آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33396
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1392 11:9
تعداد بازدید : 7927

فهرست کالاهای دانش بنیان مورد حمایت

مدیرکل دفتر سیاست گذاری علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه براساس آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان سامانه ارزیابی شرکت های دانش بنیان وزارت علوم متوقف شده است، گفت: براین اساس تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان بر اساس سامانه ارزیابی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواهد بود.

خبرگزاری مهر- دکتر سيدمحمد صاحبکار خراسانی درباره روند تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: لايحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به پيشنهاد معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در سال 87 در هیات دولت مطرح و تصویب شد و پس از 22 ماه بررسی در مجلس شورای اسلامی ‌در آبان ماه سال 89 به تصویب مجلس شوراي اسلامي رسید و ابلاغ شد. مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری علم و فناوری معاونت علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری تدوین اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی را نخستين اقدام پس از تصویب این قانون دانست و گفت: در ماده 5 قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بر ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید شده است که در این راستا اقدام به تدوین اساسنامه صندوق شد که پس از گذشت هفت ماه از تصويب در هيات دولت، در شورای نگهبان تاييد نهایی شد.
وی افزود: خوشبختانه آیین‌نامه‌هاي مالي و معاملاتي و اداري و استخدامي، در هيات امناي صندوق به تصويب رسيد. همچنين آيين‌نامه اعطای تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، در کميسيون دایمي هيات امناي صندوق به تصويب رسيده و در حال حاضر صندوق در آستانه اعطای تسهیلات است. به گفته وی در بودجه سال جاری اعتباراتی بالغ بر 75 میلیارد تومان به صندوق اختصاص داده شده است که امیدواریم این بودجه هرچه سريع‌تر تامین و در اختیار صندوق قرار گیرد.

ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان برای اعطای تسهیلات
صاحبکار با تاکید بر اینکه در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان 12 نوع حمایت برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است، گفت: آيين‌نامه‌های اجرایی قانون در آبان سال 91 توسط هیات دولت ابلاغ شد. حمايت‌های مالی صندوق نوآوری و شکوفايی، معافیت مالیاتی و استقرار در شعاع داخل شهرها از جمله حمایت‌های اين قانون است که به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا خواهد شد. صاحبکار افزود: براساس آيين‌نامه اجرايي قانون، این شرکت‌ها برای دریافت این حمايت‌ها، ابتدا بايد ارزيابي شوند، لذا بر مبنای ماده (3) آيين‌نامه اجرايی قانون، «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» با حضور نمايندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف برای ارزیابی این شرکت‌ها تشکیل شد. وی از تدوین آيين‌نامه تشخیص شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی این کارگروه خبر داد و گفت: پس از تدوین این آيين‌نامه، سامانه «دانش‌بنیان» برای ثبت‌نام و ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی شد که تاکنون بيش از 800 شرکت متقاضي در تمامی حوزه‌های فناوری ثبت‌نام کردند.

تعيين 11 کارگزار برای بررسی دانش‌بنیان بودن شرکت‌ها
دبير کارگروه ارزیابی و تشخصیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان درباره اقدامات کارگروه برای ارزيابي شرکت‌ها گفت: از آنجا که اجراي قانون نيازمند عزم ملي و اهتمام دستگاه‌های مختلف کشور است، در انتخاب کارگزاران تشخيص صلاحيت شرکت‌ها تلاش شده است از ظرفيت‌ها و توانمندي‌های دستگاه‌های مختلف استفاده شود و در این راستا تاکنون 11 دستگاه به عنوان کارگزار تشخيص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان در کارگروه مصوب شده‌اند. به گفته وی مرکز ملی فضای مجازی، مرکز "سمتا" وزارت دفاع و نیروهای مسلح، ستاد ويژه توسعه فناوری نانو، پارک فناوری پردیس، ستاد توسعه فناوری هوافضا، پارک فناوری کرمانشاه، ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب ايراني، دفتر توسعه فناوري سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز پژوهش، توسعه فناوری و صنايع نوين وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ايران و ستاد توسعه زیست فناوری از جمله کارگزاران ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که از سوی کارگروه تعيين شده‌اند. وی با تاکید بر اینکه چهار ستاد توسعه فناوری که به عنوان کارگزار تعیین شده‌اند، اسناد ملی توسعه آنها به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، افزود: شرکت‌هایی که در سامانه "دانش‌بنیان" ثبت‌نام می‌کنند به کارگزاران مربوط ارجاع داده می‌شود و کارگزاران بر مبنای آيين‌نامه تشخيص صلاحيت شرکت‌های دانش‌بنيان، شرکت‌ها را ارزیابی‌ می‌کنند. صاحبکار گفت: با همکاری کارگزاران تشخيص صلاحيت شرکت‌ها، فهرست سری اول شرکت‌های ارزيابي شده در کارگروه مصوب و به دستگاه‌های حمايت کننده ارسال شده است.

سرنوشت سامانه ارزیابی وزارت علوم
صاحبکار در خصوص راه‌اندازی سامانه ارزیابی و تشخیص شرکت‌های دانش‌بنیان در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همکاران ما در وزارت علوم در تابستان سال گذشته و قبل از ابلاغ آيين‌نامه اجرايي قانون، اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای برای ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان کردند که پس از تصویب آيين‌نامه قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در آبان 1391، آن سامانه کار خود را متوقف کرد و با همکاری مسوولان وزارت علوم تلاش شد سوابق و تجربیات این وزارتخانه در سامانه جديد کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان استفاده شود. مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری علم و فناوری معاونت علمی‌ گفت: تسهیلات به شرکت‌هايي اعطا می‌شود که در سامانه فعلي کارگروه اطلاعات خود را وارد کرده و مورد ارزيابي قرار گرفته باشند.

تهیه فهرست کالاهای دانش‌بنیان
صاحبکار تهیه فهرست کالاهای دانش‌بنیان را از دیگر اقدامات ذیل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و توضیح داد: در این فهرست کالاهای دانش‌بنیان در 11 حوزه تهیه شد که به شرح ذیل است:
فناوری زیستی (پزشکی، کشاورزی، صنعتی و محیط زیست)
فناوری نانو (محصولات و مواد)
اپتیک و فوتونیک (مواد، قطعات و سامانه‌ها)
مواد پیشرفته (فلزات، کامپوزیت‌ها، سرامیک‌ها و پلیمرها)
الکترونیک و کنترل (میکروالکترونیک، قطعات، مدارها، سخت‌افزار کامپیوتر و سامانه‌ها)
فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای کامپیوتری
تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی
داروهای پیشرفته مهندسی پزشکی
هوافضا (پرنده‌ها، ماهواره و موشک‌ها)
انرژی‌های نو (هسته‌ای و تجدیدپذیر)
محصولات پیشرفته سایر بخش‌ها (نفت و گاز)
وی با تاکید بر اینکه حدود 800 سرفصل کالای دانش‌بنیان در این 11 حوزه معين شده است، افزود: در هر حوزه کالاهای دانش‌بنیان مورد نیاز تعیین شده است و هر شرکتی که مایل است از خدمات قانون حمايت از شرکت‌های دانش‌بنیان برخوردار شوند، لازمه آن این است که تولیدکننده کالاهای دانش‌بنیانی باشد که در این فهرست مشخص شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :