آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33592
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1392 12:2
تعداد بازدید : 542

عضو کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

برخورد با انحصار در بازار نرم افزار کارشناسی بیشتری می خواهد

چندی پیش عضو هیات مدیره و مسوول کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران اعلام کرد که نوعی انحصار در بازار نرم افزار کشورشکل گرفته که در صورت بی توجهی به آن فضای کسب وکار شرکت های نرم افزاری تهدید خواهدشد. هرچند این معضل تاکنون دامن گیر تعداد معدودی از شرکت های نرم افزاری شده است، اما نگرانی کارشناسان نرم افزار از بی اطلاع ماندن شرکت ها و فراگیر شدن این نوع از انحصار است. به گونه ای که عضو کمیسیون نرم افزار نصر تهران معتقد است، در بسیاری از مواقع ممکن است سازمان ها در فرآیند خرید نرم افزار توسط زیرمجموعه خود دخالت کنند اما شرکت های نرم افزاری متوجه آن نشوند.

فناوران- بهزاد مقصودی با بیان اینکه شرکت نرم‌افزاری تنها هنگام فروش کالا به سازمان‌ها متوجه این انحصار می‌شوند، گفت: با توجه به این امر نمی‌توان آمار دقیقی از سازمان‌هایی که انحصار می‌کنند به دست آورد.
وی افزود: شرکت تدبیر نیز با مورد مشابه مواجه شده است. درواقع پس از فروش محصول به یک دستگاه دولتی متوجه شدیم که از نهادهای بالادستی ابلاغیه رسیده است که از یک نرم‌افزار خاص استفاده کنند، به این ترتیب محصول شرکت ما را پس فرستاده و اعلام کردند که اجازه خرید نرم‌افزاری به غیر از آنچه ابلاغ شده است را ندارند.
مقصودی با بیان اینکه این نوع از انحصار دایره انتخاب سازمان‌ها را محدود می‌کنند،گفت: قطعا اگر این روند ادامه پیدا کند شرکت‌های نرم‌افزاری با مشکلی جدی مواجه خواهند شد در پی این معضل، فضای بازار محدود و رقابت از حالت منصفانه و عادلانه خارج می‌شود.
وی همچنین گفت: هر سازمانی می‌تواند معیارهای انتخاب محصول نرم‌افزاری موردنظر خود را تعیین و اعلام کند، اما نباید الزامی ‌برای خرید دستگاه‌های زیرمجموعه خود بگذارد. ابلاغیه خرید محصولی خاص از شرکتی خاص مصادیق انحصار بوده و حرکتی غیرقانونی است.
مقصودی با بیان اینکه موضوع انحصار جدید در بازار نرم‌افزار توسط کمیسیون نرم‌افزار نصر تهران در حال بررسی است، گفت: تاکنون سه شرکت نرم‌افزاری با این نوع از انحصار برخورد داشته‌اند که به طور قطع تعداد آنها بیش از این است و ما از شرکت‌ها می‌خواهیم که مراتب را به اطلاع کمیسیون برساند.
وی گفت: این نوع معضل جدید نیازمند کار کارشناسی بیشتر است و سازمان قطعا با چنین پدیده‌هایی برخورد و موضوع را از طریق نهادهای نظارتی پیگیری خواهد کرد.
عضو کمیسیون نرم‌افزار نصر تهران شرکت‌های نرم‌افزاری را در به وجود آوردن این نوع از انحصار بی‌تقصیر دانست و گفت: شرکت‌های نرم‌افزاری محصول خود را تبلیغ می‌کنند تا نظر مدیران را جلب کنند اما این سازمان‌ها هستند که در نهایت اعلام می‌کنند چه محصولی باید خریداری شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :