آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 33276
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1392 11:33
تعداد بازدید : 504

انتقاد طیب نیا از رتبه نامناسب کسب و کار ایران

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام محورهای برنامه های جدید گمرکی، از رتبه نامناسب فضای کسب و کار ایران در جهان انتقاد کرد.

خبرگزاری مهر- علی طیب‌نیا دیروز در مراسم تودیع عباس معمارنژاد و معارفه مسعود کرباسیان به عنوان رییس کل جدید گمرک گفت: گمرک مرزبان اقتصادی کشور و تنظیم‌کننده فرآیندهای تجارت خارجی است که نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور و رونق تولید و رشد اقتصادی ایفا می‌کند.
وی، گمرک را واسطی بین سیاست مالی و بازرگانی عنوان کرد و گفت: عملکرد سهل گمرک نقش موثری دست‌یابی به اهداف رشد اقتصادی و رونق تولید ایفا می‌کند.
طیب‌نیا با ذکر این مطلب که بخش مهمی از بهبود فضای کسب و کار به عملکرد گمرک باز می‌گردد، نسبت به جایگاه کشور در بین کشورهای جهان در بخش کسب و کار انتقاد کرد و گفت: رتبه کسب و کار ایران براساس آخرین رتبه‌بندی‌ها در بین 180 کشور 145 است و این رتبه مطلوب نیست.
وزیر اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار در عرصه‌های مختلف از جمله سیستم مالیاتی، گمرکی، نظام بانکی و بیمه را از اهداف راهبری وزارت اقتصاد اعلام کرد و گفت: در سال‌های گذشته کشور دچار بیماری مذمنی ناشی از استفاده از سهم بالای درآمدهای نفتی در بودجه جاری بود که منشا بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور از جمله تورم و رکود اقتصادی را باعث شد.
به گفته طیب‌نیا، تحریم‌ها در کنار مشکلات و هزینه‌هایی که برای کشور ایجاد کرده است، فرصت طلایی برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و توسعه صادرات غیرنفتی است. شرایط به وجود آمده برای ارز باعث شد که قدرت رقابتی برای تولیدات داخلی در مقابل تولیدات خارجی و ایجاد زمینه‌ای برای تجارت خارجی فراهم شود.
وی با تاکید بر اینکه فرآیند ترخیص کالا تسهیل می‌شود، ساده‌سازی قوانین و مقررات گمرکی، توسعه زیرساخت‌ها و فناری گمرکی، بهبود روش‌های نوین و فرآیندهای گمرکی، ارتقای ارتباط هوشمند بین نظام گمرکی مالیاتی و بانکی و همچنین نظام گمرکی نوین الکترونیکی و کارآمد را از جمله محورهای برنامه‌های جدید گمرکی اعلام کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :