آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33397
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1392 11:11
تعداد بازدید : 1077

تعرفه استفاده از شبکه ملی اطلاعات اعلام شد

با ورود شبکه ملی اطلاعات به فاز اجرایی و از آنجا که براساس برنامه پنجم توسعه تا پایان سال 95 باید 60 درصد خانوارهای ایرانی و تمامی کسب و کار به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای دو سال آینده، نرخ اتصال به این شبکه و نحوه دسترسی به آن را مصوب کرد.

فناوران- بند الف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات، مراکز داده داخلی امن و پهنای باند مناسب در دسترسی به این مراکز و نیز دسترسی به اینترنت را مورد توجه قرار داده به نحوی که بنابراین ماده تا سال دوم برنامه باید تمامی دستگاه‌های اجرایی و واحد‌های تابعه به این شبکه متصل می‌شده و نیز تا پایان برنامه، 60 درصد خانوار‌ها و تمامی کسب‌ و ‌کار‌ها به شبکه ملی اینترنت متصل شوند که این به معنای ایجاد بیش از 12 میلیون پورت پرسرعت اینترنت در کشور است.
بر این اساس و با گذشت حدود دو سال از اجرای برنامه پنج ساله پنجم کشور، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه دسترسي به شبكه ملي اطلاعات را در یکصد و شصت و ششمین جلسه خود مورد بررسی قرار داد و قيمت دسترسي به شبكه ملي اطلاعات از طريق فناوري ADSL را تصويب كرد.
براساس این مصوبه، تعرفه دسترسي به شبكه ملي اطلاعات از طريق فناوري ADSL در صورتي كه مشترك از طريق اتصال فراهم شده و با سرعت دومگابیت بر ثانیه، فقط به شبكه ملي اطلاعات دسترسي پيدا كند با ضريب اشتراک حداكثر 10 و حداقل 10گيگابايت حجم اطلاعات دريافتي، 10 هزار و 783 تومان در نظر گرفته شده است؛ همچنین برای این کاربران تعرفه هر گيگابايت حجم اضافي برابر 423 تومان خواهد بود.
اما در صورتی که مشترک به صورت هم‌زمان به شبكه ملي اطلاعات و شبكه اينترنت دسترسی پیدا کند علاوه بر تعرفه‌هاي مصوب استفاده از اينترنت، تعرفه دسترسي به شبكه ملي اطلاعات با سرعت دو مگابيت بر ثانيه با ضريب تسهيم حداكثر 10 و حداقل 10 گيگابايت حجم اطلاعات دريافتي پنج هزار و 512 تومان و تعرفه هر گيگابايت اضافي 423 تومان خواهد بود.
براساس این مصوبه حداكثر ضريب اشتراک خط شبکه ملی اطلاعات 1 به 10 تعيين مي‌شود و ارایه‌كننده خدمات بايد حداقل نرخ بيت تضمين شده به ميزان 10/1را براي مشتركان خود تضمين كند.
در همین حال هزینه مودم به عهده مشترك است و ارایه‌كننده خدمت مجاز به فروش اجباري مودم به مشتركان نخواهد بود و در صورت استفاده مشترك از مودم‌هاي استاندارد، ارایه‌کننده سرویس ملزم به ارایه خدمات به مشترك است. در صورت درخواست مشترك، هزينه راه‌اندازي تجهيزات انتهايي (مودم) به عهده مشترك است كه در اين صورت سقف تعرفه راه‌اندازي این سرویس 9 هزار و 500 تومان تعيين مي‌شود.
همچنین ارایه‌كننده خدمت مي‌تواند با رعايت سقف و كف تعرفه‌ها، بسته‌هاي تشويقي مختلف را به مشتركان خود ارایه کند.
به گزارش نود آی‌سی‌تی، براساس این مصوبه شركت‌هاي ارایه‌کننده خدمات شبکه ملی اطلاعات موظف به راه‌اندازي سامانه اندازه‌گيري سرعت و كيفيت خط در شبكه خود و نيز شبكه اينترنت با امكان كد رهگيري سوابق اندازه‌گيري مشتريان در بازه‌هاي زماني سه ماهه و ايجاد دسترسي آنلاین برای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند.
نرخ‌های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از زمان ابلاغ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به مدت دوسال معتبر خواهد بود و این سازمان موظف است پس از پايان مدت مذكور ضمن ارایه گزارش به كميسيون، در صورت نياز تعرفه‌هاي جديد را به كميسيون تنظیم مقررات ارتباطات پيشنهاد كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :