آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33687
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1392 11:10
تعداد بازدید : 1141

ایمنی جاده ها با سامانه های هوشمند حمل و نقل

پژوهشگران دانشگاه های امیرکبیر و علم و صنعت در قالب طرح کلان ملی در تلاش هستند که با استفاده از فناوری ارتباطات سامانه های هوشمند حمل و نقل درون و برون شهری را در راستای افزایش ایمنی جاده ها تولید و کاربردی کنند.

خبرگزاری مهر- سامانه حمل‌ونقل هوشمند یا ITS به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات برای بهبود عملکرد سیستم حمل‌ونقل است. در این سامانه تکنولوژی‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و مخابراتی به صورت هماهنگ و یکپارچه به منظور بهبود کارآیی و ایمنی در سیستم حمل‌ونقل عمل می‌کنند.
طرح کلان ملی مطالعه و طراحی سیستم‌های حمل و نقل درون شهری و برون شهری از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه محوری با همکاری دانشگاه علم و صنعت در حال اجراست.
افزایش ظرفیت و کارایی عملیاتی سیستم حمل و نقل، تسهیل در جابه‌جایی افراد و بهبود سطح رضایت‌مندی از سیستم حمل و نقل، افزایش ایمنی در سیستم حمل و نقل، کاهش مصرف انرژی و هزینه زیست محیطی، بهبود بهره‌وری اقتصادی و فراهم آوردن بستری در راستای توسعه و به کاربردن سیستم‌های حمل و نقل هوشمند به صورت کارا از جمله اهداف اجرای این طرح اعلام شده است.
براساس نقشه راه 36 ماهه این طرح در حال حاضر فاز صفر این پروژه که شامل تدوین زیرساخت‌های مدیریت پروژه و مدیریت دانش، تحلیل سیستم‌های حمل و نقل هوشمند و تدوین دایره‌المعارف تکنولوژی‌های حمل و نقل هوشمند انجام شده است.
در این طرح خودروها به سامانه‌هایی چون ناوبری و راداری، فراصوتی و سونار، مادون قرمز، بی‌سیم داخل خودرو، حسگر و Wi-Fi مجهز خواهند شد.
این محققان پس از تدوین سند ملی سیستم‌های حمل‎و‎نقل، با راه‌اندازی مدل آزمایشگاهی برای تست و انتخاب سیستم‌های حمل‎و‎نقل هوشمند و اعطای گواهینامه به شرکت‌های سازنده تجهیزات سیستم‌های حمل‎و‎نقل هوشمند، درصدد هستند که گام‌های موثر مطابق با برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت ارایه شده به منظور یکپارچه سازی صنعت حمل‎و‎نقل کشور و افزایش ایمنی حمل و نقل بردارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :