آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33421
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1392 11:49
تعداد بازدید : 612

سیستم رمزگذاری بلک بری هک شد

آژانس امنیت ملی آمریکا و همتای انگلیسی آن قادر به جاسوسی از پیام های رمزگذاری شده گوشی های بلک بری شدند.

خبرگزاری فارس- گزارش تازه مجله اشپیگل که بر مبنای افشاگری‌های ادوارد اسنودن تهیه شده نشان می‌دهد سرور شرکت RIM برای ارایه خدمات تبادل پیام‌های رمزگذاری شده موسوم به BlackBerry Enterprise Server (BES) از سوی جاسوسان آمریکایی و انگلیسی هک شده و آنها به محتوای پیام‌های رد و بدل شده از این طریق دسترسی داشته‌اند. ظاهرا این جاسوسی، اهداف اقتصادی و سیاسی را دنبال می‌کرده و آژانس امنیت ملی آمریکا به‌رغم ادعاهای همیشگی خود از این طریق به دنبال مقابله با تروریسم نبوده است. براساس اسناد افشا شده از سوی اسنودن دولت‌های آمریکا و انگلیس برای مدتی طولانی خواستار دسترسی به ابزاری رمزگشا برای مطالعه پیام‌های کدگذاری شده بلک‌بری بوده‌اند. این پیام‌ها از طریق مسنجر بلک‌بری موسوم به BBN و ایمیل ارسال می‌شوند. آنها مدعی شده‌اند از این طریق می‌خواهند با تروریسم مبارزه کنند.
امکان دسترسی به اطلاعات یاد شده از سال 2009 به جاسوسان آمریکایی و انگلیسی داده شده و آنها توانسته‌اند پیام‌های رد و بدل شده با استفاده از مسنجر و ایمیل در گوشی‌های بلک‌بری را بخوانند و این جاسوسی هم در مورد کاربران عادی و هم در مورد کاربران تجاری بلک‌بری مصداق داشته است.
آژانس امنیت ملی آمریکا و GCHQ همتای انگلیسی آن از می سال 2009 برای جاسوسی از گوشی‌های بلک‌بری با یکدیگر همکاری داشته‌اند. این دسترسی برای مدتی و به علت تغییر در سیستم رمزگذاری بلک بری مختل شده، اما جاسوسی از آن مجددا از مارس سال 2010 آغاز شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :