسعه و تجهيز زيرساخت‌هاي صادراتي بوده است.
صافدل با بیان اينكه بخشي از موضوعات مطروحه توسط كنفدراسيون صادرات به شكل كلي و عمومي مطرح شده بود جلساتي با هيات ریيسه آن كنفدراسيون به منظور تعيين مصاديق و ارایه راهكارهاي عملي پيشنهادي در اين سازمان تشكيل و اهم موارد در قالب بيش از 16 عنوان ذكر شد.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت درباره اهم محورها و چالش‌هاي فراروي صادرات كه در جلسات مورد بررسي و كنكاش قرار گرفت، گفت: پراكندگي مراجع تصميم‌گيري در حوزه تجارت خارجي، لزوم برگشت ارز حاصل از صادرات برای بهره‌مندي از مشوق‌ها و معافيت مالياتي، رفع محدوديت‌هاي سياسي به ويژه با بازارهاي پيراموني، ناچيز بودن ميزان تسهيلات صادراتي از سوي شبكه بانكي كشور از آن جمله است.
وي همچنين گفت: ممنوعيت و محدوديت اقلام صادراتي، مشكلات بانكي و ال‌سي، لزوم اخذ گواهي استاندارد اجباري برای صادرات برخي محصولات، آيين‌نامه اجرايي اجرايي مربوطه، تشويق‌ها و حمايت‌هاي مالي غيرمستقيم از صادرات و... نيز از ديگر مشكلاتي بود كه با هم‌فكري صاحب‌نظران بخش خصوصي و تشكل‌ها تبيين و راهكارهاي پيشنهادي برون رفت از وضعيت موجود تدوين شد.
به گفته صافدل، بخشي از تغييرات و رفع مشكلات صادراتي موافقت دولت را مي‌طلبد كه در همين زمينه وزارتخانه در حال رايزني و ارایه پيشنهادات خود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :