آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33431
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1392 12:2
تعداد بازدید : 708

در پاسخ به تهدید نظامی آمریکا صورت گرفت

آرایش جنگی ارتش سایبری سوریه

به تازگی ارتش الکترونیکی سوریه تعدادی از سایت های آمریکایی از جمله سایت تفنگداران آمریکا را هک کرده است. ارتش سایبری سوریه از آغاز اعتراض های مردمی به رژیم بشار اسد بارها تیتر مطالب رسانه ها شده است و در این مدت مرتب اخباری در مورد حمله این هکرها به حساب های فعالان حقوق بشری، پایگاه های خبری یا فعالان در شبکه های اجتماعی منتشر می شود. یکی از آخرین نمونه خرابکاری هایی که به حساب هکرهای سوری نوشته شد، خروج چند ساعته پایگاه اینترنتی روزنامه نیویورک تایمز آمریکا از دسترس کاربران بود.ولی این بار گروه هکری ناشناس سعی کرده که ضرب شستی به این ارتش سایبری نشان دهد. گروه هکری ناشناس در روزهای اخیر اعلام کرده که هویت چهار نفر از سران هکرهای دولتی سوریه را منتشر خواهد کرد. اینکه چه کسانی پشت حملات گروه ارتش الکترونیکی سوریه (SEA) هستند، هنوز مشخص نشده و تنها گفته می شود که فعالان این گروه از بشار اسد و رژیم سوریه پشتیبانی می کنند.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: گاردین و دویچه‌وله

اطلاعاتی که ناشناس‌ها از ارتش سایبری سوریه دزدیدند
شخصی که خود را از هکرهای ناشناس معرفی کرده، به پایگاه اینترنتی TechWeek Europe گفته که ناشناس‌ها در ماه آوریل وب‌سایت ارتش الکترونیک سوریه را هک کردند و به اطلاعات کاربری ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی چهار سرکرده این گروه دست یافته است. بر این اساس در مجموع ۸ گیگابایت اطلاعات به دست مهاجمان افتاده است. درستی این ادعا قابل اثبات نیست. ارتش الکترونیک سوریه‌ وقوع چنین حمله‌ای را رد می‌کند. البته پایگاه اینترنتی این ارتش از چند روز پیش از دسترس خارج شده است. پیام توییتری یکی از اعضای این گروه نیز این موضوع را تایید می‌کند. اینکه آیا از دسترس خارج شدن این سایت نتیجه حملات هکرهای ناشناس است، مشخص نیست. حساب توییتری ناشناس هکرهای این گروه را عامل ایجاد این اختلال دانسته است. گفتنی است که گروه هکری ناشناس‌ پاییز ۲۰۱۱ هم وب‌سایت‌های دولتی سوریه را هک کرده بود.

هشدار پلیس فدرال آمریکا
چندی پیش حساب توییتری خبرگزاری آسوشیتدپرس هک شد. در ادامه از این حساب پیامی با این مضمون منتشر شد که دو انفجار در کاخ سفید رخ داده و در پی آن باراک اوباما، رییس‌جمهورآمریکا مجروح شده است. این خبر که به سقوط موقت ارزش سهام در بازار بورس آمریکا انجامید، نشان داد که یک حمله هکری چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد. حال که امکان حمله نظامی ایالات متحده به مواضع رژیم سوریه قوت گرفته، پیش‌بینی می‌شود فعالیت هکرهای دولتی سوریه ابعاد تازه‌ای به خود بگیرد. موضوع تا حدی مهم این است که پلیس فدرال آمریکا (FBI) از موسسات خواسته ظرافت‌های امنیت سایبری را بیشتر رعایت کنند.
بنا بر اطلاعیه FBI، هکرهای سوری از روش‌های موثر برای حملات هدفمند خود استفاده می‌کنند. حمله محروم‌سازی از سرویس (DDoS)، سرقت گزینشی اطلاعات (فیشینگ)، تغییر شکل ظاهری پایگاه اینترنتی و کنترل خارجی بر وب‌سایت از جمله خرابکاری‌هایی است که این گروه به دنبال آن است. در اطلاعیه پلیس فدرال آمریکا نسبت به تهدید زیرساخت‌های این کشور نظیر سیستم حمل‌ونقل یا آب و برق ابراز نگرانی نشده است. به نوشته برخی از منابع خبری، FBI ارتش الکترونیک سوریه را به فهرست افراد و نهادهای تحت تعقیب افزوده و شهروندان آمریکایی که به نوعی به این هکرها یاری رسانند را به چشم تروریست می‌نگرد.
در روزهای پایانی ماه ژوئن یک پایگاه اینترنتی راه‌اندازی شد که مسیر و هدف احتمالی موشک‌های اسکاد را پس از شلیک نشان می‌داد. ارتش سوریه هم این موشک‌ها را در اختیار دارد. دست‌اندرکاران راه‌اندازی این وب‌سایت می‌گویند قصد دارند از این طریق به تخلیه محل اصابت احتمالی موشک و نجات جان شهروندان سوری کمک کنند.

حمله هکرهای ناشناس به پایگاه اینترنتی وزارت دفاع سوریه
یک ماه پس از راه‌اندازی این وب‌سایت، حمله‌ای گسترده سرورهای سایت را از دسترس خارج کرد. حمله از نوع رد سرویس بود. در جریان چنین تهاجمی، هکر زنجیره‌ای از کامپیوترها را همزمان به سراغ سرورهای یک پایگاه اینترنتی می‌فرستد. در ادامه سرورها بر اثر افزایش بیش از حد ظرفیت تقاضا، از دسترس خارج می‌شوند.
به گفته تحلیلگران، این حمله، شمار تقاضا از سرورها و وسعت حمله نشان می‌دهد که چنین تهاجمی از عهده یک یا چند هکر خودسر خارج است و یک یا چند کشور پشت پرده ماجرا بوده‌اند. همچنین ادعا شد که بخش بزرگی از کامپیوترهای مهاجم با آدرس آی‌پی کشورهای شوروی سابق از جمله روسیه و اوکراین به سرورها مراجعه کرده بودند؛ شماری هم با آی‌پی‌های ایرانی.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :