آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33318
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1392 10:58
تعداد بازدید : 682

محققان دریافتند

گیم مغز را جوان می کند

اینکه بازی های کامپیوتری چه تاثیرات بد یا خوبی روی ما می گذارند، بحثی است که همیشه محققان به آن می پردازند و بعضا نیز نتایج ضد و نقیضی اعلام می شود. از سویی، نگرانی پدر و مادرها در مورد بازی کردن بچه های شان هم زیاد است. والدین منتظرند که خبری در این مورد منتشر شود؛ با شنیدن خبرهای مثبت، نگرانی شان تا حدودی فروکش می کند و با شنیدن خبرهای منفی خیلی زود تصمیم می گیرند که فرزندان شان را از بازی کردن باز دارند. اما به نظر می رسد که برخی تاثیرات منفی این بازی ها نظیر سندرم پیترپن که مربوط می شود به علائم عدم تمایل فرد به بزرگ شدن و پذیرش مسوولیت و همچنین خشونت بیش از حدی که بعضی از این بازی ها در پی دارند، اجتناب ناپذیر است.

ترجمه:  نسترن صائبی

با این حال بهتر است بدانید که به تازگی محققان به نتایج جالبی دست یافته‌اند که نگرانی والدین را در این مورد کم خواهد کرد. نتایج بررسی این محققان نشان می‌دهد که بازی‌های کامپیوتری نقش مهمی در جوان نگه داشتن ذهن انسان دارند و این درست همانند شعاری است که نینتندو در مورد مجموعه بازی‌های Brain Age داده بود: این بازی‌ها از پیر شدن مغز جلوگیری می‌کنند!
محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو در دوره‌‌ای چهار ساله، گروهی از افراد را به منظور انجام یک بازی سفارشی به کار گرفتند. طبق گزارش نیویورک تایمز، در این بازی، وظیفه بازیکن، رانندگی با یک وسیله‌ نقلیه و هم‌زمان، توجه به علایم رانندگی است که از قبل برای جاده‌ها تعریف شده است. البته بازیکن نباید واکنشی به علایم نامربوط نشان بدهد. البته این بازی در حد و اندازه‌ بازی ‌Grand Auto Theft مهیج نبوده است، اما به هر حال توانسته ارتباط بین سن و توانایی انجام کارهای هم‌زمان (multitasking) را مشخص کند. بعد از آموزش و انجام بازی، افراد بین 60 تا 80 سال توانستند در حد کسی که سن پایین‌تری دارد و البته در انجام این بازی مهارتی ندارد، ظاهر شوند. مهم‌تر از همه اینکه این تجربه، بهره‌وری مغز این افراد را در تعامل با محیط خارج بازی و دنیای واقعی نیز افزایش داد. برای اثبات تصادفی نبودن این پدیده، محققان از دستگاه ثبت نوار مغز برای بررسی فعالیت‌های مغزی افراد مسن‌تر استفاده کردند و دریافتند که هنگام بازی، فعالیت امواج الکتریکی مغزی در جلوی سر این افراد که رابطه‌ مستقیم با «توجه» فرد دارد مشابه نمونه آن در جوانان شده است. این کشف به دانشمندان کمک می‌کند تا به منظور بهبود عملکردهای شناختی نظیر حافظه، دریابند که روی کدام نواحی از مغز باید کار کنند.

بازی‌ها قدرت تصمیم‌گیری را نیز بالا می‌برند
محققان چند وقت پیش نیز تحقیقاتی انجام داده‌اند که نشان می‌دهد انجام بازی‌های ویدیویی سریع و اکشن، تصمیم‌گیری سریع و درست را به کاربران آموزش می‌دهد. محققان دانشگاه روچستر دریافته‌اند که بازیکنان بازی‌های ویدیویی، حساسیت بیشتری به گردش در اطراف دارند و این امر نه تنها موجب بهبود روند بازی ویدیویی می‌شود، بلکه مهارت‌های عمومی را – که به آنها کمک می‌کند فعالیت‌های روزانه‌ای مانند رانندگی، انجام چند کار با هم، دنبال کردن خودروی دوستان در خیابان‌ها و سفر در شهر – را بهتر انجام دهند. به گفته این پژوهشگران، بازی‌های ویدیویی شیوه‌های آموزشی مطلوبی برای افزایش سرعت واکنش در برخورد با انواع موقعیت‌ها در زندگی واقعی فراهم می‌آورد. آنها ده‌ها جوان ۱۸ تا ۲۵ ساله‌ای را که به طور معمول پای بازی ویدیویی نمی‌نشستند مورد بررسی قرار دادند. یک گروه به مدت ۵۰ ساعت به بازی ویدیویی که نیازمند سرعت عمل زیاد بود پرداختند و گروه دیگر مدت ۵۰ ساعت به بازی‌های با حرکت کند پرداختند که نیازی به سرعت عمل نداشت. پس از این دوره آموزشی از تمامی کاربران خواسته شد در کارهای متعددی که توسط پژوهشگران طراحی شده بود تصمیم‌گیری کنند. محققان در این کارها از شرکت‌کنندگان خواستند با تماشای صفحه نمایشگر آنچه را که روی می‌دهد تجزیه و تحلیل کنند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات ساده‌ای مانند اینکه نقاط متحرک در صفحه به طور میانگین به سمت راست و یا چپ در حرکت بودند پاسخ دهند. آنها به منظور اطمینان حاصل کردن از اینکه این تاثیر فقط به درک بصری محدود نیست از شرکت‌کنندگان خواستند تا یک کار را نیز به صورت شنیداری انجام دهند. بازیکنان بازی‌های ویدیویی سریع تا ۲۵ درصد سریع‌تر از گروه بازیکنان بازی‌های ویدیویی راهبردی به نتیجه رسیده و پاسخ صحیح بیشتری به سوالات دادند.
به گفته این پژوهشگران بازکنان بازی‌های ویدیویی در کنار سرعت، از دقت عمل بالایی نیز برخوردارند. این بازیکنان در هر واحد زمانی، تصمیم‌های درست بیشتری اتخاذ می‌کنند. این بازیکنان در هر واحد زمانی، تصمیم‌های درست بیشتری اتخاذ می‌کنند. شبیه‌سازی‌های عصبی دلیل افزایش توانایی بازیکنان بازی‌های ویدیویی سریع در تصمیم‌گیری را شناسایی کرده‌اند. به گفته آنها، افراد بر اساس احتمالاتی که دایم در سر خود محاسبه و پالایش می‌کنند، تصمیم می‌گیرند. این فرآیند "استنباط احتمالی" خوانده می‌شود. یعنی مغز دایما بخش‌های کوچکی از اطلاعات بصری و شنیداری را در حین بررسی یک صحنه گردآوری و در نهایت وقتی اطلاعات کافی را جمع‌آوری کرد، تصمیم دقیق ادراکی ارایه می‌کند. به گفته این دانشمندان، تصمیم‌ها سیاه و سفید نیستند. مغز همیشه احتمالات را محاسبه می‌کند. همان‌طور که فرد رانندگی می‌کند، حرکت‌هایی را در سمت راست خود می‌بیند و تخمین می‌زند که آیا ممکن است تصادف کند یا خیر و بر اساس این احتمال دو تصمیم اتخاذ می‌کند: ترمز و یا ادامه رانندگی.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :