آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33329
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1392 11:18
تعداد بازدید : 512

موش، خرگوش و گربه در صف پرتاب به فضا

رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران با اعلام آمادگی برای اعزام دومین کپسول زیستی حاوی موجود زنده به فضا گفت: آزمایشات فنی و فیزیکی روی چندین موجود زنده برای اعزام به فضا نهایی شده است و آمادگی لازم برای پرتاب موجود زنده در ابعاد میمون وجود دارد.

خبرگزاری مهر- محمد ابراهیمی ‌در تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای ارسال دومین موجود زنده به فضا توسط ایران افزود: آمادگی لازم از نظر فنی برای اعزام موجود زنده به فضا وجود دارد و هم‌اکنون در انتظار صدور مجوز اجرای این عملیات ملی هستیم و پیش‌بینی می‌شود ظرف یک و نیم ماه آینده این مجوز صادر شود.
وی مساعد بودن شرایط جوی و آب و هوایی را از جمله الزامات اعزام موجود زنده به فضا عنوان کرد و گفت: دومین کاوشگر پیشگام پرتابی متفاوت از کاوشگر پیشگام یک خواهد داشت.
رییس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این کپسول زیستی حامل سوخت مایع خواهد بود اما کاوشگر آن همان کاوشگر پیشگام است، افزود: هم اکنون عملیات آماده سازی چند میمون از نژاد رزئوس در حال انجام است و علاوه بر این تست چند موجود زنده در ابعاد میمون نیز برای اعزام به فضا در دست انجام است.
ابراهیمی ‌با بیان اینکه از میان حیواناتی چون میمون، موش، خرگوش و گربه یکی را برای اعزام به فضا انتخاب خواهیم کرد افزود: آماده‌سازی موجود زنده که شرایط مناسب بدنی را برای حضور در فضا داشته باشد در حال انجام است.
وی با تاکید بر اینکه دومین موجود زنده فضانورد حدود چهار تا پنج کیلو وزن خواهد داشت، افزود: حامل کاوشگر پیشگام در این اعزام متفاوت خواهد بود و با تمهیدات اندیشیده شده فشار اضافی کمتری در لحظه برخورد به موجود زنده وارد می‌شود.
رییس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی سازمان فضایی ایران اطمینان از بازگشت موفقیت‌آمیز این کپسول زیستی را حدود 70 تا صددرصد عنوان و گفت: چنانچه شرایط جوی مناسب باشد و قبل از پرتاب کاوشگر، باد کمتر بوزد شانس زیادی در حد 85 درصد برای بازگشت و بازیابی موفقیت‌آمیز این کاوشگر وجود دارد.
وی در مورد آخرین وضعیت نخستین میمون فضانورد که سال گذشته به فضا پرتاب و با موفقیت بازیابی شد نیز گفت: حال میمون فضانورد «آفتاب» خوب است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :