آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33577
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1392 10:57
تعداد بازدید : 913

فعالیت مجازی دولتمردان زیر ذره بین

مساله فیلترینگ فیس بوک در پی حضور برخی دولتمردان در این شبکه اجتماعی ابعاد تازه ای به خود گرفته است. ظاهرا از یک سو، ناکارآمدی فرآیند فیلترینگ و از سوی دیگر، قدرت رسانه ای بالای این شبکه اجتماعی قبح ممنوعیت آن را از میان برده است. اما حضور دولتمردان کابینه تدبیر و امید در این وادی که در بدو امر ذوق زدگی اهالی ایرانی فیس بوک را به دنبال داشت در وهله بعد به نگرانی متولیان فیلترینگ کشور و حتی هیات دولت منجر
شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت در این خصوص گفته است: در ریاست‌جمهوری کمیته‌ای در ارتباط با حضور برخی از اعضای هیات دولت در فیس‌بوک ایجاد
شده است.
محمود واعظی همچنین صفحه‌ای که به نام وی و الهام امین‌زاده -معاون حقوقی رییس‌جمهوری- در این شبکه اجتماعی ایجاد شده است را واقعی ندانست.
واعظی افزود: به هر حال اعضای دولت مقامات رسمی‌ هستند و صحبت‌هایی که از سوی آنها در فیس‌بوک مطرح می‌شود موضع دولت محسوب می‌شود بنابراین همان‌طور که گفتم کمیته‌ای در ریاست‌جمهوری در این ارتباط تشکیل شده تا تصمیمی ‌در این ارتباط گرفته
شود.

ابزار گسترش صلح به شیوه صهیونیستی
یک روز پس از آنکه یک عضو کمیته فیلترینگ از امکان بازگشایی فیس‌بوک به کاربران ایرانی سخن گفته بود عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر این کارگروه با آن مخالفت کرد.
محمدرضا آقامیری گفته بود: شبکه اجتماعی فیس‌بوک اگر ملتزم به قوانین ایران شود و محتوای مجرمانه منتشر نکند، می‌توان به رفع فیلتر ان اقدام کرد.
اما مشاور قضایی دادستان کل کشور از اساس این فرایند را رد کرد و گفت: اسراییلی‌ها فیس‌بوک را بهترین ابزار گسترش صلح به شیوه صهیونیستی می‌دانند و بر این باورند که رویدادهای اجتماعی خاورمیانه با کمک فیس‌بوک به دلخواه آنها پیش رفته است.

تفکیک محتوای مجرمانه از غیرمجرمانه غیر ممکن است
عبدالصمد خرم‌آبادی، مشاور قضایی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص نفوذ فیس‌بوک در کشورهای جهان گفت: با توجه به گستردگی سایت فیس‌بوک که از میلیاردها مطلب و صفحه مختلف تشکیل شده، تفکیک محتوای مجرمانه از غیرمجرمانه آن عملا امکان‌پذیر نیست.
فیس‌بوک مشکل دارد
خرم آبادی افزود: علاوه بر این، مشکل فیس‌بوک قبل از اینکه به محتوایش باشد مربوط به ماهیت و عملکرد آن است، چراکه این سایت بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین ابزار جمع‌آوری اطلاعات برای سازمان‌های جاسوسی آمریکا و اسراییل به شمار می‌رود.
خرم‌آبادی گفت: در مراسمی‌ که سازمان سیا برای تقدیر از زوکربرگ برگزار کرده بود، معاون سازمان سیا اظهار داشته که فیس‌بوک برای ما رویایی بود که به حقیقت پیوست.

فیس‌بوک ماهیت جاسوسی و صهیونیستی دارد
مشاور قضایی دادستان کل کشور گفت: فیس‌بوک توسط یک جوان صهیونیست به نام مارک زوکربرگ تاسیس شده است. این شخص به عنوان چهارمین صهیونیست تاثیرگذار در سطح جهان شناخته شده و روابط نزدیک و صمیمانه‌ای با رژیم اشغالگر قدس دارد. وی افزود: زوکربرگ در جشن شصتمین سال تاسیس رژیم غاصب صهیونیستی به عنوان میهمان ویژه مورد تقدیر قرار می‌گیرد و شیمون پرز، رییس رژیم صهیونیستی شخصا از دفتر موسسه فیس‌بوک در کالیفرنیا بازدید کرده و اظهار داشته که «فیس‌بوک بهترین ابزار گسترش صلح به شیوه صهیونیستی است».

اطلاعات اعضای فیس‌بوک، منشا تصمیمات امنیتی آمریکا
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: وی همچنین در اظهارنظر دیگری گفته است: «رویدادهای اجتماعی خاورمیانه هیچ‌گاه بدون کمک اینترنت و فیس‌بوک آن طور که ما می‌خواستیم روی نمی‌داد». اطلاعات افراد عضو فیس‌بوک منشا تصمیمات سازمان‌های امنیتی آمریکاست وی افزود: براساس اسناد فوق سری که توسط جولیان آسانژ بنیان‌گذار سایت ویکی لیکس و همچنین توسط ادوارد اسنودن مامور سابق سازمان سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر شده، سازمان‌های امنیتی آمریکا از طریق فیس‌بوک اطلاعات و ارتباطات شهروندان عضو فیس‌بوک را در همه زمینه‌ها جمع‌آوری و مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد و این اطلاعات منشا تصمیمات بسیار مهمی ‌در مورد کشورهای ذی‌ربط
هستند.

فیس‌بوک به نیابت از CIA
خرم‌آبادی گفت: به نظر من اهمیت سایت فیس‌بوک در بسیاری از جهات برای سازمان‌های جاسوسی و امنیتی آمریکا بیشتر از سفارتخانه‌های آنها در کشورهاست، چراکه سفارتخانه‌های آنها توان و امکانات جمع‌آوری این حجم عظیم از اطلاعات در همه زمینه‌ها را ندارند. فیس‌بوک به نیابت از CIA وظیفه جمع‌آوری اطلاعات آشکار از شهروندان سراسر جهان را برعهده گرفته است.
وی در ادامه گفت: براساس این اسناد در حال حاضر فیس‌بوک به نیابت از CIA وظیفه جمع‌آوری اطلاعات آشکار از شهروندان سراسر جهان را برعهده گرفته است و شهروندان با تصور اینکه حریم خصوصی آنها محفوظ است، به راحتی تمامی ‌اطلاعات محرمانه و شخصی خود را در این سایت قرار می‌دهند. خرم‌آبادی گفت: اطلاعات شهروندان کشور جزو منابع مهم و اسرار آن کشور است و دولت حق ندارد اجازه دهد بیگانگان به این اسرار دسترسی پیدا کنند، چراکه در عصر حاضر اهمیت اطلاعات کمتر از اهمیت انبارهای مهمات نیست.

نخبگان، مردم را با تهدیدات فیس‌بوک آشنا کنند
مشاور قضایی دادستان کل کشور گفت: شاید اطلاعات یک یا چند فرد از شهروندان عادی یک کشور به تنهایی بی اهمیت به نظر برسد و برای دشمن ارزش چندانی نداشته باشد اما اطلاعات جمع کثیری از شهروندان یک کشور و تحلیلی که از پردازش این اطلاعات به دست می‌آید ارزش شگفت‌انگیز و حیاتی دارد.
وی افزود: در صورتی که این اطلاعات به دست دشمن برسد، آن کشور در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت، علاوه بر این حتی اطلاعات شخصی یک فرد خاص نیز (مثلا در شرایطی که این فرد یکی از دانشمندان یا نخبگان علمی ‌یا یکی از مسوولان سیاسی یا نظامی ‌کشور باشد) می‌تواند برای سرویس‌های جاسوسی دشمن اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.
مردم با تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی، اعتقادی و سیاسی فیس‌بوک آشنا نیستند وی گفت: متاسفانه در زمینه تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی، اعتقادی و سیاسی این تارنما کمتر به مردم اطلاع‌رسانی شده اما تلاش خواهد شد تا در آینده اطلاع‌رسانی بیشتری در این زمینه انجام گیرد. خرم‌آبادی گفت: من در همین‌جا از همه نخبگان و کارشناسانی که در این زمینه فعالیت پژوهشی داشته‌اند دعوت می‌کنم تا مردم را با خطرات و تهدیدات فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی خارجی آشنا کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :