آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33398
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1392 11:13
تعداد بازدید : 887

برنامه‌های کمیته فیلترینگ برای فیس‌بوک تشریح شد

شرط و شروط آزاد سازی فیس بوک

عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ و جرایم رایانه ای با بیان اینکه رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس بوک طبق شرایط و ضوابط بررسی می شود گفت: این موضوع در درازمدت و با تفکیک محتواهای مجرمانه از محتوای مفید این شبکه اجتماعی توسط نرم افزار فیلترینگ هوشمند امکان پذیر است.

خبرگزاری مهر- دکتر محمدرضا آقامیری با تاکید براینکه شبکه اجتماعی فیس‌بوک براساس ضوابط و مقررات کشور ما فعالیت نمی‌کند و در بسیاری موارد از خطوط قرمز ما عبور می‌کند، گفت: این شبکه اجتماعی در انتشار محتوا مواردی مرتکب می‌شود که به لحاظ قانونی جرم محسوب می‌شود.

رفع فیلتر مشروط فیس‌بوک
وی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک پایبندی به قوانین کشور ما ندارند، گفت: این در حالی است که برخی سایت‌های خارجی ملتزم به رعایت قوانین ایران شده‌اند و براین اساس فعالیت‌شان به نحوی است که محتوای مجرمانه را اشاعه نمی‌دهند براین اساس چنانچه فیس‌بوک نیز در همین خط مشی حرکت کند و بر رعایت قوانین ایران التزام داشته باشد می‌توان به رفع فیلتر آن اقدام کرد.
عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه درباره عضویت بیش از یک میلیارد نفر از مردم جهان در شبکه اجتماعی فیس‌بوک گفت: جدای از فعالیت مجرمانه برخی از کاربران که اعتقاد و پایبندی به قوانین نظام ندارند، فیس‌بوک مجالی را فراهم کرده که می‌توان با استفاده از آن در راستای ترویج دین، بیداری اسلامی ‌و اشاعه فرهنگ ایرانی اسلامی ‌قدم‌های مثبتی برداشت.

طراحی فیلترینگ هوشمند برای تفکیک محتوای مجرمانه از مفید
آقامیری با تاکید بر اینکه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه براساس وظایف قانونی و تعهدی که بر عهده دارد باید از انتشار و فعالیت این شبکه اجتماعی در ایران جلوگیری کند، گفت: باید جلوی درج مسایل مستهجن و محتوای خلاف قوانین سیاسی، امنیتی و اجتماعی کشور گرفته شود و براین اساس با محدودیت دسترسی به این سایت جلوی انتشار محتوای مفید هم گرفته می‌شود اما در حال حاضر راهکار دیگری وجود ندارد.
وی گفت: باید با طراحی نرم‌افزار و ایجاد سیستم فیلترینگ هوشمند بتوانیم ضمن صرف نظر و محدودسازی محتوای مجرمانه فیس‌بوک از محتوای مفید آن استفاده کنیم و آن را در اختیار کاربران قرار دهیم.
عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تفکیک محتوای مفید از محتوای مجرمانه فیس‌بوک و رفع فیلتر آن را براساس این شرایط، بهترین حالت ممکن عنوان کرد تا ممانعتی از دسترسی بخش مفید آن صورت نگیرد و افزود: تا وقتی این امکان از لحاظ فنی به وجود نیاید از دسترسی به این شبکه اجتماعی ممانعت به عمل می‌آید.
وی درخصوص نرم‌افزارهای تولید شده از سوی تبیان و سازمان تبلیغات اسلامی‌ برای محدود کردن تصاویر و متن غیرمجاز در صفحات وب بدون فیلتر کلی سایت، گفت: تفکیک محتوا در فیس‌بوک بدون مسدود کردن کل سایت در دراز مدت امکان‌پذیر است تا بتوان از سیستم فیلترینگ هوشمند برای جلوگیری از نشر و فعالیت محتوای مجرمانه اطمینان کامل حاصل کرد و اشتباهات در آن به حداقل برسد.

به ازای هر کاربر 150 دلار به ارزش فیس‌بوک افزوده می‌شود
آقامیری با بیان اینکه گردانندگان فیس‌بوک نیز می‌توانند در راستای احترام به قوانین کشورها، بستری ایجاد کنند تا اعضا با التزام به قوانین و پایبندی به برخی موضوعات در آن فعالیت کنند گفت: بحث اقتصادی در فیس‌بوک باعث شده مدیران این شبکه آنچنان که باید به قوانین التزام نداشته باشند چراکه به ازای هر کاربر 150 تا 200 دلار به ارزش فیس‌بوک اضافه می‌شود و با وجود یک میلیارد نفر عضو این شبکه، فیس‌بوک 150 هزار میلیارد دلار ارزش اقتصادی
دارد.

شناسایی ایجاد کنندگان صفحات منتسب به مقامات نظام
وی ایجاد صفحات منتسب به برخی از مقامات ارشد نظام در فیس‌بوک را مصداق شکستن حریم خصوصی در فضای مجازی برشمرد و گفت: ایجاد این صفحات چنانچه از سوی افراد و کاربرانی باشد که در ایران زندگی می‌کنند قابل تشخیص و پیگیری خواهد بود و مراجع ذی‌صلاح می‌توانند نسبت به برخورد با این عوامل اقدام کنند؛ باید توجه داشت که حتی IP آدرس‌هایی که از طریق VPN وارد فیس‌بوک می‌شوند نیز قابل شناسایی و پیگیری
است.
گفتنی است، چندی است که عضویت کابینه دولت تدبیر و امید در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده همچون فیس‌بوک به بحثی رسانه‌ای تبدیل شده و این در حالی است که پیش از این دبیر شورای عالی فضای مجازی با توجه به عضویت دولتمردان در این شبکه، عضویت در فیس‌بوک را غیرقانونی ندانست اما دور زدن سیستم فیلترینگ برای دسترسی به فیس‌بوک را جرم انگاشته است.
روز گذشته دادستان کل کشور نیز در نشست خود با خبرنگاران اعلام کرده که اگر جرایم و مصادیق مجرمانه‌ای که در فیس‌بوک بوده رفع شده باشد می‌توان آن را رفع فیلتر کرد.
در همین حال و در پی ایجاد صفحه‌ای به نام دکترمحمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در فیس‌بوک، روابط عمومی ‌این وزارتخانه با صدور اطلاعیه‌ای ایجاد این صفحه را غیرواقعی
خواند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :