آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32615
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1392 16:39
تعداد بازدید : 565

گزارشی آکامای از وضعیت اینترنت جهان در فصل نخست 2013 منتشر شد

سرعت اینترنت دنیا 23 برابر ایران

آکامای، پلات فورم هوشمند جهانی که اطلاعات مربوط به اینترنت و سرعت اتصال، ترافیک و مشکلات اتصال به اینترنت، رشد پروتکل IPv6 و فرآیندگذار به این پروتکل اینترنتی را از کاربران سرتاسر جهان جمع آوری می کند، هر فصل گزارشی را تحت عنوان وضعیت اینترنت در جهان منتشر می کند. گزارش جدید آکامای شامل اطلاعات جمع آوری شده در فصل اول 2013 درباره ترافیک حملات سایبری، سازگاری با پهن باند، اتصال همراه و همچنین روندهایی که این موارد اخیرا داشته اند، می شود.

گزارش: نسترن صائبی /منابع: Bostinno و Akamai

سریع‌ترین‌ها کدامند؟
گزارش آکامای نشان می‌دهد که تعداد اتصال به آدرس‌های IPv6 نسبت به سال گذشته با 3/1 درصد افزایش به 734 میلیون رسیده است یا به عبارتی دیگر 34 میلیون بیشتر از آنچه در فصل چهارم 2012 دیده شده بود. با نگاهی به میانگین سرعت اتصال به اینترنت می‌توان گفت که سرعت میانگین اینترنت در جهان با چهار درصد رشد به 3/1 مگابیت در ثانیه رسیده است. این در حالی است که میانگین اوج سرعت اینترنت با 9/2درصد رشد به 18/4مگابیت در ثانیه رسیده است.موسسه آکامای در گزارش جدید ۲۰۱۳ خود درباره وضعیت اینترنت جهانی آورده است که هنگ‌کنگ، ژاپن، رومانی و کره جنوبی در صدر پرسرعت‌ترین اینترنت‌های دنیا قرار می‌گیرند و ایالات متحده آمریکا در جایگاه نهم قرار دارد که خدمات اینترنتی آن نسبت به سایر کشورهای دارای فناوری با قیمت بیشتر و سرعت کمتر عرضه می‌شود. در این گزارش، هنگ‌کنگ بار دیگر با سرعت 63/6مگابایت سرعت و افزایش ۹ درصدی نسبت به سه ماه گذشته در صدر جدول قرار دارد. در سه ماه نخست امسال میلادی، کره جنوبی با سرعت 44/8مگابایت به رده چهارم سقوط کرد و از ژاپن و رومانی با سرعت اینترنت‌های ۵۰ و 47/9مگابایت در ثانیه عقب ماند. در جدول امسال جایگاه آمریکا و سوئد تغییر کرده است. سال گذشته سوئد در رده نهم و آمریکا در رده هشتم قرار داشت. آکامای برای ارایه این گزارش خدمات اینترنتی ۲۴۳ کشور جهان را بررسی کرده است.

وضعیت پرجمعیت‌ترین جامعه آنلاین
به نظر می‌رسد که چین به زودی در صدر پرجمعیت‌ترین کشورهای آنلاین قرار خواهد گرفت. زیرا این کشور تصمیم گرفته تا سال ۲۰۲۰ اینترنتی با سرعت یک گیگابایت بر ثانیه را در اختیار مردم این کشور در شهرهای بزرگ قرار دهد. این کشور قصد دارد سرعت اینترنت خود در مناطق روستایی را به ۱۲ مگابایت در ثانیه و سرعت اینترنت مناطق شهری را به ۵۰ مگابایت در ثانیه افزایش دهد. براساس این برنامه، سرعت اینترنت در شهرهای بزرگ و پیشرفته‏‌تر این کشور به یکهزار مگابایت در ثانیه افزایش خواهد یافت. این کشور به این دلیل خیلی مهم است که پرجمعیت‌ترین جامعه آنلاین را در بردارد. در حال حاضر متوسط سرعت اینترنت در این کشور1/7 مگابایت بر ثانیه است. دولت چین اعلام کرده که قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ خدمات پهن‏‌باندهای اینترنتی را به خانه بیش از ۴۰۰ میلیون خانواده ببرد. مقامات این کشور همچنین تصمیم گرفته‌‏اند شبکه‏‌های همراه 3G و 4G را نیز در دسترس ۸۵ درصد جمعیت خود قرار دهند. در حال حاضر فقط ۲۷ درصد از جمعیت این کشور از شبکه 3G استفاده می‌‏کنند. مقامات چین چندی پیش نیز اعلام کرده بودند قصد دارند با اتخاذ سیاست‏‌هایی، صنعت فناوری اطلاعات را در کشور خود گسترش دهند. جلب سرمایه‏‌های بیشتر برای شرکت‏‌های آی‌تی از جمله راهکارهایی است که برای تحقق این هدف در نظر گرفته‌اند.

امنیت
در طول فصل اول 2013، آکامای ترافیک حملات سایبری را از منابعی چون آدرس‌های IP در 177 کشور یا منطقه بررسی کرده است. براساس این گزارش، مشترکان در سه ماهه اول سال ۲۰۱۳ با ۲۰۸ حمله DDoS (محروم سازی از سرویس یا رد سرویس) روبه‌رو بوده‌اند که این میزان اندکی نسبت به سه ماه گذشته آن بیشتر است، چراکه تعداد این حملات در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۲ به ۲۰۰ مورد رسیده بود. از این تعداد حمله ۳۵ درصد مشتریان تجاری، ۲۲ درصد مشتریان رسانه‌ای، هفت درصد مشتریان با فناوری بالا و چهار درصد بخش عمومی را هدف گرفته بودند. این حملات توسط ۱۵۴ سازمان مختلف گزارش شده است. میانگین اوج سرعت اینترنت جهانی 18/4مگابایت است که این امر نسبت به سه ماهه گذشته 2/9 درصد و نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد تغییر داشته است. میانگین اوج سرعت اینترنت در ایران کندترین مورد در سه ماهه نخست بوده که در این دوره به 3/2 مگابایت در ثانیه رسیده است.
اتصال همراه
بنابر گزارش آکامای، میانگین سرعت اتصالی که سرویس‌دهندگان شبکه موبایل ارایه داده‌اند از 8/6 مگابیت در ثانیه به 0/4 مگابیت در ثانیه رسیده است که این امر کاهش فاحشی را نشان می‌دهد. میانگین اوج سرعت اتصال از 45/6تا 2/8 مگابیت در ثانیه متغیر است. براساس اطلاعات ترافیک توسط شرکت اریکسون، حجم ترافیک داده‌های همراه نسبت به فصل چهارم 2012 حدود 19 درصد افزایش یافته است. وی در عوض، ترافیک صوتی موبایل نسبت به سال گذشته فقط رشد چهار درصدی به همراه داشته است. این گزارش همچنین حاکی است که در میان کاربران ابزارهایی که از شبکه‌های سلولی بهره می‌برند، بیشترین درخواست از سوی Webkit آندرویید (41 تا 44 درصد) و سافاری موبایل اپل (30 تا 38 درصد) بوده است. با این حال، برای کاربران ابزارهای موبایلی تمامی شبکه‌های مخابراتی، سافاری موبایل اپل حدود 60 درصد و Webkit آندرویید 0 تا 33 درصد بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :